Pekińska koma

Beijing Coma / 北京植物人
978-83-7506-468-1
plac Tian`anmen, Pekin, przemiany
Joanna Bożek

Maj 1989. Dziesiątki tysięcy studentów przybywają na plac Tian`anmen w sercu Pekinu. To początek powszechnych demonstracji na rzecz reform. Wśród protestujących jest też doktorant Uniwersytetu Pekińskiego, Dai Wei. Pomaga w organizacji strajków i wspiera przyjaciół - aż do 4 czerwca, kiedy to przypadkowa kula trafia go w głowę. Dai Wei zapada w śpiączkę na dziesięć lat. Jego ciało staje się więzieniem, z którego może uciec jedynie dzięki wspomnieniom - o ojcu, o pierwszej miłości, o szkole i uczelni. W śpiączce Dai Wei nie może się ruszać, nic nie widzi, ale za to słyszy wszystko, co dzieje się wokół: heroiczne wysiłki opiekującej się nim matki, dążenie władz do ukrycia jakichkolwiek wzmianek na temat masakry na Tian`anmen, opowieści przyjaciół o radzeniu sobie w kapitalistycznych Chinach.

`Pekińska koma` porusza takie zagadnienia jak historia, pamięć, wolność - podstawowe wartości społeczne, a zarazem fundamentalne prawa, bez których jednostka nie może istnieć. A jednocześnie jest to powieść ukazująca piękno małych rzeczy: szumu drzew, smaku potraw, zapachu kobiety...

`Jeden z najważniejszych i bezkompromisowych głosów w międzynarodowej literaturze`.
Gao Xingjian, laureat literackiej Nagrody Nobla
`Epicka powieść, która porusza sumienie i każe wierzyć, że relacja człowieka, który był świadkiem, jest ważna`.
Tom Cooper, `St. Louis Post-Dispatch`
"Książka o niezwykłej mocy oddziaływania, z kronikarską dokładnością rejestruje przerażające wydarzenia za rządów Mao oraz późniejsze. Wysokie miejsce w panteonie literatury dysydenckiej".
Michiko Kakutani, `The New York Times`

Joanna Bożek | 2010-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Szczerze mówiąc nawet nie wiem jak zacząć moją recenzje tej książki, ciągle jeszcze nie mogę otrząsnąć się po tym co przeczytałam...

Czy ja byłabym tak odważna jak studenci którzy postanowili rozpocząć strajk głodowy? Tego nie wiem, wiem że to co zrobili wymagało ogromnego poświęcenia i wielu wyrzeczeń.

Książka jest właściwie podzielona na dwie części które przeplatają się ze sobą, jedna to wydarzenia do masakry na placu Tain`anmen 4 czerwca 1989 roku, druga to opis wydarzeń po masakrze kiedy nasz główny bohater - Dai Wei jest już w śpiączce.

Widzimy walkę o władze, to jak demonstracja zmieniała ludzi, początkowo gdy zakładali "komitet organizacyjny" nikt nie chciał być przywódcą, później już dosłownie bili się o dowodzenie.
Dai Wei nigdy nie ciągnął się do władzy, to on dbał o bezpieczeństwo, martwił się o brata, swoją dziewczynę Tian Yi i wszystkich studentów przebywających na placu Tian`anmen.

Kiedy czytałam opisy Dai Weia podczas śpiączki uświadamiałam sobie z jak wielu...

beladonna | 2011-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2011

po mojej ubiegłorocznej wyprawie do Chin, coraz częściej sięgam po litaraturę z rego rejonu świata. i kusi i miło czyta się o znajomych już teraz miejscach czy zwyczajach. "Pekińska koma" to druga książka Ma Jiana po "czerwonym pyle", którą miałam przyjemność przeczytać. wspaniała historia o wielkim przełomie i tragicznych wydarzeniach w Pekinie w 89 roku. główny bohater leży w śpiączce z dziurą w głowie. to pierwszej warstwie powieści, bo kolejna przenosi nas pod koniec lat 80 gdy główny bohater wraz z innymi studentami dojrzewa do protestów by w końcu namalować transparenty i wyjść na Plac Tienanmen. Dai Wei leży w śpiączce 10 lat i właśnie te lata wspólnie z naszym bohaterem poznajemy.
niech was to jednak nie zrazi bo "Pekińska koma" nie jest książką wyłącznie polityczno-historyczna. dzięki tak mocno zarysowanemu tłu, Jian maluje przed nami niezwykle szczegółowy obraz życia w Państwie Środka. jakby mimochodem, celnie i precyzyjnie. jak tylko Chińczyk i dysydent potrafi....

Durszlak_FikuMiku | 2012-10-31
Przeczytana: 31 października 2012

Uch... wymęczyłem.
Na początku zapowiada się dobrze - jest klimacik, który strasznie mi się podobał w "Czerwonym Pyle". Niestety, dość szybko opowieść skupia się na protestujących studentach. I tu te kilkaset stron o strajkach, protestach, waśniach, nowych planach, kolejnych organizacjach i zmieniających się przywódcach to było dla mnie za dużo.
Znacznie lepiej wypada wątek matki bohatera opiekującej się nim już po rzeźni na Placu. Skrócenie też by mu nie zaszkodziło, ale i tak czyta się o niebo lepiej niż część "przedpostrzałową".
Podoba mi się oszczędna, zdystansowana narracja, która zwłaszcza w zestawieniu z mocnymi scenami naprawdę potęguje wrażenie. Żałuję, że autor nie podszedł nieco oszczędniej także do treści.

EwwE | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2017