Czary w Krainie Oz

Okładka książki Czary w Krainie Oz Lyman Frank Baum
Okładka książki Czary w Krainie Oz
Lyman Frank Baum Wydawnictwo: Bellona Cykl: Kraina Oz (tom 13) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kraina Oz (tom 13)
The Magic of Oz
Bellona
2013-04-23
2013-04-23
Stefania Wortman

Przeczytałam jako trzecie po „Szmaragdowym Grodzie” i „Królu Gnomów”, a przed „Dorota i Oz znowu razem”.

Od razu widać szereg nowych postaci, które pojawiły się w częściach nieprzetłumaczonych.

Treść dość zawiła. W wielkim skrócie: były Król Gnomów (jak mówi „musiałem abdykować”) nawiązuje spółkę z małym Manczkinem, znającym zaklęcie PYRZQXGL. Nawzajem sobie nie ufają, stąd Manczkin ukrywa przed nim jego brzmienie. Przemienieni w potwory robią zamęt. Oz podsłuchuje zaklęcie i zamienia ich w orzechy.
Zakończenie dziwne mym zdaniem. Nawrócenie obu przez pozbawienie ich pamięci (jak w „Odlotowych Agentkach”) chyba zbyt drastyczne. Mając czarodziejki pas można było zapewne zrobić coś innego.

Zbliżające się urodziny Ozmy, młodej władczyni Szmaragdowego Grodu, to doskonała okazja, by wyruszyć na kolejną przygodę, zwłaszcza, że kraina Oz w nie obfituje. Tu przygoda czeka na każdym kroku. Jednak, jak to w bajkowych opowieściach bywa, nasi dzielni bohaterowie, znani nam już z poprzednich tomów: Czarnoksiężnik Oz, Dorotka, Tchórzliwy Lew i inni, muszą się zmierzyć z groźnymi przeciwnikami. Jednym z nich będzie wygnany z królestwa Gnomów ich władca Ruggedo, a drugim młody chłopiec, który podkradł swojemu ojcu tajemnicze zaklęcie pozwalające zmieniać za pomocą odpowiednio wypowiedzianego słowa dowolną postać w cokolwiek innego. Wprawdzie Ozma zakazała używać czarów w całej krainie, jednak nie wszystkie jej zarządzenia były wysłuchane, a nieposłuszeństwo doprowadziło do tego, że czarodziejska moc znalazła się w rękach kogoś, kto nie tylko nie był upoważniony do używania czarów, ale i nie rozumiał jak może czarami zaszkodzić i ile zła uczynić. Mimo wielu niebezpieczeństw, które pojawią się na drodze bohaterów, to to, co najważniejsze, to towarzyszące im przesłanie, że w największych kłopotach najważniejsi są przyjaciele, którzy nie zostawią nas samych tylko staną się dla nas wsparciem i pomocą. Siła przyjaźni sprawia, że potrafimy wyjść z największych tarapatów, nawet jeśli wszyscy dookoła nas zostawią i porzucą. Nadzieja, że przyjaciele wyciągną nas z największych tarapatów jest bezcenna, bo pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile i nie stracić wiary w potęgę przyjaźni. Kraina Oz jest miejscem, gdzie żyje i mieszka całe mnóstwo oryginalnych postaci, wszystkie one jednak stanowią przez swą różnorodność i wielobarwność ogromne bogactwo, bo wnoszą koloryt, który sprawia, że Oz jest miejscem, w którym może znaleźć się każdy, niezależnie od tego, kim jest, jak wygląda, czym się zajmuje. Jest to swoista wizja Utopii, krainy szczęśliwości, w której mieszkają autentycznie i prawdziwie szczęśliwi mieszkańcy, gdzie nadrzędną zasadą jest tolerancja i akceptacja dla inności, oraz wynikający z niej szacunek, gdzie nie ma waśni i gniewu, bo sprawiedliwe rządy sprawiają, że wszyscy czują się docenieni i zadowoleni. A co ważniejsze, łączą ich prawdziwe przyjacielskie relacje, które pokazują, ze to, co niemożliwe jest w ich świecie realne, i jeśli ktoś by chciał te idyllę zakłócić musi się liczyć z konsekwencjami i surową karą. Wszystkim żyje się dobrze i mają zapewniony dostatek. Bajka staje się metaforą marzeń o idealnym państwie, w którym chcielibyśmy żyć. A sprawiedliwa władczyni wywołuje na ustach uśmiech i wszyscy są gotowi sprawić jej radość, a swoją wdzięczność artykułują szukając najlepszego z prezentów, który choć w części będzie wyrazem uznania i szacunku. Czary pomagają, ale są tylko uzupełnieniem, najważniejsze jest, by mieć dobre serce i tym sercem się dzielić, a wtedy wszystko dookoła staje się możliwe.

To już niestety ostatni tom o Krainie Oz dostępny obecnie w języku polskim.
Jak opisać ten tom? Chyba najprościej jako "Król Gnomów, reaktywacja". Tak jak część o królu Gnomów zyskała u mnie największą sympatię, tak i "Czary w Krainie Oz" bardzo zbliżają się do niej poziomem, emocjami i napięciem. Książka zaczyna się dziejami Kiki Aru z góry Mancz, który był dość nieszczęśliwym dzieckiem i postanowił wykraść ojcu potężne zaklęcie. Przypadkiem na drodze spotyka upadłego i wściekłego na wszystkich króla Gnomów. To musi prowadzić do kłopotów. Jakby tego było mało, Dorota wikła się w kłopoty biegnące równolegle do spraw z królem Gnomów. Bardzo fajna część, w której Czarnoksiężnik Oz wreszcie dysponuje mocą magiczną. A na okładce powyżej widać... nie Tchórzliwego Lwa, lecz Li-mon-aga. Co to takiego? Zapraszam do lektury.

To już niestety ostatni tom o Krainie Oz dostępny obecnie w języku polskim.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa