Czar Wielkiej Sowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bajki
Evik

Książka opisuje losy pewnej dziewczynki, którą tytułowa sowa zamienia kolejno w wiewiórkę, sikorkę i zajączka. We wstępie autorka pisze, skąd zrodził się pomysł napisania tej książki. 'Spotkałam raz jedną dziewczynkę, która nie miała ochoty chodzić do szkoły, ani... słuchać rodziców. To była taka zbuntowana i niemądra dziewczynka, Powiedziała mi: "- wolałabym być jakimś ptakiem, albo...

We wstępie autorka pisze, skąd zrodził się pomysł napisania tej książki. 'Spotkałam raz jedną dziewczynkę, która nie miała ochoty chodzić do szkoły, ani... słuchać rodziców. To była taka zbuntowana i niemądra dziewczynka, Powiedziała mi: "- wolałabym być jakimś ptakiem, albo stworzeniem leśnym. Nie musiałabym nikogo słuchać, nie musiałabym nic robić - i wtedy byłabym szczęśliwa!' No więc przyszło mi na myśl, żeby napisać o takiej dziewczynce, zamienionej - wedle życzenia w wiewiórkę, sikorkę i zajączka. A czy zaczarowana Lela była szczęśliwa - przekonacie się, gdy przeczytacie tę książkę. "

źródło opisu: Wstęp do książki, str. 5-6.

źródło okładki: zdjęcie

Mollinka_90 | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Książeczkę wydaną w 1966 roku, znalazłam w swojej bibliotece na półce z książkami oddanymi przez czytelników na tzw. wymianę. Jest to literatura dziecięca, z której już dawno wyrosłam, ale tematyka leśna, która jest mi dość bliska, przekonała, że warto zapoznać się z jej treścią.

Historyjka sama w sobie nie jest zbyt odkrywcza, a jednak ma dyskretny urok. Bohaterką książeczki jest pierwszoklasistka Anielka, zwana Lelą, która mieszka ze swoją mamą i tatą - gajowym w leśniczówce w środku lasu. Dziewczynka jest dosyć krnąbrna i niezadowolona ze swego życia, chociaż ma kochających rodziców i wszystko, co potrzebne dla małej dziewczynki. Nie lubi chodzić do szkoły i ma niewielu przyjaciół. Marzy o prostym życiu, jakie jej zdaniem wiodą leśne zwierzątka - wiewiórki, ptaki czy zające. Pewnego razu spotyka w lesie Pana Wróbla i wiewiórkę Rudzię. Kiedy zasypia w wielkiej dziupli starego dębu, Duch Lasu spełnia jej marzenie i Lela zamienia się rolami z wiewiórką. Dowiaduje się, że życie...

Marta | 2014-06-30

Książka niesłusznie zapomniana - nie ma jej w żadnej z 5 moich okolicznych bibliotek, dobrze, że można ją dostać na allegro! Pomimo upływu lat nic nie straciła na aktualności - nadal są dzieci, które uważają, że największe nieszczęście ich życia to konieczność chodzenia do szkoły i narzekają, jak bohaterka "Czaru Wielkiej Sowy", na jedzenie podawane w domu. Bardzo ciekawy pomysł zamienienia dziewczynki w wiewiórkę, sikorkę i w końcu zajączka i dokładne opisy ich niełatwego życia i przygód wciągnęły moją 8-letnią córkę bez reszty i oceniła tę książkę na 6! (w sześciostopniowej skali). Książka jest dość gruba, raczej przeznaczona do wspólnego czytania z dzieckiem. Daje dziecku do myślenia i pozwala docenić to, co się ma na co dzień (rodzinę, dom, szkołę).

Daria | 2014-07-18

Cudowna książka z dzieciństwa. Jak miło się ją wspomina :) Tak naprawdę, to była chyba pierwsza książka, jaką przeczytałam w całości. Bardzo przyjemna, lekka, magiczna, wciągająca. Polecam!!!

Filemona | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

Bardzo miła lektura.

Mysterious | 2013-05-17
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa
emilia | 2012-01-15
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Książkę właśnie przeczytałam dla 6 letniej córeczki i 9 letniemu synkowi,z pewnościa godna poleceniu dzieciakom, bardzo się podobała,lektura przy której z pewnoscia można podyskutowac ze swoimi pociechami.

catunga | 2011-08-28

Pierwsza książka, która przeczytałam SAMA :) Wtedy była to dla mnie książka niesamowicie magiczna i wciągająca... Dziś nie wiem, czy podobałaby się dzieciom... może takim koło 5 lat

| 2012-10-23

Czasami starsze książki skrywają w sobie wrażliwą duszę.

Dagmara | 2012-08-08

Jedna z ukochanych ksiązek dzieciństwa.

| 2012-03-22

Cudowna i magiczna książka dzieciństwa!