Nów księżyca

Okładka książki Nów księżyca Rachel Hawthorne
Okładka książki Nów księżyca
Rachel Hawthorne Wydawnictwo: Amber Cykl: Strażnicy Nocy (tom 3) fantasy, science fiction
Strażnicy Nocy (tom 3)

Chyba najlepsza część. Najwięcej się dzieje. Uwielbiam

Chyba najlepsza część. Najwięcej się dzieje. Uwielbiam

bardzo dobra książka

bardzo dobra książka

Niby świat ten sam, ale problem zgoła odmienny. Jedna z bohaterek staje przed problemem, który zmienia całe jej życie. Problemem, którego jak na jej spojrzenie świata, nie można rozwiązać, gdyż stanowił on do tej pory centrum jej istnienia. Czy jej się uda? Oczywiście, że tak, bo w tym świecie dobrzy będą nagradzani, a złych trzeba zniszczyć. I tak też jest w Nowiu księżyca. Podobała mi się ta część ze względu na inny i w sumie bardzo realny problem. Chyba nawet bardziej intrygujący niż trudny wybór bohaterki z drugiej części. Chcę a nie mogę, a czy zamiennik jest w stanie zrekompensować stratę? Ładny temat jak na literaturę młodzieżową.

Jak na sentymentalny powrót do młodzieżowych lektur sprzed lat, to całkiem nie najgorzej. Jasne, jeżeli siedzi się już w nieco poważniejszych lekturach, to lepiej czytać książki Hawthorne z przymrużeniem oka i przynajmniej chwilowo wyrobić w sobie tolerancję na elementy typowe dla tekstów kierowanych do nastolatków. Natomiast i tak twierdzę, że to przyjemna, minimalnie irytująca lektura i jako odmóżdżacz sprawdza się świetnie ;)

W lipcu nadeszła noc, na którą Brittany Reed tak bardzo oczekiwała. Podczas pierwszej pełni księżyca po 17 urodzinach kobiet, rasa Zmiennokształtnych przechodziła swoją pierwszą przemianę bardzo boleśnie, w towarzystwie partnera. Choć Brittany samotnie spędziła ten czas, nie przypuszczała, że transformacja się nie dokona. Żeby zostać jednym ze strażników nocy, postanawia zachować to wydarzenie w tajemnicy. Podczas powrotu do Wilczego Szańca, znajduje sidła, najprawdopodobniej zastawione przez członków organizacji Bio-Chrome, chcących przeprowadzić eksperyment na wilkołakach. W Wilczym Szańcu koło strumyka spotkała Connora McCandlessa, który bardzo jej się podobał, lecz swoje uczucia przekazał Lindsey. Okazało się, że chłopak stoczył z Rafe pojedynek o Lindsey. Informuje go o sidłach przy rzece. Connor gratuluje jej przejścia samotnej przemiany, ale kiedy przemienia się, nie podąża za nim. W rezydencji w pomieszczeniu z książkami, przegląda zakazaną księgę, ale nie potrafi jej odczytać. Przychodzi tam Lindsey. Wyznaje jej swój sekret i nakazuje jej milczeć. Nie zdradza go jednak Kayli. Nazajutrz w jadalni ludzie podziwiają ją za samotną przemianę, podeszła do niej też trójka młodych Zmiennokształtnych, 17letni Samuel i 16-latki, Mia i Jocelyn. Samuel ostatniego letniego przesilenia ogłosił Jocelyn swoją partnerką. Mia chce pójść w ślady Brittany i przejść samotną przemianę. Podczas rozmowy z Danielem, z którym próbowali ją zeswatać Starsi, cały czas wpatrywała się w Connora, a on w nią. Przed naradą, dziewczyna odbyła rozmowę z dziadkiem szefa, Elderem Wildem. Podziwiał jej odwagę podczas przemiany i wypytywał o starożytną księgę. Chciał też przenieść ją do innego klanu, żeby znalazła sobie partnera, ale odmówiła. Narada dotyczyła niebezpieczeństwa związanego z organizacją Bio-Chrome i możliwości ujawnienia przed ludzkością istnienia Zmiennokształtnych. Choć Kayla chciała porozmawiać z Brittany, ta poszła pobiegać. Szef Lucas podzielił drużyny. W siłowni Connor poddał Brittany testowi, który zdała, choć w walce wręcz dała mu zwyciężyć. Dziewczyna jest zła za test, lecz nie dała Kayli możliwości ostrzeżenia. Wieczorem w pokoju rozrywki z małym kinem, Connor wyprowadza ją z sali. Z rana okazało się, że oddział Connora wyruszył do Tarrant, a wieczorem drużyna spotka się w knajpie Sly Fox. Kiedy matka Brittany wróciła z Europy, zdradza córce sekret. Choć przemianę przeszła z przyjacielem, Michaelem, we Francji zakochała się w człowieku, Antonio, dlatego Brittany nie potrafi się przemieniać. Idąc w kierunku knajpy, zostaje uśpiona przez Masona. Zbadana krew wykazała, że jest człowiekiem, a drugi więzień, Connor jest wilkołakiem. Mason pracuje z Tylerem, Ethanem, Monique i najemnikami, bliźniakami Johnsonem i Wilsonem. Zamykają ich w metalowej klatce, pobierają Connorowi krew i torturują go. Po długich godzinach decydują się wpuścić do klatki pumę. Connor przemienia się, a Brittany wyznaje swój sekret. Wspólnie pokonują zwierzę. Naukowcy usypiają Connora, zanim zdąży się uleczyć. Brittany zdradza Masonowi część informacji, w zamian za zszycie ran Connora. Zataja istnienie osady Starszych. W zamian za powrót do klatki, zgłasza się na ochotnika, do wstrząśnięcia eliksiru przemiany. W klatce okazało się, że Connor nie żywi do niej nienawiści. Komunikując się z innymi Connor dowiedział się, że do laboratorium zmierza cała armia Zmiennokształtnych wilków. W tej część okaże się, jaki los spotka rodzinę Keanów oraz Brittany.
"Nów księżyca" ma najładniejszą okładkę ze wszystkich czterech części, ale jak wszyscy dobrze wiemy, nie należy oceniać książki po okładce. Powieść napisana jest na tym samym poziomie co poprzednie, z tą różnicą, że narratorką jest człowiek. Bohaterowie nie są irytujący, z wyjątkiem Masona. W tym cyklu bardziej rozumiemy bohaterów, kiedy to oni są narratorami, ale widząc ich zachowanie z perspektywy kogoś innego, nie wychylają się, kurczowo trzymając się swoich partnerów w cieniu, wręcz dając wrażenie pustej skorupy z dobrym sercem. Jak dla mnie, książka powinna być zakończeniem serii, lecz z umieszczonego fragmentu dowiadujemy się, że na Zmiennokształtnych czeka nowe, nadprzyrodzone zagrożenie, a narratorką będzie niezwykła Zmiennokształtna, Hayden Holland. Na pewno przeczytam ostatnią część, lecz wątpię, że okaże się lepsza od poprzednich. Jeśli ktoś chciał sięgnąć po literaturę młodzieżową z elementami fantastycznymi, nie polecam tej, tylko serię "Pamiętniki wampirów" Lisy Jane Smith, albo "Nieśmiertelni" Alyson Noel.

Na półkach: , , , , , , ,

Na razie jest to najlepsza część ze wszystkich. Brak tu trójkąta miłosnego, a co więcej otrzymujemy bardzo silną i niezależną bohaterkę. Właśnie ze względu na to wątek miłosny, nawet kiedy się pojawił, nie był bardzo wymuszony.

Fabuła jest naprawdę ciekawa. Choć przyznaję, że jesteśmy w stanie wiele rzeczy przewidzieć, to jednak jest to naprawdę dobra książka.

Jest to moja ulubiona cześć z tej serii. Byłam miło zaskoczona niespodzianką jaką zrobiła autorka dla swoich czytelników. Brittany pokazała, że mimo tego ich nie została wybrana przez żadnego z chłopców poszła na przemianę z uniesioną głową. w tej książce jest moja ulubiona para.
Polecam.

Polecam.

Książka bardzo wciągająca. Przeczytałam ją 54 razy.Polecam. Szkoda Brittany. ;(

Książka bardzo wciągająca. Przeczytałam ją 54 razy.Polecam. Szkoda Brittany. ;(

Szczerze mówiąc od początku nie przepadałam za Brittany, ale mimo wszystko cieszę się, że wszystko się wyjaśniło. Super!