Cień księżyca

Okładka książki Cień księżyca Rachel Hawthorne
Okładka książki Cień księżyca
Rachel Hawthorne Wydawnictwo: Amber Cykl: Strażnicy Nocy (tom 4) literatura piękna
Strażnicy Nocy (tom 4)
Shadow of the Moon
Amber
2010-09-16
2010-09-16
Ewa Ratajczyk
strażnicy nocy uczucia

Na półkach: , , , , , , ,

Ostatni tom z serii i najgorsza z nich wszystkich. Książka jak dla mnie nie potrzebnie napisana, spokojnie seria mogła skończyć się na 3 tomie. Ta mam wrażenie wymyślona specjalnie aby zamknąć czwartym tomem całą historię.
Nie mniej czytało się lekko i szybko, ale męczyłam się z nią bardziej niż się tego spodziewałam. Na szczęście opowieść daje o sobie znać już na samym początku że jest inna niż poprzednie tomy i tak z zapaloną lampką udało mi się przebrnąć przez tą historię.
Mam do tej serii sentyment, bo czytałam jako dziecko, a teraz jako dorosła i nie wiem jak kto by inny ocenił tą serię, ale ja oceniam ją na pewno przez pryzmat mojej nastoletniej ja.

I kolejna nietypowa. Może ta nietypowość stanie się typowa. Poprzednie zagrożenie zostało usunięte. Wilkołaki mogły poczuć się bezpieczne, ale pojawiło się nowe niebezpieczeństwo. Nowa groźba i nowa bohaterka, która ma stać się podczas swojej pierwszej przemiany ofiarę tej klątwy, tego zagrożenia. I silny, lubiany z poprzednich części, bohater, który nie bierze pod uwagę, że bohaterkę może spotkać jakaś krzywda. Niby bardzo banalnie, ale akurat tę część czytało mi się bardzo dobrze, płynnie. Nie wiem nawet czy nie podobała mi się najbardziej z całego cyklu. Ja jednak mam słabość do nietypowych bohaterów.

Podsumowując cały cykl:
Było nieźle, bo w zasadzie przez 1,5 dnia (ale robiłam w tym czasie wiele innych rzeczy – nawet w kinie byłam, nie tak, że zamarłam z książkami na amen) przeczytałam te cztery książki, choć może nie są zbyt grube, ale trochę czasu mi to zajęło.
Zarzut? To raczej nie może być zarzut (co najwyżej do mnie, ale nie mam na to zbyt wielkiego wpływu),ale to rzeczywiście jest literatura młodzieżowa. Albo dla osób, które nie przeczytały iluś tam książek o zmiennych. Niekiedy (ale nie przez cały czas, aby być sprawiedliwym) miałam wrażenie, że jestem trochę zbyt zaawansowana w latach na ten cykl. Podobało mi się, ale miałam tyle pytań… Tyle rzeczy powinno być dopracowanych, wyjaśnionych, rozwiniętych, że łapałam się na dopisywaniu historii w swojej głowie.
Jak dla mnie dużym plusem cyklu jest to, że bohaterowie rzeczywiście mają tyle lat ile sugeruje autorka. Nie mamy do czynienia z przerośniętymi nastolatkami, które bawią się w dzieci. Oni są dzieciakami z prawem, żeby nie powiedzieć obowiązkiem, popełniania błędów.
To całkiem przyjemny cykl, choć nie wiem czy autorka wyszła poza te cztery tomy wydane u nas, czy na nich poprzestała (końcówka jest otwarta więc różnie być może). W miarę sensownie napisany, lektura nie bolała, język przystępny tylko, że jestem przekonana, że zupełnie inaczej odebrałabym te książki ileś lat temu (choć prawdę mówiąc wtedy jeszcze w naszym kraju pewnie nie było takich książek). Rozumiem zadowolenie swojego dziecka kiedy czytała je dwa lata temu, rozumiem, że seria może się podobać. Powiem więcej, ja nawet nie żałuję, że przeczytałam, ale szkoda, że tej mojej 4 nie można zmienić na 1, wtedy byłoby bardziej entuzjastycznie :)

17 letnia Hayden Holland, należąca do rasy Zmiennokształtnych posiadających umiejętność przemiany w wilka, wyczuwa emocje innych Zmiennokształtnych. Od dwóch tygodni przebywa w Wilczym Szańcu, osady ukrytej w lesie będącej miejscem spotkań Zmiennokształtnych oraz pobytu mędrców, Starszych. Pewnej nocy budzi ją odczuwany przez kogoś niewyobrażalny strach. Okazuje się, że to emocje Justina, 18-latka przechodzącego tej nocy swoją pierwszą przemianę w wilka. Po wołaniach dziewczyny Zmiennokształtni przybywają na miejsce, lecz chłopak jest już martwy. Po śmierci nie powrócił do wilczej postaci, co jest dość nietypowym zjawiskiem. Zamordowała go istota człekopodobna z długimi szponami i ostrymi kłami, zwana Kosiarzem. Stworzenie zapowiedziało, że przy następnej pełni przyjdzie po Hayden. Dziadek Lucasa, przywódcy Strażników Nocy, chroniących innych Zmiennokształtnych, Elder Wilde zamierza poczytać w starożytnych tekstach sposobu na unicestwienie bestii. Kosiarz powstaje z piekielnej otchłani podczas pełni księżyca, aby schwytać dusze i moc Zmiennokształtnego w trakcie przemiany, bowiem karmił się on strachem i zdolnościami ofiar. Nie widziano go od wieków, dlatego uznano go za mit. Ponieważ w trakcie przemiany, żeby przeżyć kobiety potrzebują partnera, nie chcąc narażać cudzego życia, Hayden postanawia uciec z osady. Trzy tygodnie później do baru w kurorcie Athena, "Hot Brew Café", w którym pracuje Hayden, przychodzi Strażnik Nocy, Daniel Foster. Choć dziewczyna próbuje się go pozbyć, nie udaje jej się to. Zgodnie z jej przypuszczeniem, chłopak przybył zabrać ją z powrotem do Wilczego Szańca. Po pracy Hayden umówiła się z koleżanką, Lisą w klubie "Poza Szlakiem". Dowiaduje się, że Starsi wybrali Hayden partnera, Daniela. Chłopak idzie z nią do klubu. Grają razem w bilard. Dziewczyna coraz bardziej nabiera wrażenia, że Daniel nie jest jej obojętny. Obydwoje stracili rodziców, Hayden w wypadku samochodowym, a rodzice i starszy brat Daniela prawdopodobnie zostali zabici przez Kosiarza, ponieważ po śmierci nie przybrali ludzkiej formy. W piątek razem z Danielem idzie na wyciąg narciarski, zwany Mglistym Szlakiem. Okazuje się, że zaginął mały chłopiec, Timmy. Daniel odnajduje go po zapachu z czapki. Na imprezie z okazji pożegnania ferii zimowych, dochodzi między Zmiennokształtnymi do zbliżenia. Następnego dnia wyruszyli oni w podróż do Wilczego Szańca ratrakiem. Nocą podczas postoju, Hayden spotyka czarną panterę ocierającą się o drzewo. Dwa dni później, Hayden i Daniel dotarli do Wilczego Szańca. Strażnicy Nocy ciepło ich przywitali. Po prysznicu w łazience Hayden wyczuła przerażenie. Okazuje się, że Setha zaatakował Kosiarz. Następnego ranka podczas spotkania w Sali Rady, starsi ogłosili, że srebro może zabić Kosiarza, dlatego obdarowują Strażników stalowymi meczami. W trakcie treningu Hayden zraniła Daniela, lecz Starsi zabronili mu się przemieniać. Mimo to, chłopak zrobił to w pomieszczeniu z bronią. Daniel wyznaje dziewczynie miłość oraz prawdę, że przemienia się w inne zwierzę niż ona, ale Hayden to nie przeszkadza. Choć przedstawicieli jego gatunku jest tylko 12, chłopak pragnie pomóc swoim. Podczas uczty publicznie wyznaje swoje oddanie, lecz Hayden go odrzuca. Tymczasem noc przemiany Hayden i decydujące starcie z Kosiarzem zbliża się wielkimi krokami. Czy Hayden przeżyje i będzie żyć razem z ukochanym? Tego dowiemy się w ostatniej części.
"Cień księżyca" to ostatnia część serii "Strażnicy Nocy" autorstwa Rachel Hawthorne. Pierwsze trzy części pokazywały zagrożenie działalności człowieka dla rasy innej niż ludzka. W czwartej wrogiem jest istota nadprzyrodzona. Również główna bohaterka swoimi zdolnościami różni się od pozostałych dziewczyn, nawet tych należących do jej gatunku. Choć był nie jest niczym szczególnym, przypuszczam, że pisarka stworzyła tę część, żeby pokazać, że z tej serii nie wycisnęła jeszcze 100%, dodając nowe stworzenia. Zwykle po tak dość odważnym zabiegu późniejsze części są gorsze, w tym cyklu nie odgrywa to wielkiego znaczenia. Język książek jest prosty, ale romantyczne wyznania i opisy bywają przytłaczające. Uwielbienie dla lasu nie jest w moim stylu. Z racji wymienionych powodów nie polecę czytelnikom tej serii z wyjątkiem samotnych kobiet pracujących w lesie lub atrakcjach górskich.

Na półkach: , , , , , ,

Myślałam, że ta książka będzie naprawdę dobra. Szczególnie, że poprzedni tom rzeczywiście był świetny. Natomiast tutaj miałam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu.

Poprzedni tom kończy się w takim momencie, że naprawdę nie była potrzebna kontynuacja, ale skoro ją dostaliśmy, to chciałam rozwinięcia niektórych wątków z "Nowiu księżyca". Jednak tak naprawdę dopiero pod koniec spotykamy bohaterów z poprzednich tomów, a nierozwiązane wątki pozostaję nierozwiązane.

Ta część w ogóle nie pasuje do poprzednich i jest bardzo naciągana, choć jeśli szukamy idealnego odmóżdżacza to ta seria jest idealna.

Ostatnia i moim zdaniem najgorsza książka z tej serii. Dlaczego ?
Czytając ją miała wrażenie,że autorka postanowiła napisać ją ponieważ został jeden chłopak bez dziewczyny. Sam pomysł przyznaję był ciekawy na wprowadzenie całkiem nowego zmiennokształtnego który nie jest wilkiem. Jednak było odczuwalne to że książka była naciągana.
Cała seria była naprawdę niesamowita jednak ten tom moim zdaniem nie był za dobry.
Jeśli ktoś lubi wilk ta seria jest dla niego idealna.

Ostatnia i moim zdaniem najgorsza książka z tej serii. Dlaczego ?
Cała seria była naprawdę niesamowita jednak...

Trochę ciężko mi się ją czytało, ale muszę przyznać, że miała coś w sobie. :))

Trochę ciężko mi się ją czytało, ale muszę przyznać, że miała coś w sobie. :))

Na półkach: , , , , , , , ,

Czwarty i ostatni tom serii Strażnicy Nocy.

Czwarty i ostatni tom serii Strażnicy Nocy.

Książka bardzo wciągająca. Przeczytałam ją 54 razy.Polecam.

Książka bardzo wciągająca. Przeczytałam ją 54 razy.Polecam.

Bardzo lubię czytać serie które są ciekawe i bardzo szybko się je czyta a ta do nich należy . Polecam

Każda książka z tej serii jest wyjątkowa i nie powtarzalna. Uwielbiam.

Każda książka z tej serii jest wyjątkowa i nie powtarzalna. Uwielbiam.