Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach

Okładka książki Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach Pu Songling
Pu Songling Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
2008-04-01
1961-01-01
978-83-244-0074-4
Danuta Żbikowska, Bożena Kowalska, Stanisław Pawelczyk, Agnieszka Łobacz
Chiny magia wierzenia

Historie faktycznie są dziwne 😅
Mimo wszystko po przeczytaniu całości wyłania się pewien obraz postaw uznawanych za dobre, złe, czy zabawne w tamtych czasach. Daje ciekawy kontekst kulturowy. Bardzo podobał mi się wstęp o autorze i historii tego rodzaju literackiego. To bardzo pomaga osadzić się w kontekście, w jakim pisane były te opowiadania.

Historie faktycznie są dziwne 😅

Książka Mnisi-Czarnoksiężnicy czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach napisana przez Songling Pu zainteresowała mnie pod tytułem dotyczącym niesamowitych historii. Dlatego spodziewałem się znaleźć tutaj opowieści z dreszczykiem, które wzbudziły niepokój i grozę, ale również były świetnym świadectwem dawnego życia w Chinach za czasów życia autora. Dostajemy zebrane i opracowane przez autora zasłyszane historie lub podania, które nam przedstawia w krótkich opowieściach.

Książka Mnisi-Czarnoksiężnicy jest tak naprawdę zbiorem różnych historii z bardzo dawnych lat przypominających czasami baśnie i podania czerpiące z wierzeń chińskich. Dużą zasługą autora jest odmalowanie życia w tamtym okresie i tła obyczajowego pełnego targających bohaterów emocji oraz obyczajów wszakże innych niż znamy. Poznajemy pokrótce losy każdej z postaci, ich drogę życiową, zawirowania i przedziwne koleje losów. Dużo autor poświęca warstwie obyczajowej ukazując zwyczajne życie mieszkańców i przestrzegając przed pochopnymi wnioskami lub zachowaniami. W przypadków tych historii podobało mi się właśnie oddanie dawnego życia bohaterów, którzy nieraz ciężko pracowali na swoją pozycję i niektóre zachowują dydaktyczny charakter wpleciony staranie, a nie nachalnie w opowieści ze zbioru. Pojawiają się w nim motywy posłuszeństwo wobec starszych i swojej rodziny. Nieposłuszni synowie zostają ukarani, bogaci stają się biednymi, a biedni bogatymi i są zależni od tych co przedtem przeganiali. Przewrotność pojawia się w opowiadaniach, dodaje im piękna i uroku. Dostajemy często historie, którym motywem jest miłość, opisana subtelnie i ciekawie. Na tej podstawie poznajemy obyczajowość i odmienne podejście w dawnych czasach w Chinach do tego tematu.
Bohaterowie jakich spotykamy na kartach książki są dobrze nakreśleni, bo sam autor poświęca im sporo czasu od przeszłości po przyszłość każdego z nich. W ten sposób poznajemy koleje losów poszczególnych postaci, ich decyzje, zachowania i wybory jakich dokonują. Dlatego podczas czytania możemy wczuć się w położenie każdego z nich i nie jest on nam obojętny. Możemy polubić i poczuć sympatie do bohaterów opowieści. Bardzo podobały mi się podczas czytania i zostały nakreślone w taki sposób jakby były żywe. Mają swoje wady i zalety, ale autor potrafił z nich wyciągnąć jak najwięcej i pogłębić ich sylwetkę w taki sposób, że stają się ciekawe.

Książka Mnisi-Czarnoksiężnicy oprócz znakomitej warstwy obyczajowej posiada również fantastyczne elementy związane z wierzeniami chińskimi. Największym powodzeniem w opowiadaniach cieszy się motyw czarownicy lub dziewczyny lisicy, która może pomóc każdemu w osiągnięciu celów jakim jest dostatnie życie lub pozbycie się kłopotów. Nie można ich odróżnić od zwykłych ludzi. Tutaj przedstawione zostały jako pomocne istoty, które pomagają bohaterom w osiągnięciu założonych przez nich celów lub po prostu zdobyciu pozycji i bogactwa. Oprócz tego nie brakuje czarowników posiadających moc i innych istot nadprzyrodzonych żyjących obok bohaterów. Motywy niesamowite są dodane bardzo dobrze, ale nie biorą górę nad warstwą obyczajową będąca główna osią opowiadań. . Wykorzystanie motywów wierzeń dodaje każdej z historii swego rodzaju uroku i pojawienie się czegoś nadnaturalnego przyjmujemy do wiadomości bez problemów. Sporą zaletą zamieszczonych tutaj opowiadań jest właśnie przedstawienie dawnego życia sprzed wieków w Chinach i wplecenie w to wszystko czegoś niesamowitego.

Książka Mnisi-Czarnoksiężnicy jest tak naprawdę zbiorem opowiadań obyczajowych pomieszanych z fantastyką, romansem i nieraz z wątkami kryminalnymi. Autor znakomicie sobie poradził i stworzył ciekawe opowieści, które wciągają. Napisane zostały w przystępnym i nieraz językiem. Są zwięzłe bez zbędnych i przydługich opisów. Poprowadzone zostały w miarę szybko i przyjemnie czyta się. Każda z historii przypomina przypowieści o bohaterach stających w obliczu kłopotów i próbie ich rozwiązania. Jednak same historie mają w sobie coś magicznego i możemy dzięki nim cofnąć się w czasie do odległych czasów, gdzie odmienne podejście miesza się z obowiązującymi wtedy zasadami, które dotyczyły wszystkich bez wyjątku. Sięgając po książkę nie spodziewałem się, że z taką łatwością zostanę wciągnięty w zamieszczone tutaj historie i przeczytam nie nudząc się. Mają swój wiek, ale nie koniecznie straciły swój nie tylko dydaktyczny charakter, ale również niesamowity urok starych historii podanych w tym przypadku przystępnie. Nadal mogą podobać się pomimo pewnych uproszczeń lub nazw miejscowości albo imion bohaterów, które sprawiają nieraz początkowo trochę kłopotów w czasie czytania.
Spodziewałem się opowieści z dreszczykiem i niesamowitych zaprawionych grozą. Książka Mnisi-Czarnoksiężnicy zawiera opowieści obyczajowe z elementami fantastycznymi, romansowymi i wątkami kryminalnymi, którą czyta się świetnie. Dzięki wierzeniom chińskim wzbogacającym opowieści dostajemy tak naprawdę baśnie, przypowieści lub podania z tego kraju, dobrze przedstawione, ciekawe i pełne uroku. Sięgając po książkę nie wiedziałem do końca czego spodziewać się po niej, ale jestem zadowolony z tego co dostałem, bo lubię takie tajemnicze i ukazujące życie w dawnych czasach historie. Książka dla każdego, bo każdy znajdzie tutaj dla coś dla siebie.

Ciekawa książka, zawierająca zbiór legend i bajek chińskich znacznie różniących się od naszych. Polecam tym którzy szukają czegoś innego, niestandardowego i chcącym się dowiedzieć czegoś o kulturze i wierzeniach Chińczyków.

Przyjemny w czytaniu, zbiór baśniowych opowieści chińskich, z których możemy dowiedzieć się co nieco o chińskich wierzeniach i ludowych tradycjach.

• Chiny
  • Daleki wschód
  • Azja
  • Literatura piękna
  • Mity i legendy
  • 2012 i wcześniej

Dodaj cytat z książki Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach