Romanowowie ostatni rozdział

Seria: Tajemnice Historii
Wydawnictwo: Amber
historyczna

W lipcu 1991 roku, siedemdziesiąt trzy lata po brutalnym mordzie dokonanym przez bolszewików na rodzinie ostatniego cara Rosji, z płytkiego grobu w pobliżu Jekaterynburga na Syberii wydobyto dziewięć szkieletów. Czy były to szczątki Romanowów? A jeśli tak, dlaczego nie odnaleziono kości dwojga najmłodszych dzieci Mikołaja II i Aleksandry? I czy słynna Anna Anderson to wielka księżna Anastazja?

W książce, którą czyta się jak thriller, amerykański historyk odtwarza makabryczną scenę egzekucji, demaskuje rolę Lenina i jego późniejsze wysiłki zmierzające do ukrycia zbrodni. Przedstawia całą plejadę oszustów podszywających się pod członków carskiej rodziny, z najbardziej zagadkową Anną Anderson - kobietą, która od chwili pojawienia się w 1920 roku do śmierci w roku 1984 twierdziła, że jest najmłodszą córką Mikołaja II.

Dopiero jednak w postkomunistycznej Rosji podjęto próby dotarcia do prawdy. Badania rosyjskich, brytyjskich i amerykańskich specjalistów w dziedzinie medycyny sądowej, antropologów, a przede wszystkim genetyków doprowadziły do identyfikacji szczątków pogrzebanych na Syberii. I odsłoniły ostatni rozdział jednego z największych dramatów w historii i jedną z największych tajemnic XX wieku.

źródło opisu: AMBER, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magda | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Mogę milion razy czytać o wojnie, o gettach, obozach koncentracyjnych. Mogę oglądać filmy o tej samej tematyce.... i traktuję to jako fragment historii.
Mogę także milion razy czytać historię ostatnich Romanowów i za każdym razem będę tak samo głęboko poruszona. Za każdym razem ta historia wywoływać będzie we mnie wewnętrzny bunt, współczucie.... nie będę potrafiła poukładać sobie tragizmu tych wydarzeń.
Książka jest napisana bardzo szczegółowo. Opisane są nawet najmniejsze detale. Mimo takiego natłoku faktów, czyta się ją lekko.
Bardzo podoba mi się konwencja autora, co do zakończenia. Historia kończy się w momencie, gdy rodzina idzie spać w nocy 16.07.1918, czyli dosłownie na chwilę przed tragedią. Zaczyna się natomiast w momencie, gdy do pokoju Romanowów przychodzi Jurowski, aby sprowadzić ich do piwnicy. Tworzy to niejako pętlę, co sprawia, że koniec książki staje się jednocześnie jej początkiem....

luki36 | 2014-11-26
Przeczytana: 18 listopada 2014

Autor nie skupia się jedynie na ostatnich dniach rodziny Romanowów, ale też na innych ważnych wydarzeniach, które nastąpiły po słynnej nocy 17 lipca 1918 roku. Przedstawiane są losy "ocalałych" i "pretendentów". Oraz świetnie opisana historia Anny Anderson, czyli słynnej oszustki podającej się za Anastazję. Chwilami możliwe, że popada w prawniczy bełkot, wprowadzając mały chaos.

joan_stark | 2015-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Swoją przygodę z historią Romanowów zaczęłam własnie od tej książki, czyli niejako od końca ich historii (co zamierzam naprawić); niewątpliwie powieść tego autora jest niezwykle ciekawa - pośmiertna historia rodu zamordowanego przez bolszewików jest niezwykle ciekawa, samo dochodzenie, czy ciała należą do carskiej rodziny, problemy w prowadzeniu badań wynikające z rywalizacji wewnątrz Rosji - te wszystkie aspekty działają na wyobraźnię.

sardynka_22 | 2011-10-13

Pasjonujący i wierny obraz zmagań ex-cara Mikołaja II i jego najbliższych w ostatnich miesiącach życia. Książka napisana z niezwykłą precyzją, zasypująca czytelnika mnóstwem faktów i szczegółów, a przy tym odznaczająca się barwnym językiem i ciekawą konstrukcją. Lektura obowiązkowa dla osób interesujących się upadkiem caratu czy tragicznym końcem, jaki spotkał "ostatnich" Romanowów. Gorąco polecam!

hagap | 2014-09-27
Przeczytana: 05 września 2014

Kolejna super książka tego autora. Czyta się ją jak świetny kryminał, a to prawdziwa historia!
Polecam wszystkim, którzy tak jak ja mają braki z historii, a chcą się z nią zapoznać.

Ewa | 2011-07-20
Przeczytana: czerwiec 2011

Napisana językiem, który sprawia, że wciąż chce się czytać dalej i odkrywać nowe fakty...Dużo szczegółów z ostatnich dni dynastii Romanowów oraz jej losów po masakrze w lipcu 1917 r.

Renata | 2015-04-24

Ostatnie chwile cara Mikołaja II i jego rodziny. Książka pełna faktów i szczegółów, a mimo to ciekawa w swej konwencji. Polecam.

Pavvvel | 2016-10-04
Kira | 2016-08-17