Gwiazda anioła

2011-06-14
2011-06-14
Agnieszka Kowalska
anioł Garreth Teagan miłość anioł stróż ciemność Murgia gwiazda amber

Bardzo romantyczna książka o miłości anioła i człowieka. Według mnie brakuje w niej jednak głębszej akcji. Polecam osobom, które chętnie zrelaksują się przy "ciepłej" lekturze :) ocena 7/10

Książka słaba... I to nawet nie jest kwestia pomysłu na fabułę. Oczywiście, historia jest przewidywalna - nastolatka poznaje w szkole przystojnego i tajemniczego chłopaka, poznajemy także jej najlepszą przyjaciółkę oraz bogatą dziewczynę, która uprzykrza jej życie, punktem kulminacyjnym jest walka dobra ze złem. I to już czytałam - saga "Szeptem" Beccki Fitzpatrick i wyszła zdecydowanie dużo lepiej, niż oceniana książka. Okej, jestem w stanie zrozumieć, że "Gwiazda anioła" miała trafić w konkretnego czytelnika, czyli fanów wspomnianej sagi, jednak autorka nie zaoferowała nic nowego ze swojej strony, a dodatkowo spłyciła fabułę. Akcja dzieje się za szybko, przez to nie uwierzyłam w to co czuje główna bohaterka, nie rozumiałam jej motywów. Dla mnie to nie możliwe, by tak szybko poczuć z kimś zażyłość, reszta książki była dla mnie męczarnią, plusem jest tylko to, że szybko się czyta.

Okładka: 7/10
Treść: 5/10

Nie ma co się rozpisywać – to zwyczajnie słaba książka. Historia sztampowa – nastolatka spotyka tajemniczego chłopaka Garretha, który nie okazuje się być zwykłym chłopakiem (ale kim jest, to już w zasadzie można się domyślić z samego tytułu książki),potem wychodzi, że rzecz jasna nie pojawił się bez powodu, bo ona też jest kimś wyjątkowym i wspólnie muszą walczyć ze złem... Że się w sobie zakochują to już chyba nie muszę wspominać, bo to oczywiste.

Gdyby chociaż to było dobrze napisane, ale nie – nic z tego. Postacie są płytkie i papierowe, język powieści prosty, a historia niczym nie zaskakuje. Żeby oddać sprawiedliwość, to jedyne, co mi się spodobało to sposób, w jaki przedstawiono więź aniołów z ludźmi i konsekwencje jej zerwania. Ale to tylko drobny plus.

Mogę polecić do poczytania w pociągu/autobusie lub w innych sytuacjach, w celu zabicia nudy. W innych przypadkach raczej odradzam.

Okładka: 7/10
Treść: 5/10

Nope.

Nope.

Słaba- to słowo chyba dobrze określa tę książkę. Wydarzenia dzieją się za szybko po sobie, sam pomysł na fabułę nie jest zbyt oryginalny, poza tym książka jest bardzo przewidywalna. Szkoda, bo pierwsze 50 stron wyszło nawet fajnie. Wiele rzeczy nie zostało wystarczająco opisanych i wyjaśnionych. Jedynym plusem jest to, że szybko się czyta. Nie polecam i nie mam zamiaru czytać kontynuacji.

Lekka przygoda z aniołami w roli głównej, romans w amerykańskiej szkole, fabyła jakich setki. Książka czyta się lekko i bardzo szybko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam i brakowało mi czegoś. Historia z niewykorzystanym potencjałem. Mam odczucie,że autorka za mało weszła w uczucia głównej bohaterki i nie rozwinęła ich na tyle,żeby wciągnąć mnie bez granic, w związku z czym książkę odbieram , hmmm , powierzchownie? Czytając miałam wrażenie, że jest to trochę dłuższe streszczenie, a nie pełna wersja tej anielskiej opowieści.Z ciekawości przeczytałabym 2 pozostałe części,(ale wydanie polskie jak widać nie istnieje)być może wtedy nabrałabym większej sympatii do tego dzieła literackiego.

Uwielbiam książki o aniołach , ale ta książka wypada słabo .Ciesze się ,że ją pożyczyłam i nie wydałam na nią złotówki . To ta książka , którą przeczytam raz , i już więcej do niej nie wrócę . Nie porwała mnie , ogólnie pomysł fajny ale akcja rozgrywa się za szybko.Zero jakiegoś przezywania emocji , w momencie kiedy wydawałoby się ,że człowiek powinien się załamać . Krótka książka , którą męczyłam tydzień , zasypiając po kilkunastu stronach

Sama fabuła książki z początku jest bardzo interesująca. Niestety gdzieś w połowie a zwłaszcza pod koniec gdzie wszystko się rozwija nagle zaczyna być nudna. Moim zdaniem autorka zepsuła tą książkę. Miała się zapowiadać wciągająca książka a wyszło jak wyszło. Szczerze jej nie polecam jednak każdy ma swój gust.

Chyba od zawsze temat aniołów wzbudzał moje zainteresowanie, a od kiedy zaczęłam nałogowo czytać poznałam wiele, naprawdę wiele ich „twarzy”. Oczywiście jedne były lepsze, a inne gorsze, ale przeważnie autorzy nie psuli tych postaci. Raczej mnie pozytywnie zaskakiwali – jak chociażby Danielle Trussoni (Angelologia, Świat Książki 2010) czy Carolyn Jess-Cooke (Zawsze przy mnie stój, Otwarte 2011). Gwiazda anioła Jennifer Murgii trafiła do mnie około 4 lat temu jako wygrana w konkursie blogowym i dopiero w tym roku „natchnęło” mnie, aby ją „skonsumować”.

Historia opowiedziana przez Jennifer Murgię jest skierowana do młodych czytelniczek - nastolatek i powiela ona utarte schematy z gatunku paranormal romance (PR). Mamy tutaj nastolatkę - przeciętną dziewczynę – uczennicę liceum, która nie wie o swoim „wyjątkowym” przeznaczeniu, oraz dwóch przystojnych i na swój sposób pociągających oraz (trzeba to podkreślić) paranormalnych chłopaków: jeden – jak się domyślacie – chce ją chronić, a drugi wykorzystać jej moc. I oboje są… aniołami.

Książkę przeczytałam dosyć szybko, ale żeby mnie „poruszyła” jak inne z tego gatunku (np. Anioł D. de Spirito, czy seria Szeptem B. Fitzpatrick) to nie. Jedyne, co mi się ciśnie na usta w tym momencie, że była „w porządku”, „okay”, „bez fajerwerk”. Wszystkie elementy składające się na PR były i tylko tyle. Autorka nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym, a fragmentami historia ta była nawet naiwna, co komentowałam albo pobłażliwym spojrzeniem, albo drwiącym uśmieszkiem. Mam wrażenie, że Jennifer Murgia nie „rozwinęła” skrzydeł, chociaż temat, który wybrała na swoją książkę jest niezwykle głęboki i ciekawy. Odkąd zasiadłam do pisania tej opinii zastanawiam się, czy czas poświęcony Gwieździe anioła mogę uznać za zmarnowany. Gdybym miała wolny dzień, to prawdopodobnie klęłabym, że zmarnowałam cały dzień, ale czytałam ją głównie w drodze do i z pracy, więc ów czas nie mogę uznać za zmarnowany. Lektura Gwiazdy… umiliła mi czas podróży, ale jak napisałam wcześniej, bez jakichkolwiek mocniejszych emocji. Niestety wszystko było takie przewidywalne, włożone w surowe ramy, i jakby autorka bała się poza nie wyjść. A przydałaby się odrobinka szaleństwa i spontaniczności.

Nie mam pojęcia, co mogłabym jeszcze napisać na temat tej książki. Bohaterowie – stereotypowi, trochę nijacy, akcja nie porywa serca, choć przynajmniej nie było wkurzającego trójkąta, co często zdarza się w tego typu historiach. Język młodzieżowy, prosty, bez polotu. Ot, cała Gwiazda anioła – bez polotu, ale dzięki niej podróżowanie było szybsze i odrobinę przyjemniejsze.

~*~

[…] jest tylko jeden sposób, aby pokonać strach: trzeba się z nim zmierzyć. [1]

___
[1] Jennifer Murgia, Gwiazda anioła, Warszawa 2011, s. 101.

[http://dzosefinn.blogspot.com/2016/02/murgia-jennifer-gwiazda-anioa.html]

• 2011