Życie i przygody Świętego Mikołaja

Okładka książki Życie i przygody Świętego Mikołaja Lyman Frank Baum, Lena Grzesik-Zysk
Okładka książki Życie i przygody Świętego Mikołaja
2019-11-19
2019-11-19
Mira Czarnecka

Baśń o Mikołaju

Święty Mikołaj budzi wiele pozytywnych emocji. Nic dziwnego, to chyba najpopularniejszy święty i postać związana z Bożym Narodzeniem. L. Frank Baum – autor słynnego „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” napisał książkę dla najmłodszych, w której przybliża postać Mikołaja właśnie.
„-Jak damy mu na imię? – zapytała z uśmiechem (królowa) – Przecież musi mieć imię.
-Niech ma na imię Mikołajek – odparła Nesil. – Bo jest taki mały.
-Mikołaj Nesil – zgodziła się królowa.
Nimfy biły brawo z zachwytu i dziecko zostało Mikołajem, chociaż Nesil najbardziej lubiła zwracać się do niego „Mikołajek (…)”.
Co wspólnego Mikołaj miał z lasem Burzee, jak wyglądało dzieciństwo Mikołaja, zaadaptowanego przez nimfy, kiedy Mikołaj zrozumie, że ma do wypełnienia ważną misję i że chce poświęcić się opiece nad „dziećmi ludzkości”? Śledzimy losy Mikołaja: jak znajduje swój dom w Dolinie Śmiechu – dolinie pokoju i dobrej woli, jak zaprzyjaźnia się z mieszkańcami: strażnikami roślin i zwierzętami, wróżkami. Jak Mikołaj robi pierwszą zabawkę, jak wyrusza w swoją pierwszą podróż z reniferami. Książka ma klimat zimy i świąt Bożego Narodzenia. Teraz na próżno spoglądamy w okno i wyczekujemy śniegu, choć mamy jeszcze nadzieję. Święta za kilka dni – a nuż nasze marzenia o białych świętach się spełnią. U Mikołaja w domu płonie kominek, za oknami sypie śnieg, okrywa śnieżną pierzynką drzewa i dachy domów. Mała, niepozorna książeczka z jedwabną srebrną wstążeczką – zakładką. Dla tych, którzy wierzą i nie wierzą w Świętego Mikołaja. Dla tych, którzy lubią magię świąt. No i fajny pomysł na prezent pod choinkę i nie tylko.

-Niech ma na imię...

radycja obdarowywania się prezentami w tym dniu jest bardzo długa, gdyż sięga swymi korzeniami, aż do średniowiecza. Starsze pokolenie z pewnością zna historię biskupa z Myry, który swój majątek pozostawiony mu przez rodziców rozdał ubogim i potrzebującym. Młodsze pokolenie bardziej utożsamia go ze współczesną wersją tak spopularyzowana przez media- dobrotliwym staruszkiem, z długą siwą brodą, ubranym w czerwony strój i przybywającym z dalekiej północy do grzecznych dzieci saniami zaprzęgniętymi w renifery.
I choć wyobrażeń Świętego Mikołaja jest wiele, podobnie jak imion pod którymi jest znany, to zawsze nasuwają się nam te same pytania.
Dlaczego Święty Mikołaj podróżuje saniami, które ciągną renifery?
Jak to się dzieje, że mieści się w kominie?
Jak udaje mu się dostarczyć zabawki w jedną noc?
Więcej przeczytacie na blogu: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2019/12/zycie-i-przygody-swietego-mikoaja.html

Jednym z symboli świąt jest Mikołaj. Może być różnie nazywany, w zależności od rejonu Polski, ale zawsze jest to dobry dziadunio przynoszący dzieciom prezenty. Znajdziemy dużo krótszych i dłuższych opowieści na jego temat. "Życie i przygody Świętego Mikołaja" to jedna z takich propozycji. Zwróciłam na nią uwagę ze względu na autora. L. Frank Baum jest znany z napisania "Czarnoksiężnika z Oz", książki, która wpisała się do kanonu literatury dziecięcej i książki, którą całym sercem wielbię.

Fabuła
Bohatera tej historii poznajemy, gdy jako niemowlę zostaje porzucony na skraju lasu. Adoptuje go nimfa i od tej pory chłopiec wychowuje się wśród magicznych stworzeń. Przychodzi taki dzień, że Mikołaj wraca do świata ludzi. Tam rozpoczyna się jego powołanie,czyli niesienie radości dzieciom. Przy okazji rodzą się piękne bożonarodzeniowe tradycje.

"Życie i przygody Świętego Mikołaja" określiłabym jako baśniową biografię. Scena po scenie obserwujemy dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały i starość Świętego Mikołaja. Dowiadujemy się co ukształtowało jego charakter i co wpłynęło na decyzję o wyborze drogi życiowej. Autor opisał m.in. jak to się stało, że zaczął wytwarzać zabawki dla dzieci i je rozdawać, z jakimi przeciwnościami musiał się zmierzyć, kto mu pomagał. Przy okazji poznamy odpowiedzi na pytania: dlaczego Mikołaj wchodzi przez komin, dlaczego to renifery ciągną jego sanie, skąd wzięła się tradycja ubierania choinki, jak Mikołaj to robi, że w jedną noc udaje mu się odwiedzić wszystkie dzieci na świecie itp.

Klimat
L. Frank Baum napisał tę książkę w 1902 roku. Udało mu się stworzyć uniwersalną opowieść, która pomaga poczuć świąteczny klimat. Jej piękno polega na tym, że nie jest przesiąknięta wszechobecną komercją. Nie wiem jak u was, ale w mojej głowie media wykreowały bazę Świętego Mikołaja, jako wielką fabrykę pełną zapracowanych elfów. Ta wizja wpisuje się w świąteczny pośpiech. Opowieść snuta przez Bauma, wręcz przeciwnie, jest pełna spokoju. Przenosi nas do świata pełnego magicznych stworzeń, które w znacznej większości są szlachetne i sobie pomagają. Pokazuje, że bezinteresowny gest może dać innej osobie dużo radości, że niosąc dobro stajemy się wielcy.

Podsumowanie
"Życie i przygody Świętego Mikołaja" ma w sobie wszystko, czego oczekują po świątecznej książce, czyli magię, radość i dobro. Oczami wyobraźni widzę, jak po wigilijnej kolacji rodzina siada i w blasku choinkowych lampek czyta fragmenty tej książki. Po szaleństwie zakupów i gorączkowym smażeniu karpie, w końcu są razem. Mogą odpocząć i chłonąć magiczną atmosferę. Pozwolę sobie zaryzykować, że stwierdzenie, że mocniej zaciśnie to rodzinne więzy niż tradycyjne oglądanie "Kevin sam w domu".

Jak to stało się, że Święty Mikołaj zaczął dostarczać prezenty? Skąd wzięły się renifery? I jak to możliwe, że Pan z brzuszkiem bez problemu mieści się w kominie?

"Życie i przygody Świętego Mikołaja", to bajkowa opowieść idealna dla dzieci. Odpowiada na nurtujące pytania i obrazuje życie Świętego Mikołaja. Dzięki lekturze dzieci mają okazję poznać życiorys tej postaci i to, jakim przyjacielskim charakterem wyróżniał się.

Historia uczy braterstwa i niesienia bezinteresownej pomocy. Ukazuje, że świat jest lepszy, kiedy jesteśmy dobrzy dla innych i chcemy im pomagać. Na świecie panuje wiele zła, jednak to od nas zależy, czy je przezwyciężymy i będziemy dzielić się optymizmem.

ciąg dalszy: http://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2019/12/zycie-i-przygody-swietego-mikoaja-lyman.html

„Życie i przygody świętego Mikołaja” to wartościowa barwna i pouczająca historia, która z pewnością najlepiej smakuje w okresie około świątecznym. To interesująca pozycja dla dzieci i ich rodziców, która umili nie jeden długi zimowy wieczór i sprawi, że sympatycznie spędzimy czas z naszymi pociechami. Dzięki niej poznamy nieco inne oblicze świętego Mikołaja i sporo jego przygód, a przede wszystkim poczujemy magię świąt, wartość prawdziwej miłości i przekonamy się, że nie tylko otrzymywanie prezentów jest przyjemne.

Nie znałam jak dotąd twórczości autora, a znany jest on przede wszystkim dzięki książce "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Chociaż ta została napisana ponad 100 lat temu to wciąż jest aktualna i może spodobać się dzieciom. Mnie zainteresowała na tyle, że z chęcią po nią sięgnęłam i już teraz mogę napisać, że bardzo mi się spodobała.

Jak sam tytuł wskazuje jest to opowieść o Świętym Mikołaju, o jego życiu i przygodach. Początkiem tej historii jest odnalezienie niemowlęcia w lesie przez nimfę leśną. Chłopiec dorasta razem z mitycznymi stworzeniami, otoczony dobrocią stara się pokonywać zło. Nadchodzi jednak czas, w którym powraca do świata ludzi. Od tego czasu mieszka w Dolinie Śmiechu i dzieli się miłością z innymi ludźmi. Nie zawsze będzie mu łatwo, ale zawsze stara się uszczęśliwiać dzieci swoimi prezentami.

Gdy zabierałam się za czytanie tej książki to obawiałam się tego, że może być trudna w odbiorze, bo przecież ma ponad 100 lat. Okazało się jednak, że wcale tak nie było, że czyta się ją naprawdę przyjemnie. Od początku czuć tutaj baśniowy klimat, a głównie za sprawą tych wszystkich mitycznych stworzeń, które możemy tutaj spotkać. Książka została podzielona na trzy części: młodość, dorosłość i starość. Każda z nich opowiada o życiu Mikołaja, o tym jak to się stało, że zaczął rozdawać prezenty okolicznym dzieciom, a potem już wszystkim w Boże Narodzenie. Dzieci dowiedzą się również skąd się wzięły skarpety wiszące przy kominku, udekorowane choinki i renifery ciągnące sanie. Pojawia się tutaj również walka dobra ze złem pomiędzy różnymi stworzeniami. Podoba mi się również to, w jaki sposób autor wszystko to objaśnił. Jest tutaj nawet rozdział poświęcony wysłannikom Świętego Mikołaja i jego pomocnikom jakimi są rodzice. Moim zdaniem L. Frank Baum stworzył wspaniałą i ponadczasową opowieść nie tylko dla dzieci, bo i dorosłym może się bardzo spodobać, tak jak mi.

Poznajemy tutaj życie Mikołaja od momentu, gdy był niemowlęciem do czasów, w których był już starszym panem z białą brodą. Wychowywany był wśród mitycznych stworzeń, które nauczyły go czym jest dobro i bezinteresowna pomoc. Mikołaj chce tym dobrem dzielić się z innymi, chce wywoływać uśmiech na twarzach dzieci, chce obdarzać ich miłością. Czasem napotyka różne problemy, ale jednak dobro w końcu zwycięża. Dzięki tej historii dzieci poznają różne tradycje związane ze świętami i Świętym Mikołajem, autor wyjaśnia im wiele spraw z nim związanych. Postać Mikołaja jest naprawdę ciekawa i myślę, że młodsi czytelnicy wciągną się w tę historię, że będą z niej zadowoleni.

Książka jest idealna do przeczytania w jeden dzień, nie jest długa, ma 160 stron. Czuć w niej klimat dawnych czasów, ale czyta się ją przyjemnie i dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem tej historii. Na początku każdego rozdziału znajdziecie tutaj czarno-białe ilustracje, które są ciekawym dodatkiem. Podoba mi się również wydanie tej książki, twarda oprawa i wstążeczka do zaznaczania przeczytanych stron.

"Życie i przygody Świętego Mikołaja" to klimatyczna opowieść o miłości, bezinteresownej pomocy, o walce dobra ze złem. To wartościowa książka z przesłaniem, która spodoba się nie tylko dzieciom. Przyjemnie czyta się o Mikołaju i jego życiu, autor wiele wyjaśnia w tej publikacji, co sprawia, że to naprawdę interesująca pozycja. Polecam ją nie tylko młodszym czytelnikom.

"Ale takie jest Prawo, że chociaż zło, jeśli nikt mu się nie sprzeciwi, może dokonać straszliwych czynów, to jeśli dobro mu się sprzeciwi, nigdy nie zostanie pokonane."

Jak sam tytuł wskazuje jest to opowieść o...

Początkowo nazwisko Lyman Frank Baum nic mi nie mówiło, dopiero później dotarło do mnie, że jest on autorem Czarnoksiężnika z krainy Oz, jednak od początku byłam ciekawa, co skrywa w sobie Życie i przygody Świętego Mikołaja, dlatego też niezwłocznie się za ten tytuł zabrałam. Jakie są moje wrażenia?

Piękna baśń. Sprawia , że znów można uwierzyć w Świetego Mikołaja. Poznajmy historie narodzin, oraz dojrzewanie do roli Mikołaja. Kolejne losy produkcji zabawkę, historie reniferów m, skarpet przy kominku, choinki ...

Większość z nas, dzieci, sądzi, że Mikołaj pochodzi z mroźnych krain, wysyłamy listy do Laponii z nadzieją na spełnienie naszych marzeń.
Autor tej książeczki obala ten mit i pokazuje własną interpretację postaci świętego. Trafiamy do mitycznych krain, gdzie żyją nimfy, wróżki, elfy, strażnicy natury i inne nieśmiertelne postaci. To właśnie oni znajdują porzucone niemowlę ludzkie, którym postanawiają się zaopiekować.
Chłopca wychowuje nimfa Nesil w bezpiecznych krainach lasów Burzee, zostaje nadane mu imię Mikołaj. Kiedy ten dorasta, dowiaduje się, że nie jest jedynym człowiekiem na świecie, postanawia opuścić las i zamieszkać we własnym domu. Tam też udaje mu się stworzyć pierwszą z zabawek, którą w niedalekiej przyszłości obdaruje dziecko.

Książeczka, którą chcę dziś Wam przedstawić, jest zupełnie inną od znanych nam historii o świętym Mikołaju. Pomijając już, że w rzeczywistości to postać prawdziwa ( biskup Miry) to inne źródła są bardziej bajkowe. Tutaj znów mamy do czynienia bardziej z baśnią, ale czy to źle? Moim zdaniem absolutnie nie. Mnóstwo fantastycznych postaci, które pobudzają wyobraźnię, do tego krok po kroku przybliżanie sylwetki porzuconego chłopca, który miał niebywałe szczęście trafić pod opiekę istot troszczących się o naturę, a te zaś od maleńkości wpajają mu miłość do otoczenia, uczą empatii, miłości i zrozumienia do otaczających nas roślin, zwierząt i towarzyszy życia.

Tak jak w życiu nie brak tam i złego, które stara się utrudniać życie Mikołajowi. By pogodzić te dwa światy- sprzyjające mu dobre dusze z Lasów Burzee i awgywy, które robią wszytko, by nie mógł być dobry dla dzieci, potrzebny był kompromis. Po naradach ustalono, że tylko w jeden dzień w roku, w wigilię, Święty Mikołaj ma całą noc na rozwożenie prezentów.
Autor w piękny sposób pokazuje też przemijający czas, zwiększające się potrzeby ludzi, rozrastające się miasta, korzystanie z darów natury, to fajny sposób na przybliżanie tego dzieciom.

Mamy więc dobro i zło, dbanie o otaczającą nas naturę, a także miłość do bliźniego, bo przecież Mikołaj całe życie poświęca na dawanie radości dzieciom.
Piękna, ciekawa książeczka z przesłaniem, która daje zupełnie inny obraz na znajomą wszystkim postać. Czasem warto popuścić wodzy fantazji, bo kto wie, jak było naprawdę ;)

Więcej na https://papierowestrony.blogspot.com/2019/12/zycie-i-przygody-swietego-mikoaja-l.html

Świętego Mikołaja nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Ten poczciwy staruszek z białą brodą, zaprzęgiem reniferów i wielką miłością do dzieci, od wieków rozpala serca młodszych i starszych w tym zimowym czasie.
Ale kto z Was wie jak wyglądała młodość Św. Mikołaja? Jego dzieciństwo i okres dorastania? Jak to się stało, że z produkowania i rozdawania zabawek uczynił swój sposób na życie? Odpowiedź znajdziecie w tej książce.
🎅
Dzięki lekturze dowiadujemy się, że Mikołaj został znaleziony jako niemowlę przez wodną nimfę Nesil. Wychowywał się wśród magicznych i nieśmiertelnych istot w lesie Burzee i tam poznał dobro i zło. Nie wszystkie baśniowe istoty były mu przychylne, np. awgwy pragnęły go nawet zabić. Mikołaj jednak znalazł wielu sojuszników, którzy pomogli mu wypełniać jego zadanie.
🎅
Z książki dowiecie się, jak powstała pierwsza zabawka, oraz że wytwory Mikołajowych rąk początkowo były przeznaczone tylko dla biednych dzieci. Zmieniła to córka bogatego mieszkańca miasteczka, która uświadomiła młodego Mikołaja, że bogate dzieci również nie posiadają zabawek mimo, że żyją w dostatku.
Dowiecie się dlaczego Św. Mikołaj odwiedza dzieci tylko w jedną noc? Jak to robi, że mieści się w kominie? Czego używał do tworzenia swoich prezentów?
🎅
Ta niezwykle baśniowa biografia, jest moim zdaniem świetną alternatywą do żywotów Świętego z Miry i stanowi bardzo ciekawą i wciągającą opowieść o najsympatyczniejszym staruszku na świecie.
Polecam ją jednak dla nieco starszych dzieci - minimum szkolnych, ponieważ zastosowane w niej słownictwo jest momentami dość wysublimowane 😉A ponadto znajdziemy tu np. opis próby zabicia Świętego i bitwy pomiędzy baśniowymi stworzeniami.

• Wyzwanie "Przeczytam 52 książki w 2019 roku"
  • Papierowy
  • Książki dla dzieci