Anielka

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
wieś, dziecko, los, pies, wrażliwość, bieda
klasyka
Arek

Anielka jest trzynastoletnią dziewczynką wychowywaną w bogatym dworze, pod opieką guwernantki. Jej beztroskie i pełne zabawy życie przerywa niespodziewane wydarzenie - ojciec traci majątek. Anielka musi spróbować przystosować się do nowych warunków.

Książka ta jest piękną i wzruszającą opowieścią o wrażliwej dziewczynce, darzącej przyjaźnią ludzi i zwierzęta.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2018-06-06
Przeczytana: czerwiec 2018

Gdzieś głęboko w sercu miałam ukryty żal do mojej nauczycielki języka polskiego ze szkoły podstawowej, że przerabiała z nami w 4. albo 5. klasie „Janka Muzykanta” i „Antka”. Ale po lekturze „Anielki” już wiem, że ona po prostu wybrała mniejsze zło. Fakt, „Janko…” i „Antek” to brutalne, naturalistyczne nowele i omawianie ich było dla nas traumą, ale mimo całej niesprawiedliwości i bezsensowności losu bohaterów swoimi małymi móżdżkami mogliśmy pojąć wymowę tych utworów. Z „Anielką” byłby chyba większy problem.

Zupełnie nie wiem, jak ocenić ten utwór Prusa. Bo warsztat pisarza jest po prostu genialny. Doskonale skomponowany świat przedstawiony, dopracowany w najmniejszym szczególe, gdzie każdy element ma znaczenie, by tym dotkliwiej dać wybrzmieć całości. Wszystko opisane wprost i prostymi słowami. Narracja zachowuje poniekąd naukowy dystans, choć emocje przecież się w niej kłębią. A treść… Mnie dorosłej podczas czytania scyzoryk w kieszeni się otwierał. Dziewczynka, którą kiedyś...

Arek | 2010-03-20
Przeczytana: 2006 rok

Warta przeczytania dla sympatyków Prusa. Te losy wzruszają i przejmują.
Do dziś mam w pamięci, jak przerabialiśmy na lekcji Języka Polskiego "Anielkę".
Gdzieś głęboko w mojej głowie siedzi scena psa rozpaczającego po pożarze domu jego opiekunów. Wtedy zaczął biegać wokół pogorzeliska, kreśląc coraz większe kręgi układające się spiralę.
Od tego czasu kocham psy.

almos | 2018-02-27
Przeczytana: 19 lutego 2018

Powrót do lektury z czasów dzieciństwa, wtedy mocno mnie wzruszyła, teraz już nie. Mamy tu temat znany z 'Lalki': bankructwo klasy wyższej, ale wykonanie jest kiepskie, fabuły tam w zasadzie nie ma, postacie są płaskie, za to w nadmiarze łez, chorób, smutku. Książka nie wytrzymała próby czasu. Słuchałem audiobooka pięknie czytanego przez Magdalenę Zawadzką.

'Anielkę' czytałem w dzieciństwie, fabuły nie pamiętałem, jedynie to, że się mocno wzruszyłem w czasie lektury. Postanowiłem wrócić do opowieści Prusa i sprawdzić swoje wrażenie. Wybrałem formę formie książki czytanej, w znakomitym wykonaniu Magdaleny Zawadzkiej.

Głównym tematem książki jest pauperyzacja klasy ziemiańskiej w drugiej połowie XIX wieku, niektórzy jej członkowie, jak ojciec Anielki, zupełnie sobie nie radzą z gospodarowaniem majątkiem i rodzina wpada w poważne kłopoty materialne. Opis owych kłopotów to właściwie cała, dosyć uboga, fabuła książki.

Myślę, że rzecz cała miała też chwytać za serce, bo wiele tam...

...ma wszystko, co chce mieć dziecko w jej wieku - kochających rodziców, surową bonę, psa, ładne suknie i czas beztroskiej zabawy. Będąc jednak dzieckiem wrażliwym i uważnym dostrzega, że w rodzinie dzieje się coś niedobrego. Matka zapada na zdrowiu, ojciec wyjeżdża coraz częściej, chłopi dobijają się do drzwi pana... to nie skończy się dobrze.

"Anielka" jest pięknym opowiadaniem dla ludzi w każdym wieku. Pokazanie przemian społecznych i ekonomicznych z punktu widzenia dziecka jest świetnym pomysłem. Prus doskonale zilustrował tu swoją epokę - szlachta wyzuta z majątków i pozycji emigruje, stacza się lub sprzedaje nazwiska rzutkim dorobkiewiczom, lecz mimo to nie chce się zmienić. Tylko mała Anielka patrzy na zgliszcza dworu i rozumie już, że to początek końca.

violabu | 2016-05-14
Przeczytana: 14 maja 2016

Gdyby Anielka była prawdziwą dziewczynką, pokochałabym ją z całego serca. To dziecko o szczerym i czystym serduszku, to dziecię mądre i wrażliwe, na które niesprawiedliwie spada wiele nieszczęścia, do czego niestety przyczyniają się dorośli. To postać, której naturalne dobro wyciska z oczu czytelnika łzy wzruszenia.

"Anielka" jest piękną powieścią. Poruszającą i dobrze napisaną. Jej naturalizm kojarzy mi się z Thomasem Hardy'm.

Nie unikajmy naszych klasyków! Fakt, że w szkole zmusza się do ich czytania, nie powinien na całe życie zniechęcać do nich. "Anielka" dowodzi, że Bolesław Prus był znakomitym pisarzem oraz bystrym i mądrym obserwatorem społeczeństwa, który idealnie potrafił dozować humor, emocje oraz przedstawiać życiowe wartości.

Polecam!

Monika | 2012-03-04
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 marca 2012

Bolesław Prus jest jednym z moich ulubionych pisarzy.
Anielka jest natomiast jedną z moich ulubionych postaci stworzonych przez autora.

Przeraźliwie smutna, wzruszająca historia. Zakończenie to totalny wyciskacz łez.

Danway | 2011-12-07
Przeczytana: 1994 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutna nowela o bardzo dobrej i łagodnej dziewczynce, która mimo tego, że wychowała się w Dworze potrafiła okazywać serce słabszym i biedniejszym... Niestety przez nieporadność swojego ojca, dziewczynka popada w melancholię, z której nikt jej nie potrafi wyleczyć... Błogie dzieciństwo zamieniło się niemal w koszmar... Nowela uczy nas, że nasze decyzję i czyny mają wpływ nie tylko na nas samych, ale i też na nasze otoczenie, a najbardziej trafia w bezbronne dzieci...

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

Anielka i Karusek. Miła, grzeczna dziewczynka, której nagle zawalił się świat. Ale potrafi się przystosować. Dzisiejsze, tak nowoczesne dzieci, pewno nie polubią tej nowelki.

Emisunflower | 2013-12-13
Przeczytana: 2011 rok

Równie śliczna książka jak " Antek " . Opowiada o 13 letniej dziewczynce która ma 16 letniego brata Józia, a rodzice są właścicielami dworu i ziemi. Ojciec nie dba o budynki, ziemia leży ugorem, służba lata się bez celu .Pan Jan w domu bywa gościem, nie przykłada się do pracy. Próbuje po trochu sprzedawać swoje dobro i trwoni swój zaś na rozjazdy. Małżonka jest chorowita, zajmuję się sobą i małym Józiem, któremu wmawia że jest wątły. Dziewczynką zajmuje się guwernantka o imieniu Walentyna .gdy mijały godziny nauki Anielka wychodzi do ogrodu, rozmyśla o przyszłości , bawiąc się z psem który wabi się Karusek. Nagle zauważa że trochę dalej, inne dziecko też się bawi ale nie z psem lecz z prosiakiem. Poznaje że to córka Gajdy, podchodzi do wieśniaczki. Częstuje ja ciastkiem obdarowuje wstążką. Chłop widząc to zajście stwierdza, że Anielka różni się od swego ojca. W tym samym czasie pan Jan próbuje uzyskać jakąś pożyczkę , by ratować majątek, niestety bez skutku. Więc postanawia...

Jak to dobrze zauważyła Alina Brodzka w posłowiu do 'Anielki', ta historia przypomina odwróconą baśń. Początek jest sielankowy, wszyscy są szczęśliwi, a im dalej czytamy, tym robi się coraz gorzej... Żal mi było Anielki - to bardzo niesprawiedliwe, że za złe wybory dorosłych (w tym wypadku ojca) ogromną cenę płacą dzieci.
Oprócz tego styl iście dickensowski (patrzcie na tytuły poszczególnych rozdziałów).