Anielka

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
wieś, dziecko, los, pies, wrażliwość, bieda
klasyka
Arek

Inne wydania

Anielka jest trzynastoletnią dziewczynką wychowywaną w bogatym dworze, pod opieką guwernantki. Jej beztroskie i pełne zabawy życie przerywa niespodziewane wydarzenie - ojciec traci majątek. Anielka musi spróbować przystosować się do nowych warunków.

Książka ta jest piękną i wzruszającą opowieścią o wrażliwej dziewczynce, darzącej przyjaźnią ludzi i zwierzęta.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Arek | 2010-03-20
Przeczytana: 2006 rok

Warta przeczytania dla sympatyków Prusa. Te losy wzruszają i przejmują.

...ma wszystko, co chce mieć dziecko w jej wieku - kochających rodziców, surową bonę, psa, ładne suknie i czas beztroskiej zabawy. Będąc jednak dzieckiem wrażliwym i uważnym dostrzega, że w rodzinie dzieje się coś niedobrego. Matka zapada na zdrowiu, ojciec wyjeżdża coraz częściej, chłopi dobijają się do drzwi pana... to nie skończy się dobrze.

"Anielka" jest pięknym opowiadaniem dla ludzi w każdym wieku. Pokazanie przemian społecznych i ekonomicznych z punktu widzenia dziecka jest świetnym pomysłem. Prus doskonale zilustrował tu swoją epokę - szlachta wyzuta z majątków i pozycji emigruje, stacza się lub sprzedaje nazwiska rzutkim dorobkiewiczom, lecz mimo to nie chce się zmienić. Tylko mała Anielka patrzy na zgliszcza dworu i rozumie już, że to początek końca.

violabu Toczytam | 2016-05-14
Przeczytana: 14 maja 2016

Gdyby Anielka była prawdziwą dziewczynką, pokochałabym ją z całego serca. To dziecko o szczerym i czystym serduszku, to dziecię mądre i wrażliwe, na które niesprawiedliwie spada wiele nieszczęścia, do czego niestety przyczyniają się dorośli. To postać, której naturalne dobro wyciska z oczu czytelnika łzy wzruszenia.

"Anielka" jest piękną powieścią. Poruszającą i dobrze napisaną. Jej naturalizm kojarzy mi się z Thomasem Hardy'm.

Nie unikajmy naszych klasyków! Fakt, że w szkole zmusza się do ich czytania, nie powinien na całe życie zniechęcać do nich. "Anielka" dowodzi, że Bolesław Prus był znakomitym pisarzem oraz bystrym i mądrym obserwatorem społeczeństwa, który idealnie potrafił dozować humor, emocje oraz przedstawiać życiowe wartości.

Polecam!

Monika | 2012-03-04
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 marca 2012

Bolesław Prus jest jednym z moich ulubionych pisarzy.
Anielka jest natomiast jedną z moich ulubionych postaci stworzonych przez autora.

Przeraźliwie smutna, wzruszająca historia. Zakończenie to totalny wyciskacz łez.

Danway | 2011-12-07
Przeczytana: 1994 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutna nowela o bardzo dobrej i łagodnej dziewczynce, która mimo tego, że wychowała się w Dworze potrafiła okazywać serce słabszym i biedniejszym... Niestety przez nieporadność swojego ojca, dziewczynka popada w melancholię, z której nikt jej nie potrafi wyleczyć... Błogie dzieciństwo zamieniło się niemal w koszmar... Nowela uczy nas, że nasze decyzję i czyny mają wpływ nie tylko na nas samych, ale i też na nasze otoczenie, a najbardziej trafia w bezbronne dzieci...

Emisunflower | 2013-12-13
Przeczytana: 2011 rok

Równie śliczna książka jak " Antek " . Opowiada o 13 letniej dziewczynce która ma 16 letniego brata Józia, a rodzice są właścicielami dworu i ziemi. Ojciec nie dba o budynki, ziemia leży ugorem, służba lata się bez celu .Pan Jan w domu bywa gościem, nie przykłada się do pracy. Próbuje po trochu sprzedawać swoje dobro i trwoni swój zaś na rozjazdy. Małżonka jest chorowita, zajmuję się sobą i małym Józiem, któremu wmawia że jest wątły. Dziewczynką zajmuje się guwernantka o imieniu Walentyna .gdy mijały godziny nauki Anielka wychodzi do ogrodu, rozmyśla o przyszłości , bawiąc się z psem który wabi się Karusek. Nagle zauważa że trochę dalej, inne dziecko też się bawi ale nie z psem lecz z prosiakiem. Poznaje że to córka Gajdy, podchodzi do wieśniaczki. Częstuje ja ciastkiem obdarowuje wstążką. Chłop widząc to zajście stwierdza, że Anielka różni się od swego ojca. W tym samym czasie pan Jan próbuje uzyskać jakąś pożyczkę , by ratować majątek, niestety bez skutku. Więc postanawia...

książek: 1973

Jak to dobrze zauważyła Alina Brodzka w posłowiu do 'Anielki', ta historia przypomina odwróconą baśń. Początek jest sielankowy, wszyscy są szczęśliwi, a im dalej czytamy, tym robi się coraz gorzej... Żal mi było Anielki - to bardzo niesprawiedliwe, że za złe wybory dorosłych (w tym wypadku ojca) ogromną cenę płacą dzieci.
Oprócz tego styl iście dickensowski (patrzcie na tytuły poszczególnych rozdziałów).

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

Anielka i Karusek. Miła, grzeczna dziewczynka, której nagle zawalił się świat. Ale potrafi się przystosować. Dzisiejsze, tak nowoczesne dzieci, pewno nie polubią tej nowelki.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1995 rok

Prus ukazuje w swojej powieści niesamowity rozdźwięk pomiędzy rzeczywistym obrazem świata, a sposobem w jaki postrzega go nastoletnia tytułowa Anielka.
Autor uwidocznił również zakłamanie ludzkie, które powoduje. iż czyny nie idą w parze z tym, co głosi się słowem...

Isadora | 2010-10-27

Smutna i przejmująca historii trzynastoletniej Anielki,która do czasu prowadzi beztroskie życie we dworze wraz w rodzicami i młodszym bratem.
Niestety,ojciec jest nieodpowiedzialny i najwyraźniej nie ogarnia tak wielkiego przedsięwzięcia,jakim jest prowadzenie dworu.Matka jest chorowita i przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia oraz synka,któremu wmawia,że jest wątły ; zaczytuje się w romansach i żyje w nierealnym,nierzeczywistym świecie.Właściwie wychowaniem dziewczynki zajmuje się guwernantka.
Nad spokojnym i pozbawionym trosk życiem Anielki gromadzą się czarne chmury - jej ojciec,który nie potrafi utrzymać dworu postanawia go sprzedać Niemcom,a obawiając się wymówek rodziny postanawia opuścić ją i wyjechać do Warszawy.Pozostawiona sama sobie,niezaradna matka znosi nękających ją i grożących jej chłopów.Jakby i tych nieszczęść było mało,we dworze dochodzi do pożaru - Anielka z rodziną traci dom i musi się przenieść do folwarku.
Żyją tam w strasznych warunkach,Anielka popada w...