Romanowowie: ostatni rozdział

Tajemnice Historii
Amber
2007-08-01
2007-08-01
Rosja carat car Romanowowie morderstwo zbrodnia komunizm wojna

Pamiętam jak w dzieciństwie obejrzałam na kasecie bajkę "Anastazję". Od tamtej pory czytałam do czasu do czasu artykuły odnośnie śmierci rodziny carskiej. Z wielką przyjemnością sięgnęłam po "Romanowie: ostatni rozdział". Autor w tej nieobszernej książce przedstawił różne, nie zawsze spójne, badania naukowe. Nie brak tu również opisu dwóch najsłynniejszych samozwańców - osób podających się za wielką książnę Anastazję i carewicza Aleksego, rzekomo ocalałych. Nie brak tu również wpisów z pamiętników z ostatnich dni życia rodziny carskiej, oraz wspomnień osób, które ich znały.

Dziś już wiemy jak było, ale jeszcze w latach 90 temat ostatnich carów budził wiele emocji.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Może kogoś zachęci do zapoznania się z historią rodziny carskiej. Albo pójdziecie nawet dalej: będziecie chcieli zobaczyć jak bolszewicy sięgali po władzę.

Uwielbiam książki tego autora, choć akurat ta opowieść o końcu dynastii Romanowów była chyba jego najsłabszą pozycją. No ale magia nazwiska twórcy przyciąga do dzieła dużo bardziej niż oceny jego recenzentów. Sama książka niestety nie-dorasta do swojego twórcy. Widać było, że pisana jest bez pasji, bez tego znanemu mu pazura. Zupełnie nie wciągnęło go to czego chciał dotknąć. A temat na pewno arcyciekawy. Massie zbytnio wchodził w małoistotne szczegóły, fakty goniły inne fakty. W tym wszystkim umykał obraz całości – tego co tak naprawdę doprowadziło do tej tragedio. Choć i o tym pisał, to nie było to centrum narracji. Centrum stanowiły relacje personalne w carskiej rodzinie oraz sam mord kryminalny. Mimo to lektura była dość przyjemna. Wartością były opisy poświęcone próbie zlokalizowania grobu rodzinny i doczesnych ich szczątków.

W Jekaterynburgu zapadła cisza. Była noc. Wszystko wokół zamarło. Tam, gdzie kiedyś stał dom Ipatiewa, teraz spotkać można tylko samotnie stojące świeczki, będące notabene ostatnimi strażnikami zbrodni dokonanej lata temu. Przypadkowy przechodzień mógłby mijać to miejsce, stąpając po ziemi zroszonej krwią, i zastanowić się czy czasem nie usłyszy tu jeszcze odgłosu strzałów oraz cieni szukających swoich zamordowanych bliskich.

Zaczyna się ta książka od rozdziału wieńczącego ostatnie chwilę rodziny carskiej. Romanowowie będący przez jakiś czas więźniami bolszewickiego pomiotu zdają się nieświadomi tego, co nadejdzie, a nadejść musi śmierć, bowiem Lenin nie zna innego słowa w swym słowniku. Ojciec, matka, syn i cztery córki zostali brutalnie zgładzeni, ich ciała zbeszczeszczone i wrzucone do rowu. Pamięć o nich miała na zawsze zgasnąć. Autor niniejszej publikacji otwiera tymi wydarzeniami swoje dzieło, które skupia swe wysiłki na ukazaniu śledztwa toczącego się już po zabójstwie carskiej rodziny. Niczym wnikliwy detektyw daje do rąk czytelnika szczegółowy raport z odnalezienia kości zamordowanych, ich badania, a następnie przytacza szereg analiz, nie pomijając przy tym licznych sporów między badaczami, które wpłynęły mocno na dalsze zdarzenia. Jednym z ich skutków byli ludzie podszywający się pod Romanowów, tak jak słynna Anna Anderson podająca się za najmłodsze dziecko Mikołaja II i Aleksandry Anastazję. Postać jej podzieliła opinię publiczną, doprowadzając nawet do niezgody w kręgach ocalałych członków dynastii cesarskiej.

Oddać trzeba autorowi, że wykonał kapitalną robotę udostępniając do druku tak obfitą w informację publikację, nie pomijając jednocześnie masy teorii, poszlak czy wypowiedzi wielu osobistości powiązanych ze sprawą. Opis na stronie książki głoszący, iż książkę czyta się jak thriller jest zdecydowanie na miejscu, toteż przez rozdziały przechodzi się ekspresowo, czując wyraźnie jak o dużą stawkę toczyła się gra w celu odnalezienia prawdy. Szczerze zaintrygowała mnie ta historia, której dramat znacząco wpłynął na postkomunistyczną Rosję i otworzył na nowo kwestie tego, jak powinna ona wyglądać w przyszłości.

Zawiera kilka interesujących fragmentów. Mocno zdezaktualizowana - to pozycja z 1995, przez co czytając odniosłem wrażenie, że opowiada niedokończoną historię (mam tu na myśli pogrzeb carskiej rodziny, który powinien być finałem tej historii, a który miał miejsce wiele lat po opublikowaniu książki). Poza tym wynudziłem się czytając o osobistych animozjach i pretensjach naukowców, zaangażowanych w badania nad DNA carskiej rodziny.
Jak ktoś trafnie wskazał w jednej z wcześniejszych recenzji - tylko dla pasjonatów.

Robert Massie osobiście zetknął się z problemem hemofilii, ponieważ jego syn zachorował na tę właśnie chorobę. W taki sposób u tego autora rozpoczęło się zainteresowanie historią Mikołaja II i jego rodziny.
Pisarz stworzył wartościowy dokument o poszukiwaniu prawdy o zabojstwie cara. Prawdy, ktorą przez dziesięciolecia komuniści ukrywali przed światem. Polecam wszystkim.

Gratka dla rusofilów i osób pragnących poznać okoliczności egzekucji carskiej rodziny Mikołaja II Romanowa i jej następstwa. Z książki można dowiedzieć się o tym jak bolszewicy "potraktowali" Romanowów, co się stało z ich szczątkami, a także jakie badania przeprowadzono, aby potwierdzić do kogo należały. Czytelnik poznaje też historie ludzi utrzymujących, że są członkami carskiej rodziny, którzy uniknęli masakry w domu Ipatiewa. Książka jest bardzo ciekawa zwłaszcza dla fanów historii i genetyki.

Pozycja bardzo ciekawa. Widać zaangażowanie autora i wiedzę w temacie. Równocześnie nie narzuca on własnej oceny zachowań uczestników wydarzeń. Duży minus to brak najnowszych informacji. W chwili obecnej niektóre (jeżeli nie wszystkie) wątki doczekały się zakończenia. Oczywiście fakt ten nie obciąża autora, który wydał książkę w 1995 roku. Trochę żal, że wydawca nie postarał się dodatkowe chociaż krótkie podsumowanie z nowszymi danymi.

Dokładnie i interesująco opisana historia morderstwa Romanowo. Zmęczyła mnie tylko historia Anny Anderson, który zajęła niemal 70 stron tej publikacji. Jak się okazuje Polacy znowu namieszali (;
Dziwny zbieg okoliczności- zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy zaczelamja czytać w nocy z 16 na 17 lipca 2018, czyli dokładnie w setna rocznicę masakry na rodzinie carskiej. Podobno to książka wybiera człowieka (;

Odwiedź mnie na fb: https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Publikacja "Romanowowie: ostatni rozdział" skupia się na przedstawieniu historii odnalezienia carskiej rodziny oraz próbie wyjaśnienia tajemnic związanych z ich ostatnimi dniami. Autor nie zamęcza czytelnika opowieściami o polityce caratu - najważniejsze jest w książce przekazanie czytelnikowi jak żmudnym i skomplikowanym procesem było nie tylko odnalezienie ciał, ale także ich identyfikacja. Przybliża relację między ludźmi poszukującymi prawdy, a także rywalizującymi między sobą zespołami naukowców mających ustalić czyje szczątki odnaleziono. Ważnym rozdziałem publikacji jest historia Anny Anderson podającej się za córkę cara Anastazję. Kobieta ta przez wiele lat zwodziła opinię publiczną, a także podzieliła krewnych zamordowanych Romanowów, którzy podzielili się na dwa obozy - jeden Annie Anderson wierzył, drugi robił wszystko, aby obnażyć kłamstwa pozorantki. Nikt nie był pewny czy postępuje dobrze. Sama historia Anastazji stała się pokarmem dla popkultury, która wyprodukowała na jej temat książki, filmy, a nawet kreskówki.

Odwiedź mnie na fb: https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

tylko dla fascynatów

tylko dla fascynatów

• Romanowowie
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Romanowowie: ostatni rozdział