Dziwna historia o upiorach z latarnią w kształcie piwonii

Tłumaczenie: Zdzisław Reszelewski
Seria: Fantastyka i Groza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kaidan Botan Dōrō
japonia, XVIII wiek
Mateusz

Barwny obraz życia codziennego osiemnastowiecznej Japonii z jej podziałami społecznymi, prawami i obowiązkami ludzi wywodzących się z określonych warstw oraz surowo przestrzeganym kodeksem honorowym samurajów. Właśnie z konieczności sprostania i zadość uczynienia temu ostatniemu rodzi się kanwa przygodowa opowieści, w której osoby uosabiające godność i szlachetność muszą zetrzeć się z ludźmi nikczemnymi, aby w ostateczności mogło zatriumfować dobro. Wątek awanturniczy, wzbogacony o motywy fantastyczne, stanowi atrakcyjny zrąb "Dziwnej historii...", w pamięci współczesnego czytelnika zapisze się ona jednak chyba przede wszystkim jako źródło wiedzy o zwyczajach i obyczajach starej Japonii.

magda | 2010-08-29
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Enchō Sanyūtei, XIX wieczny pisarz japoński, oparł swoją historię na przekazach ustnych wyrastających z kręgu tradycyjnej narracji, a temat został zaczerpnięty ze starej chińskiej noweli wykorzystywanej w Japonii do nauki języka chińskiego.

Dla mnie, żyjącej w XXI wieku Europejki, obraz feudalnej Japonii ze swymi podziałami społecznymi, obyczajami i kodeksem samurajów jest fascynujący ze względu na swą odmienność od ówczesnej Europy. To świat, gdzie najwyższym skarbem mężczyzny (i kobiety) jest honor, za zachowanie którego mężczyzna gotów jest zapłacić najwyższą cenę. To świat, w którym status społeczny mężczyzny rozpoznaje się po przydziale ryżu, a kobiety po fryzurze.

"Dziwna historia" jest pełna intryg, nieoczekiwanych zwrotów akcji, oraz magii. Jest napisana (przetłumaczona) naprawdę świetnie, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Stale utrzymuje w napięciu właściwym powieściom grozy, choć tak naprawdę jest to historia obyczajowa, a miejscami miałam wrażenie, że czytam dramat z...

MoznaPrzeczytac | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

Kultura Japońska od kilku lat jest moim zamiłowaniem. Zaznajomiłem się z podstawami języka, które otworzy mi wiele nowych ścieżek poznania tej kultury. Siłą rzeczy zacząłem poszukiwać literatury z tegoż kraju. Bardzo się zmartwiłem kiedy okazało się, że jest to bardzo trudne. Biblioteki świeciły pustkami, aukcje internetowe ograniczały się do sztuk walki lub filozofii. Powieści szukałem ze świecą. Jakież było moje zadowolenie kiedy moja znajoma wygrzebała z biblioteki po swoim ojcu książkę japońskiego autora. „Dziwna historia o upiorach z latarnią w kształcie piwonii” pióra Sanyuutei Enchoo. Przebyłem wiele megabajtów w internecie szukając informacji o autorze, czasie powstania książki, oraz tle historycznym. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, wspomniana książka, została wydana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym czwartym. Dlaczego byłem zdziwiony? Ponieważ czyta się tą książkę jakby była napisana nie dalej niż dwadzieścia lat temu.
Tłem „Dziwnej historii o upiorach z latarnią w...

Lalkarka | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia

"Dziwna historia...", wbrew temu, co zdaje się sugerować tytuł, niewiele ma wspólnego z literaturą grozy. Upiory są jednym ze spiritus movens książki, a nie zasadniczym jej bohaterem. Jeśli więc ktoś poszukuje dreszczyku emocji i przyprawiających o gęsią skórkę przeżyć, to tu ich nie znajdzie.

Książka można raczej przypisać do literatury przygodowej, czy też, jak to określił autor posłowia "awanturniczo-fantastycznej". Jest też świetnym odzwierciedleniem obyczajów panujących w XVIII-wiecznej Japonii. Świetnie oddana jest sfera społeczna czy kulturowa, i naprawdę widać, jak odmienna jest od tego, co zna Europejczyk. Mimo to tłumacz postarał się, byśmy nie zginęli w nawale obcych pojęć i czyta się to naprawdę przyjemnie.

Podobno jest to jeden z nielicznych przykładów spisanej tradycyjnej japońskiej gawędy i już wiem, czemu ten gatunek cieszył się taką niesamowitą popularnością. Połykałam rozdziałami, ponieważ narracja dotycząca jednego bohatera urywała się w najciekawszym momencie, przenosząc do drugiego - ależ to robiło wrażenie! No i sama historia świetna, trzymająca w napięciu.

książek: 2004
Dominik | 2010-08-16
Przeczytana: 2010 rok

Świetna historia grozy. Do tego dodana szczypta historii i kultury Japonii i mamy jedną z lepszych książek jaką kiedykolwiek przeczytałem.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 05 grudnia 1981

Niesamowitość w wykonaniu japońskiego pisarza, to te drobiazgi tworzące atmosferę jak: wiatr, zmierzch, światłocień, zmienna perspektywa, cała unikalna paleta barw, swoista literacka kaligrafia, na którą europejscy pisarze zwrócili uwagę dopiero po odkryciu Japonii, czyli gdzieś ponad koniec XVIII wieku

Ola | 2012-03-06

Ta ksiazka, "Yotsuya Kaidan" (wydana w Polsce!) i "Bancho Sarayashiki" (niestety, brak polskiego wydania) to trzy naczelne japonskie opowiesci grozy, tzw. kaidan. Absolutne "must read" kazdego, kto sie ta tematyka interesuje. "Dziwna historia" to jedna z nielicznych tego typu powiesci spisana bezposrednio z wersji opowiadanej przez profesjonalnych opowiadaczy. Rewelacja, polecam!!

Nonoutor | 2013-06-07

Na początek od razu wspomnę, że w mojej opinii pomijam literackie i tradycyjne znaczenie tej opowieści (czyli np. to, że jest to literacka wersja ustnej opowieści), jej przynależność gatunkową (większość sytuuje ją gdzieś na pograniczu fantastyki i powieści historycznej), a także fakt jakoby stanowiła jeden z najważniejszych "pomników literackich" japońskiej literatury. Wspominam o tym, bo być może tak jest, ale w moim odczuciu nie ma to większego znaczenia.
Ignoruję owe "wyznaczniki" i skupiam się na samej treści. A ta jest dość dwuznaczna i zaskakująca. Przy czym pisząc dwuznaczna mam na myśli fakt, iż wszystko co zostaje opowiedziane można brać dosłownie, przyjmując takie jakim jest, czyli de facto wplątywać w normalne zdarzenia pewne moce nadprzyrodzone i za ich pomocą tłumaczyć sobie odpowiednie zajścia. Lub inaczej - wszystko można sprowadzić do hipotetycznych, ale realnie możliwych zdarzeń.
I urok tej opowieści polega chyba głównie na tym, że oba te sposoby są możliwe,...

Aya | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Pewnego dnia młody samuraj, Iijima Heitarō, zabija pijaka i awanturnika. Nie ma pojęcia, jak wielki wpływ będzie miało to wydarzenie za kilkanaście lat…
Po tym, jak Heitarō został głową rodu i przyjął imię zmarłego ojca (Heizaemon), zjawia się u niego dwudziestojednoletni chłopak, Kosuke, który pragnie nauczyć się od niego fechtunku w celu wypełnienia swego synowskiego obowiązku, jakim jest pomszczenie ojca. Heizaemon odkrywa, że to syn zabitego przez niego ongiś pijaka. Postanawia w odpowiednim czasie dać Kosuke się zemścić, nic mu o tym nie mówiąc. Póki co bierze go na służbę, a w wolnych chwilach uczy posługiwać się bronią.
Tymczasem siedemnastoletnia córka Heizaemona, piękna Otsuyu, zakochuje się (z wzajemnością) w młodym samuraju, Hagiwarze Shinzaburō. Niestety, z pewnych powodów nie mogą się spotykać. Brzmi zwyczajnie, ale ich problem będzie miał doprawdy niesamowite skutki!
Właściwie nie powinnam więcej pisać, bo nie chcę niczego zaspoilerować. W każdym razie bardzo się...

porządekalfabetyczny | 2011-11-30
Przeczytana: 17 listopada 2011