Hasen
średniowiecze, japonia
czupirek

„Zagłada” to rozgrywająca się w średniowieczu tragiczna historia biednej japońskiej wioski rybackiej. Najubożsi wieśniacy sprzedają się do niewolniczej służby w mieście portowym, by ocalić rodzinę przed śmiercią, a pozostali we wsi nieszczęśnicy zwabiają ku swemu brzegowi statki kupieckie, by rozbiły się na skałach i stały łatwym łupem, dzięki któremu uda się przetrwać do wiosny. Któregoś dnia na dryfującym statku rybacy znajdują kilkanaście trupów w pięknych czerwonych kimonach. Marna to zdobycz, ale i ta się przyda. Czerwień to przecież kolor szczęścia i powodzenia.
Czy rzeczywiście?

Cerro | 2014-12-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

To dobra książka. Mogłaby być przyjemniejsza w odbiorze, gdyby tłumacz wykonał swoje zadanie nieco lepiej. Literatura japońska jest pisana często prostymi, krótkimi zdaniami. To właśnie taki przypadek. Zagładę przełożono bez zwracania uwagi na wymagania języka polskiego. Szczególnie drażnią nad wyraz częste powtórzenia.

Zagłada to przede wszystkim znakomita powieść historyczna, traktująca o obyczajowości średniowiecznej Japonii. Przedmiotem opowieści jest rok z życia małej, nadmorskiej wioski, bardzo biednej. Przez ten czas mamy okazję zżyć się z bohaterami - zwyczajnymi, ale wykreowanymi bardzo realistycznie. Fabuła, chociaż niespieszna, nie może znudzić. Autor w sposób bardzo wyrazisty i interesujący nakreślił realia epoki. Zagłada naszpikowana jest szczegółowymi opisami zajęć Japończyków tamtych czasów, relacji międzyludzkich, obyczajów, przesądów i ceremoniałów.

więcej: http://mdunkel.blogspot.com/2014/12/obraz-prawdziwej-zagady.html

czytankianki | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 24 października 2012

Zagłada to mocne słowo, niezbyt szczęśliwie wybrane na tytuł minipowieści Yoshimury. Sugeruje poważną katastrofę, która pociąga za sobą setki ofiar, tymczasem książka skupia się na innym zagadnieniu. Najważniejsze są tu statki przepływające w pobliżu rybackiej wioski położonej na odludziu. Wraz z cennym ładunkiem niosą nadzieję na przeżycie kolejnej zimy, a może nawet całego roku.
Wieśniacy cierpliwie czekają na czerwieniące się drzewa, które zwiastują nadejście zimy i sztormów. Szansa na zbłądzenie i przybicie statków do brzegu staje się wówczas większa, mieszkańcy na różne sposoby zaklinają pomyślne wiatry. Pomyślność wioski oznacza tym samym pecha dla statku, który dalej już nie popłynie. Wieśniacy rządzą się innymi prawami niż przybysze z wielkiego świata – tutaj życie jest uzależnione od przyrody, ona też poniekąd narzuca ludziom swoisty kodeks postępowania.
W zachowaniu tej małej komuny uderza zdyscyplinowanie i podporządkowanie, zadziwia ścisła współpraca na rzecz ogółu....

książek: 2028
Monika | 2013-06-09
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Sięgając po tę książkę, tak naprawdę nie wiedziałam, co mnie czeka. Cieniutka książeczka nie wydawała się nieść ze sobą zbyt wielu ważnych treści. Jakże pozory potrafią mylić. Nie ważny format, oprawa... słowa zawarte w książkach mają niezwykłą moc. Komponują świat, którego, zazwyczaj nie znamy (albo znamy, tylko z całkiem innej perspektywy); świat, który z każdą stronicą wchłania nas i sprawia, że staje się "nasz" przez drobną chwilkę. Z "Zagładą" miałam jeden, poważny problem: ten świat zioną chłodem. Nie potrafiłam się do niego, do końca przekonać. Sposób pisania (a może tłumaczenia?) sprawił, że ciężko się czytało już i tak dosyć ciężką tematykę.

"Zagłada" to historia pewnej japońskiej, średniowiecznej, nadmorskiej wioski. Jej troski, codzienne zmaganie z głodem, z zimnem, z ubóstwem. Codzienna tyrada walki z żywiołem. Walki z chorobami. I ciągła, nieustanna praca, by przeżyć kolejne miesiące... Ludzie sprzedający się w niewolę, by móc choć na trochę wyżywić rodzinę. Nadzieja...

Ksawery Szaniawski | 2012-01-20
Przeczytana: czerwiec 2011

Chyba mało znana, ale z całego serca polecam. Baaaaaaaaaardzo wolne tempo, niby nic się nie dzieje, ale ten klimat. Przez skórę czuć, że COŚ wisi w powietrzu.

secc | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Myślę, że tytuł książki nie odpowiada jej treści. Sugeruje coś na dużą skalę, a tutaj wszystko dzieje się w wiosce. Chociaż patrząc na ich życie to wydarzenia mogły mieć jakąś taką swoją aurę "zagłady".

Książka jest ciekawa i mimo, że tempo jest powolne to pozwala nam poznać życie mieszkańców wsi nad morzem i dowiedzieć się o przeciwnościach losu, jakie ich spotykają. Uważam ją za ciekawą, a na pewno nie za nudną. Mimo, że jest taka cieniutka to wykorzystano dobrze każdą linijkę.

Natasza | 2012-06-27

Do połowy opowieść o wiosce rybackiej ciągnie się i nic się specjalnie nie dzieje. Końcówka książki wzrusza i sprawia, że czytelnik może zapłakać. Myślę, że należy ją przeczytać, by trochę poznać średniowieczne zwyczaje i przesądy Japończyków.

zoriuszka | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

To nie jest książka dla osób szukających wartkiej akcji. Ukazuje życie. Powolną, surową, podporządkowaną porom roku i prawom natury egzystencję. Mamy do czynienia z brutalną rzeczywistością, która dotyczy małej, japońskiej wioski. Warunki tam panujące nieustannie spychają ludzi do krawędzi głodu, a głównym ofiarodawcą i żywicielem staje się morze. Mieszkańcom nieobca jest ciężka praca, do której zaganiani są również najmłodsi. Poznajemy Isaku – chłopca, który stanie się głównym bohaterem, do końca dzieląc się z czytelnikiem swoją perspektywą.

Niestety rodzinę Isaku opuszcza ojciec, sprzedając się na trzy lata bycia sługą. Jednym ze sposobów złagodzenia ciężkich warunków, jest oddawanie się na lata służby, za które dostaje się tak naprawdę niewiele pieniędzy w zamian, ale bywa to jedynym wyjściem, aby reszta bliskich nie umarła z głodu. Najczęściej ‘ofiarami’ stają się dorośli mężczyźni lub dziewczynki. Chłopiec po odejściu ojca zostaje obarczony obowiązkiem opieki nad dwoma...

Lynnka | 2012-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Bardzo klimatyczna książka. Mimo tego, że akcja rozwija się raczej powoli, końcówka jest bardzo dramatyczna i smutna. Książka warta polecenia wszystkim tym, którzy chociaż trochę interesują się starożytną Japonią - jej zwyczajami i przesądami, które nie zawsze są dla nas jasne i zrozumiałe.

Obraz trudnego życia na odludziu. Trudne wybory, codzienne życie w funkcji pór roku. Kreślone obrazy są bardzo powolnie tak, że czytelnik ma wrażenie że stoi tuż obok i wszystkiemu się przygląda. Polecam :)

Agulka7 | 2013-05-20
Przeczytana: 16 maja 2013

opowieść o japońskiej średniowiecznej wiosce, ciekawa