Góra duszy

Wydawnictwo: Rebis
Soul Mountain
Chiny, baśnie, legendy
Łukasz Kuć

Odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ta epicka, pikarejska powieść skrzy się olśniewającymi epizodami - historiami z dziejów starożytnych Chin, baśniami ludowymi, wspomnieniami z czasów dzieciństwa i rewolucji kulturalnej, rozważaniami filozoficznymi, pełnymi namiętności scenami erotycznymi - i jak żadna inna oddaje różnorodność i bogactwo życia.

avuca | 2015-02-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Nobliści, Chiny
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Wymaga skupienia. Częściowo autobiograficzna, eksperymentalna w formie i o dość skomplikowanej treści, „Góra duszy” to lektura niełatwa. Częściowo dlatego, że napisana jest w różnych formach osobowych. Czytelnik musi uważnie śledzić rozdziały „ja” i rozdziały „ty”, aby odróżnić podróże głównego bohatera oraz jego alter ego. Dodatkowo, w historii „ty” pojawia się niebawem „ona” i ta część książki staje się również kroniką związku dwojga ludzi – od przypadkowego poznania, poprzez erotyczny rozkwit, aż po wzajemne pretensje i rozstanie.

Trudno pisać o fabule tej książki. Chociaż bohater w poszukiwaniu Lingshan (tytułowa Góra Duszy) odwiedza kolejne miejscowości i spotyka na swej drodze różnych ludzi, to opowieść przede wszystkim o podróży w głąb siebie. Autor nieustannie stawia sobie pytania o charakterze filozoficznym, a sporą część książki obejmują teoretyczne rozważania o sztuce, świadomości autora, istocie tworzenia.

Powieść składa się z krótkich kilkustronicowych rozdziałów,...

| 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Bardzo przewrotna książka. Powiedziałabym nawet, że książka w książce.
Czasami baśniowa, czasami historyczna, a czasami nawet może odrobinę biograficzna.
Podróż przez Chiny wydaje się być jednocześnie podróżą w głąb siebie.
Wciąga bez reszty i nie wypuszcza do ostatniej strony.

Karodziejka | 2010-08-23
Przeczytana: 2008 rok

Czytałam tę książkę bardzo długo - prawie dwa lata. Składa się z wielu krótkich, kilkustronicowych opowiadań, pisanych naprzemiennie w formie ja i w formie ty, tak rzadko używanej w jakichkolwiek książkach. Sięgałam po tę książkę między innymi lub w trakcie i czytałam po opowiadaniu lub kilka - nad większością z nich warto się zresztą zatrzymać i chwilę pomyśleć.

Opowiadania najczęściej dotyczą relacji międzyludzkich, są o ja, ty i ona. Bohater, jeżeli można tu mówić o jednym bohaterze, podróżuje przez Chiny, odwiedzając kolejnych ludzi i kolejne miejsca. Słyszy opowieści o innych, poznaje regionalne kultury i mitologię.

Książka jest naprawdę niesamowita.

Piotr | 2011-10-03

Proza niesłychana, niezupełnie fabularna, ale pies drapał fabularność, piękne poetyckie fragmenty, przeplatająca się narracja drugo i pierwszoosobowa, a do tego zagupbiony bohater w chińskiej mitologii. Do tego uderzający do głowy romans, komunistyczna rzeczywistość i zachwyty...

grecki | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Książka trudna, wymagająca skupienia. Do tego nierówna, część rozdziałów jest wręcz genialna, duża część strasznie nuży, najgorsze zdecydowanie są rozważania filozoficzne autora.
Mimo wszystko nie żałuję czasu spędzonego z tą pozycją, na pewno nie jest ona dla każdego.

kurtka | 2014-11-14

Bardzo ciężka, nie zrozumiałam jej. Męczy głównie wielopoziomowością. Momentami jednak odnosiłam wrażenie, że to najpiękniejsza proza jaką można stworzyć.

Nie da się tego czytać. Próbowałam skończyć "na siłę", ale to raczej bez sensu.

JAGODKA | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 25 stycznia 2014

... wszystkim, którzy byli lub będą zwiedzać Chiny.

Rafał Głogowski | 2012-10-15

patetyczna, trochę nuda