Sceny z życia wiejskiego

Tmunot Mi-Chaiei Ha-Kfar
978-83-7510-405-9
Izrael, opowiadania, hebrajski
Pistacia

Literacki zapis wspomnień, które mimo usilnego wypierania ich ze świadomości wciąż powracają. Turysta odwiedzający sielankową wieś Tel Ilan ujrzy ponadstuletnie zabudowania, wysmukłe cyprysy, zielone pagórki i sady. Kawałek Toskanii w sercu Izraela. Pod spokojną powierzchnią kryją się tu jednak tajemnice i zagadki: ktoś kopie nocami pod domem starego Pesacha Kedema. Tajemnicza postać chowa...

Turysta odwiedzający sielankową wieś Tel Ilan ujrzy ponadstuletnie zabudowania, wysmukłe cyprysy, zielone pagórki i sady. Kawałek Toskanii w sercu Izraela. Pod spokojną powierzchnią kryją się tu jednak tajemnice i zagadki: ktoś kopie nocami pod domem starego Pesacha Kedema. Tajemnicza postać chowa się w sypialni u Lewinów. I nie wiadomo, dlaczego agent nieruchomości został zamknięty na klucz w piwnicy domu zmarłego pisarza.

W tej fikcyjnej wsi rozgrywa się akcja wszystkich (poza ostatnim) opowiadań z nowego tomu Amosa Oza. Jest to swoiste izraelskie Macondo, miejsce wyraziste, wibrujące, dynamiczne.

Nade wszystko jednak "Sceny z życia wiejskiego" to mistrzowskie portrety postaci wędrujących z jednego opowiadania do drugiego, między tym, co już utraciły, a tym, co mają dopiero utracić. Autor z wielkim wyczuciem kreśli sylwetki bohaterów, ich losy i doświadczenia, pozwalając nam wniknąć w dramat ludzkiego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo REBIS, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Joanna | 2013-06-14
Przeczytana: 05 grudnia 2012

„ Sceny z życia wiejskiego” to mistrzowskie portrety postaci wędrujących z jednego opowiadania do drugiego, między tym, co już utraciły, a tym, co mają dopiero utracić. Autor z wielkim wyczuciem kreśli sylwetki bohaterów, ich losy i doświadczenia, pozwalając nam wniknąć w dramat ludzkiego życia.
Malownicze pejzaże otaczające starą wioskę, z plantacjami winogron, migdałowców , drzewek cytrusowych i domostwa rodzin jej założycieli. W kolejnych opowiadaniach poznajemy Ariego Celnika, opiekującego się starą matką, jego marzenia, plany na przyszłość, ale też mroczną stronę – skłócenie z rodziną i rozdwojenie jaźni.
Samotna lekarka rodzinna z miejscowej przychodni, czekająca na dorosłego już siostrzeńca – żołnierza , wspominająca niczym matka spędzone z nim chwile jego dzieciństwa niczym substytut macierzyństwa.
Nauczycielka wiejskiej szkoły, bibliotekarka, pracownica poczty, były poseł nieistniejącej już partii , młody student Arab , zakochany nastolatek , zbierająca się co dwa...

jagarkar | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

W swojej autobiografii "Opowieść o miłości i mroku" Amos Oz pisał o książce Sherwooda Andersona pt. "Miasteczko Winesburg", oraz o tym, jaki wpływ wywarła na jego twórczość. W "Scenach z życia wiejskiego" autor ewidentnie nawiązuje do książki Andersona, co widać nie tylko w formie, ale i w sposobie szkicowania świata przedstawionego. Myślę, że jest to swoisty hołd dla Andersona. Obie książki są godne polecenia.

fidrygauka | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Jedna z najdziwniejszych książek, jakie przeczytałam!

Jeśli czyta się kryminał, w którym do samego końca nie wiadomo, kto jest mordercą, to autora można określić mistrzem suspensu.
A jak można określić autora powieści, który przez ponad 250 stron prowadzi nas do finałowego rozdziału, opisując z przejmującą wnikliwością losy kilku niezwiązanych ze sobą bohaterów, po to by ... nie napisać puenty?
Może intrygującym mistrzem portretu? Portretu malowanego słowem?

Bo to właśnie precyzyjnie malowane sylwetki coraz to innych mieszkańców wsi Tel Ilan wciągają najbardziej.
Ich losy, ich przeżycia, ich charaktery wplecione w leniwy obraz izraelskiej miejscowości łączą się - jak próbuje przekonać opis z okładki - w jedną całość.
Jednakże tego połączenia nie ma!
Albo jest ono nieoczywiste...
Niestety, mimo iż Amos Oz podaje klucz do zrozumienia swoich opowiadań na tacy, zupełnie go zignorowałam i stąd moja narastająca frustracja, która osiągęła swoje apogeum wraz z przeczytaniem ostatniego...

kismetka | 2015-10-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Och, jak cudownie dziwna jest ta książka!

Tytuł książki idealnie oddaje to, czego możemy spodziewać się po formie książki. To nie są typowe opowiadania – to sceny właśnie. Z reguły opowiadanie jakoś się kończy. Dobrze lub źle, ale przeważnie się kończy. Sceny Oza – jak na sceny przystało – są tylko jakimiś urywkami większej całości. Żadna historia nie jest tu skończona. Leniwe i spokojne obrazy izraelskiej wsi (choć wcale nie sielankowe), bohaterowie przenikający z jednej urwanej historii do drugiej.
Zachwyca mnie ta dosłowność tytułu, choć przed lekturą zupełnie nie tego się spodziewałam.

Mistrzowska perfekcja stylu Oza delikatnie wyłania się z każdego napisanego słowa, z każdego zdania.
Piękny język. Mądry, inteligentny. Zawsze brak mi słów, by dobrze określić język Oza. Zachwyca mnie wszystkim. Doborem słów. Zbędne słowa? Brak tu takich. Źle dobrane? Nie potrafię takich znaleźć.

Amos Oz to jeden z tych autorów, o których książkach nie potrafię pisać. Boję się, że swoimi...

Przemek Skoczyński | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Każde z tych opowiadań jest wystarczająo "dziwne", by dać ci do myślenia przed snem.

Łukasz | 2015-11-24
Przeczytana: 31 marca 2010