Najcenniejszy klejnot

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Most precious jewel
83-7132-730-7
nellanna

Inne wydania

Elżbieta, córka Henryka VIII i Anny Boleyn, ostatnia z dynastii Tudorów, od urodzenia aż do objęcia władzy w Anglii szła naprzód jak akrobata po linie - jeden nieostrożny krok, a utraci wszystko: koronę, wolność, głowę. Miała trzy miesiące, gdy ogłoszono ją następczynią tronu, trzy lata, kiedy uznano za dziecko z nieprawego łoża. W wieku 25 lat wstąpiła na tron i panowała blisko pół wieku. Niniejsza opowieść, wierna źródłom historycznym, przedstawia sylwetkę znakomicie wykształconej kobiety i władczyni, która ponad wszystko stawiała dobro kraju.

Aleksandra | 2016-01-06
Przeczytana: 1971 rok

Kolejna powieść Georga Bidwella, biografia córki Henryka VIII i Anny Boleyn - Elżbiety. Niezwykle interesująca historia jednej z najwspanialszych kobiet świata.

Mel | 2014-07-14
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2014

Jak kogoś nużą typowe biografie, a nie chce też czytać powieści o Elżbiecie, to warto sięgnąć po biografie Bidwell'a. Autor w ciekawy sposób opowiada nam historię... nie sposób się nudzić. Polecam ;)

ira | 2011-12-08
Przeczytana: 1995 rok

Jedna z lepszych biografii Elżbiety I, napisana bez zbędnego mitologizowania, oparta o fakty historyczne, a jednak tak przyjemna i łatwa w lekturze.
George Bidwell to klasa sama w sobie.

Marta B | 2012-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2012

Rewelacyjna biografia, bardzo dobrze się ją czyta, bo w formie opowieści. Mimo wszystko autor podaje praktycznie same fakty i opisy działań; książka nie ma sztucznych monologów i jest napisana w konkretny sposób. Fascynująca postać Elżbiety- inteligentnej, błyskotliwej, z humorami, uwielbianej przez ludność jest przedstawiona w taki sposób, że czytelnik nie może się nią nie zachwycać.

tifa | 2011-08-04
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Kolejna książka Bidwella, która bardzo mi się spodobała. Żadnych nudnych faktów, nauczyciele piszący podręczniki powinni się od niego uczyć.

blackcat78 | 2015-01-23

Wydaje mi się, że na temat książek Bidwella nie trzeba wiele pisać bo one świetnie potrafią się obronić same. Wystarczy przeczytać jedną z nich aby od razu zarazić się "miłością" do historii.
W moim przypadku "Najcenniejszy klejnot" to była pierwsza książka Bidwella, którą przeczytałam - tym bardziej mam do niej ogromny sentyment.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Agnieszka | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

George Bidwell jest fenomenalny jeśli o opowiadanie historii Anglii chodzi. Rok temu czytałam o królu Henryku VIII, teraz - o jego córce. Jestem oczarowana sposobem przedstawienia tychże postaci. Bidwell potrafi zaciekawić historią - niewielu autorów to umie. Brawo!

Zuzanna Wiszowaty | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Po lekturze tej książki mam ochotę nazwać swoją córkę Elżbieta :) Warto przeczytać chociażby po to, by poznać losy tej niezwykłej kobiety.

MaKaFi | 2015-10-22
Przeczytana: 2014 rok

W tej książce nie znajdziemy suchych faktów i dat z życia wielkiej królowej. Znajdziemy jej historię, z za której wyłania się kobieta a może nawet uda nam się zrozumieć jaką była osobą. Lektura wciągająca i dająca do myślenia.