Gierki

Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Wydawnictwo: Bona
El tiempo de las mujeres

Wielogłosowa proza cenionego na całym świecie współczesnego autora hiszpańskiego. Bohaterki powieści, siostry María, Paloma i Carlota, po kolei - w przeplatających się monologach - opowiadają historię swojego trudnego dojrzewania w cieniu śmierci ojca. Muszą zająć się także swoją zagubioną matką. Nie wiedzą nawet, ile tajemnic skrywają przed sobą nawzajem. Zagłębiając się w Gierki czytelnik poznaje skomplikowany świat kobiecych emocji, niepozbawiony chłodnej kalkulacji, politycznych pomyłek i przygodnych miłości. Tłem fabuły jest zmieniająca się Hiszpania przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwobona.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/59/Gierki

Dortek | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Trzy siostry Maria, Paloma i Carlota opowiadają o okresie swojej wczesnej młodości i początkach "dorosłości" zainicjowanej śmiercią ojca. To on – głowa rodziny dbał o ich byt, był autorytetem, ale miał też swoje tajemnice. Wszystko to wpływa na dalsze losy sióstr. Wszystkie szukają swej drogi, wszystkie wiążą się z dojrzałymi mężczyznami. Każda przeżywa głębokie rozczarowanie...
Trzy siostry i trzy bardzo różne charaktery traktujące życie zupełnie inaczej. Książkę świetnie się czyta; jak całą hiszpańską literaturę.

JoannaB | 2013-05-16
Przeczytana: 05 września 2013

Hiszpania to kraj inny niż wszystkie. Hiszpanie to ludzie inni niż cała reszta świata. Hiszpanie, jak nikt, potrafią żyć. A Hiszpanki… Ha! Te to już w ogóle – koneserki życia!
O życiu, moi złoci, jest ta historia kobiecej rodziny, opowiadana z perspektywy trzech sióstr. Jedyne, co mają ze sobą wspólnego, to matka i ojciec. Ojciec umiera na początku opowieści w typowych dla swojego wieku okolicznościach. Uchylę rąbka tajemnicy – wyziewa ducha w domu uciech cielesnych.
Maria, Paloma i Carlota – każda z nich, trzech sióstr, indywidualistek, Hiszpanek, smakuje życie zupełnie inaczej.
Dla Marii, najstarszej z nich, życie jest gorzkie. To ona przejmuje obowiązki po ojcu, czuje się zobowiązana zająć jego miejsce w firmie, mimo, że nie zna się zupełnie na niebezpiecznej pracy, hm, spekulanta. To ona opiekuje się matką. Jest dorosła i odpowiedzialna. I przez to nie zna smaku seksu. Bo seks jest ważny w życiu trzech sióstr. W końcu to wyzwolone Hiszpanki.
Dla Carloty, średniej siostry,...

macierzanka | 2016-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2016

Po przeczytaniu został mi głównie smutek. Przekonujący i jesienny mimo tego, że bohaterkom zazwyczaj jest ciepło, bo mają w okolicy łaskawszy chyba klimat.
Sprawnie napisana, dobrze przetłumaczona książka, wiarygodna kobieca narracja. Ciekawie jest zobaczyć jedno wydarzenie z kilku perspektyw - wiem, że każdy widzi świat po swojemu, ale rzadko mam okazję o tym czytać. Warto było, mimo przygnębienia.

Karolina B-J | 2013-06-25
Przeczytana: maj 2013

kawał pięknej i przyjemnej literatury. językowo plastycznie pięknie, wyczerpująco i spójnie. fabuła również niczego sobie, jest wszystko :)

Mika | 2013-06-01
Przeczytana: 21 czerwca 2013