Pani Twardowska

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Diabeł, Biesiada
klasyka
Arek

W balladzie Mickiewicz opisuje dość żartobliwie, jak mistrz Twardowski zostaje złapany przez diabła. Twardowski zaprzedał mu duszę, ale próbuje jakoś wymigać się ze sideł szatana. Wszystko dzieje się opodal karczmy Rzym.

lulamae | 2014-02-03
Przeczytana: 2000 rok

Do dzisiaj pamiętam jak w podstawówce uczyłam się tego na pamięć i ile frajdy przy tym miałam. Do dziś pamiętam spory fragment. Zapewne zawsze już będę miała sentyment do tej ballady.

Danway | 2011-11-22
Przeczytana: 1995 rok

Niezapomniana ballada Adama Mickiewicza o mistrzu Twardowskim, który poszedł w układy z diabłem, zaprzedając mu duszę, pod warunkiem, że będzie w Rzymie... Sam oczywiście się tam nie wybierał, więc uważał, że przechytrzył samego diabła.... Ten jednak tak łatwo się nie poddaje i ostatecznie triumfuje....

| 2015-01-25

Jak żyję jeszcze wiersza nie oceniałem publicznie. Ja raczej książki. Ale dobra - co tam.
Za ten wiersz pałę złapałem w pedałówce. [tłum. szkoła podstawowa] Nie dlatego, że go nie lubiłem - tylko dlatego, że leniem byłem. I się nie nauczyłem. Ojciec (odlot nieuleczalny na punkcie Mickiewicza) złamał wtedy wszystkie konwencje o ochronie praw dziecka. Tłumaczyłem mu, że już nie ma sensu się uczyć na pamięć bo i tak dwója w dzienniku (nie było jeszcze jedynek) a Pani już nie pyta. Ale Ten się uparł. "Tego wiersza się nauczysz synu".
Wiecie co było najgorsze? Pani kazała tylko 10 zwrotek. Jak ten mały diabeł się pojawia w kielichu. A Ojciec uparł się, że cały.
Do dziś recytuje z pamięci cały wiersz. Już kilku dziewczynom zaimponowałem. Jedzą, piją ...

Natalia | 2013-01-26

Ballada Adama Mickiewicza "Pani Twardowska" nawiązuje do legendy o szlachcicu-czarnoksiężniku Twardowskim, który podpisuje pakt z diabłem, w którym zgadza się oddać mu swoją duszę, w zamian za spełnienie jego wszystkich zachcianek. Twardowski wymiguje się jednak od swojej obietnicy, ale diabeł nie zamierza się poddać tak łatwo.

michall_1985 | 2015-11-11
Przeczytana: listopad 2001

Wspaniała ballada o przeznaczeniu.Pięknie napisana,dramatyzm rozwija się przez cały czas,aby osiągnąc kulminacyjny punkt w słynnym finale.

benia86 | 2014-01-20
Przeczytana: marzec 2006

Uwielbiam "Panią Twardowską" :) Znam na pamięć i za każdym razem, kiedy recytuję tę balladę dzieciom w wieku przedszkolnym, to mają oczy jak pięciozłotówki :). Fajna historia z morałem, zabawnie napisana, łatwa do zapamiętania. Raz przeczytana- zostaje na lata :).

książek: 1993
kryptonite | 2010-07-09
Przeczytana: 2002 rok

Omawianie jej w podstawówce było bardzo zabawne, bo musieliśmy przedstawić całą sytuację. Podziwiam też moich rodziców, którzy tą balladę musieli się na pamięć nauczyć i do dziś pamiętają.

Silaqui | 2011-01-08
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Jako dziecko znałam cała na pamięć. Takiego Mickiewicza czytało się z przyjemnością :)

MarioPierro | 2010-08-14
Przeczytana: 2000 rok

Choć poezję rymowaną uważam za przeżytek, "Pani Twardowska" pozostanie w mojej pamięci jako świadectwo dobrego (w porywach) humoru naszego wieszcza ;)

Zimo | 2014-02-20

Zabawna, żartobliwa, pokazuje realia polskiej szlachty i jej zamiłowanie do dobrych imprez idealna do poduszki

Nowe stare lektury