Oddech nocy

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Cykl: Oddech nocy (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Wondrous Strange
978-83-7686-071-8
Shadeslayer

Pełna subtelnej erotyki, literackich odniesień i mrocznej magii gotycka trylogia dla wielbicielek miłosnych opowieści z dreszczykiem. Życie siedemnastoletniej Kelley kręci się wokół teatru. Już niebawem premiera „Snu nocy letniej” Szekspira, w którym dziewczyna, zrządzeniem losu, dostała rolę Tytanii, władczyni elfów... Nim jednak uniesie się kurtyna, Kelley pozna kogoś, kto na zawsze zmieni...

Życie siedemnastoletniej Kelley kręci się wokół teatru. Już niebawem premiera „Snu nocy letniej” Szekspira, w którym dziewczyna, zrządzeniem losu, dostała rolę Tytanii, władczyni elfów... Nim jednak uniesie się kurtyna, Kelley pozna kogoś, kto na zawsze zmieni jej życie. Sonny Flannery jest podrzutkiem, śmiertelnym dzieckiem wychowanym przez Faerie. Wraz dwunastoma podobnymi sobie istotami, Sonny czuwa nad bezpieczeństwem bramy łączącej światy śmiertelników i elfów. W niektóre noce w roku granice między rzeczywistościami zacierają się w niebezpieczny sposób... Dwie rasy nieśmiertelnych nieustająco balansują na krawędzi wojny, a dwór Unseelie, posunie się do każdego podstępu, by tylko wedrzeć się do świata ludzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Recepta na jesienną depresję

Myślę, że każdy, albo przynajmniej wiele osób uwielbia bajki. Nie ważne czy młodzi, czy nieco starsi, kobiety, czy mężczyźni. Bajki to dziedzictwo lat dziecięcych, za którym tęsknimy w dorosłym życiu.

Osobiście przez dłuższy czas byłam twarda, twierdząc, że fantasy, diabły, aniołki, elfy i cały ten wymyślony świat nie jest dla mnie. Powoli jednak przekonałam się i nie żałuję, ponieważ mogę co jakiś czas przenieść się w nierealną, bajkową, przepięknie wykreowaną rzeczywistość.

Przed chwilą właśnie, z wielką niechęcią wróciłam ze świata stworzonego przez Lesley Livingston w książce pt:”Oddech nocy”. Albo potrzebowałam czegoś lekkiego, łatwego i przyjemnego, albo ta powieść jest faktycznie dobra. Obstawiam jednak obydwie możliwości.

Siedemnastoletnia Kelley marzy o aktorstwie. Mieszka w Nowym Jorku i prowadzi dość spokojne życie. Skupiona jest na osiągnięciu celu i maksymalnym przygotowaniu się do roli Tytanii, królowej elfów w sztuce Szekspira, w której „cudem” się znalazła. Jeden spacer do parku zmienia diametralnie jej dotychczasowe życie – poznaje tajemniczego młodzieńca. Sonny Flannery, jak się okazuje, jest podrzutkiem, wychowanym przez Fearie na strażnika bram między światem śmiertelników, a światem elfów. Poprzez nową znajomość Kelley odkrywa, że wcale nie jest zwykłą kobietą. Wspólnie próbują zaakceptować zaistniałą sytuację i rozprawić się z zadaniami, jakie czekają, aby uratować świat śmiertelników.

Lesley Livingston stworzyła niesamowitą bajkę zarówno dla...

Lesley Livingston stworzyła niesamowitą bajkę zarówno dla młodzieży jak i dla tych nieco starszych. Pięknie wykreowany świat łączy szarą rzeczywistość z tą bajkową, nierealną. Pojawiają się postaci znane z bajek i baśni sprytnie wplecione w codzienność, tak, że mogłyby okazać się naszym najbliższym znajomym. Poza tym wszystkim bardzo delikatnie, z wyczuciem i ze smakiem w treść wplątany jest wątek miłosny. Poznanie się, początkowe relacje dwojga ludzi, łącząca ich przyjaźń, aż w końcu samo zawiązywanie się uczucia, jest znakomicie pokazane przez autorkę i dodaje treści jeszcze więcej smaku, wprowadzając jednocześnie czytelnika w nastrój romantycznej tęsknoty.

„Oddech nocy” to zdecydowanie dobra książka. Nie warto doszukiwać się w niej głębokich treści. Stanowi natomiast rewelacyjną ucieczkę od życia codziennego. Powieść na jeden wieczór, który pozostanie bardzo miłym wspomnieniem. Gdybym mogła zapisywałabym ją na receptę tym, którzy skłonni są do popadania w jesienne depresje. Jestem przekonana, że po tej lekturze nastąpiłoby „cudowne uzdrowienie”.

Iwona Zaczek

Tristezza | 2011-09-06
Przeczytana: 05 września 2011

„Co ujrzysz w chwili zbudzenia…”*

Lesley Livinsgton jest pisarką i aktorką, żyje w Toronto, w Kanadzie. Oczarowana w młodym wieku historiami o mitologii i folklorze, starych cywilizacjach i legendarnych bohaterach, uciekała do całkowicie odmiennego świata mitologii greckiej czy celtyckiej, historii o innym świecie, faerie i królu Arturze. „Oddech Nocy” jest jej debiutancką powieścią, pierwszą częścią trylogii. Druga część „Cień światła” wyjdzie w październiku tego roku.

Siedemnastoletnia Kelley jest zachwycona, gdyż z dublerki zamieniła się w aktorkę, która będzie grała wymarzona rolę Tytanii. Całe jej życie kręci się teraz wokół teatru, gdzie za niedługo ma zgrać w spektaklu napisanym przez Szekspira - „Snu nocy letniej”. Jej największy kłopotem wtedy jest trema i zapomniane z nerwów wersy tekstu, jednak nie wie, że niedługo będzie to dla niej tylko błahostka. Jej świat wywraca się do góry nogami, gdy poznaje przystojnego nieznajomego o imieniu Sonny. Jest podrzutkiem,...

wolfie | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Przeciętna opowiastka, mała objętościowo z płaskimi i wybrakowanymi postaciami. Na pochwałę zasługuje tutaj wyłącznie oprawa graficzna - rudowłosa dziewczyna z lekko zamglonym, rozmarzonym spojrzeniem przyciąga wzrok.

młoda_pisarka | 2014-03-08
Przeczytana: 13 maja 2015

GRANICA POMIĘDZY ŚWIATAMI ZOSTANIE ZATARTA...

Kelley jest siedemnastoletnią aktorką, która marzy o tym, by zagrać główną rolę na deskach podniszczonego teatru. Kiedy przychodzi do spełnienia jej marzenia okazuje się, że rola Królwej Elfów we "Śnie Nocy Letniej" to nie taka zwyczajna rola.

Kiedy dziewczyna poznaje Sonny'ego nie ma pojęcia co sprawia, że tajemniczy nieznajomy zapada jej w pamięć. Nie przypuszcza również, iż jest on stworzeniem z innego świata. A cała prawda jaką próbuje powiedzieć jej Strażnik wydaje się absurdalna.

Czy córka Elfów wychowana w ludzkim świecie i śmiertelnik wychowany przez Elfów mogą dojść ze sobą do porozumienia? Czy razem uda im się przekroczyć granicę dwóch światów oraz udowodnić, że miłość dodaje skrzydeł?

Powieść jest tak genialna, że gdybym tylko miała więcej czasu na jej przeczytanie niż miałam nie oderwałabym się od niej ani na chwilę. Odkłada się ją w trakcie lektury z wielkim żalem, baśniowy świat wciąga bez końca, a autorka to nie...

Paulina | 2011-09-10

"Podążając za marzeniami"

Od kiedy przeczytałam "Żelaznego króla" jestem na maksa zakochana w opowieściach o elfach, a te luźno oparte na Szekspirowskim "Śnie nocy letniej" interesują mnie jeszcze bardziej niż inne. Dlatego tak bardzo czekałam na "Oddech nocy" i gdy udało mi się "dorwać" egzemplarz przedpremierowy od razu zabrałam się za czytanie. Mimo tego, ze książka jest naprawdę cienka a ja zdecydowanie wolę te grubsze, postawiłam jej poprzeczkę bardzo wysoko oczekując dużej dawki humoru, klimatu, barwnych bohaterów oraz akcji i miłości nie z tego świata. Czy się nie przeliczyłam, czy może słusznie szacowałam sukces powieści Livingston?

Kelley jest siedemnastolatką mieszkającą samotnie w Nowym Jorku z własnej woli - podąża ona bowiem za największym marzeniem, które w jej przypadku mówi o wzięciu udziału w przedstawieniu na podstawie Szekspirowskiego dramatu o elfach. Kelley na początku jest tylko "dziewczynką na posyłki" ale gdy aktorka która miała grać Tytanię...

A gdyby tak móc chociaż na chwilę przenieść się do świata magii, elfów, wróżek. Poczuć się jak wyjątkowa istota przeżywająca wyjątkowe przygody i być może jedyne w swoim rodzaju... a gdyby tak przenieść się do świata baśni i bajek? Czy utknę tam na zawsze? czy byłoby to aż takie straszne? przecież realny świat jest taki nudny i szary, codzienność zabija magię i marzenia. A jeśli wrócę do swojego świata to co się ze mną stanie? poczuję ulgę a może będę tęsknić?
Hmmm... chciałabym móc się przenieść na chwilę gdzieś indziej, w wyjątkowe miejsce, poczuć powiew świeżego, magicznego wiatru, oddać wodze fantazji i zniknąć, po prostu zniknąć z tego świata chociaż na parę godzin. Chciałabym znaleźć się w świecie snów.. tylko jak to zrobić? czy to jest proste?

Takie myśli towarzyszą mi niemal codziennie, moim największym marzeniem z dzieciństwa było właśnie to, żeby móc znaleźć się w bajce i przyznam szczerze, że nie raz wracam myślami do tego marzenia i jest ono poniekąd możliwe, dzięki...

Tetiisheri | 2012-05-11
Przeczytana: 18 lutego 2012

Szekspir we współczesnym, nowoczesnym świecie?! O tak. W Nowym Jorku wśród śmiertelników?! Jak najbardziej. Nic nadzwyczajnego?! Jednakże zabieg zastosowany przez Lesley Livingston, młodą pisarkę fascynującą się mitologią i folklorem okazał się świetnym, oryginalnym pomysłem. Autorka postanowiła stworzyć powieść, w której zetrą się dwa światy: ten rzeczywisty i ten magiczny. Do tego wykorzystała opowieść Szekspira „Sen nocy letniej” i wykreowała, moim zdaniem, bardzo ciekawy obrazek.

„Oddech nocy”, bo o tej powieści tu mowa, to pierwsza część trylogii o elfach, magii i starciu dobra ze złem. Dodam, że to debiut pisarki – już tu zdradzę, że dzięki zręcznemu wpleceniu w historię wątku szekspirowskiego autorka i tym samym trylogia zyskała moją sympatię. Niewątpliwym plusem jest to, że w "Oddechu nocy" nie znajdziemy idealnego odzwierciedlenia szekspirowskiej sztuki. Pojawiają się imiona bohaterów "Sny nocy letniej", przedstawiony świat jest jednak inny.

Kelley i Sonny to główni...

Kasia | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Muszę przyznać,że pierwszy raz spotkałam się z tak baśniową historią elfów i innych magicznych zwierząt. Momentami bardzo usypiająca,ale warta uwagi.

młoda | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Nie czytałam 'Żelaznego Króla', gdzie podobno też jest nawiązanie do 'Snu nocy letniej', tak więc jest to moja pierwsza książka o takim charakterze. Zarówno elfy, o których co prawda nie przeczytałam wielu książek, a także 'Sen nocy letniej' Szekspira, na który ostrzę sobie ząbki od dawna, strasznie mnie interesują, więc 'Oddech nocy' na pewno bym przeczytała, a że trafiła do mnie wcześniej sprawiło mi wielką radość. Nastawiłam się pozytywnie i z uśmiechem na twarzy zabrałam się za czytanie.
Kelley Winslow to aktorka, która jest dublerką w spektaklu 'Sen nocy letniej'. Gdy okazuje się, że ma zastąpić koleżankę po fachu, akurat grającą rolę Tytanii, królowej elfów, jest wniebowzięta, ale szybko okazuje się, że z główną rolą wiąże się także duża trema i problemy z tekstem. Gdy idzie na spacer do Central Parku, gdzie udaje jej się uspokoić skołowane nerwy, okazuje się, że jest idealnie przygotowana do roli. Jednak ten jeden wieczór odmienia życie głównej bohaterki. Poznaje Sonny'ego,...

Naikari | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Kocham dzieła Szekspira i uwielbiam elfy, a opis książki brzmiał tak zachęcająco, nic więc dziwnego, że tak bardzo chciałam przeczytać "Oddech nocy". Dodatkowo magiczna okładka i zachwalające recenzje podsycały mój apetyt na tę powieść. Mój zapał jednak bardzo szybko ostygł, gdy już chwyciłam książkę Lesley Livingston w ręce.

Kelley to siedemnastolatka, która w pogoni za swoimi marzeniami o aktorstwie ruszyła na podbój Nowego Yorku. Nie poddaje się. Uparcie dąży do realizacji swych planów. Chce być aktorką. Pragnie stanąć na scenie i występować przed dużą publicznością i kiedy dostaje szansę zagrania Tytanii w przedstawieniu, wie, że musi ją wykorzystać. Dziewczyna stresuje się, ale kto by się nie stresował? Nie ma doświadczenia, lecz jest uparta, pracowita i utalentowana.
I to chyba wszystko, co można o niej powiedzieć...

Sonny to podmieniec. Człowiek, którego elfy ukradły ze świata ludzi. Wychowywany przez Oberona jest mu szczerze oddany. Pracuje dla niego. Szanuje go,...

Mircia | 2011-09-12
Przeczytana: 11 września 2011