Trafiona-zatopiona

Wydawnictwo: Grasshopper
978-83-61725-15-2
powódź, Warszawa, życie
Ag2S

Czy to możliwe, by losy czterech udręczonych samotnością osób odmieniły się w ciągu dwóch dni? Tak, a wszystkiemu winna Wisła, która właśnie wylała z brzegów, zatapiając bloki warszawskiej dzielnicy Powiśle i splatając nierozerwalnie życie bohaterów: Besi, trzydziestoparoletniej gospodyni domowej, pełnej frustracji matki dwóch córek, która siłą rozpędu pcha swój kierat do momentu, gdy jej mąż...

Besi, trzydziestoparoletniej gospodyni domowej, pełnej frustracji matki dwóch córek, która siłą rozpędu pcha swój kierat do momentu, gdy jej mąż nagle znika. Nie żyje? Odszedł do kochanki?
Agaty, studentki i mieszkanki Powiśla, która niedawno przeprowadziła się ze wsi do Warszawy. Tu w jej życiu pojawia się mężczyzna, z którym wolałaby się jak najszybciej rozstać.
Chudego, dwudziestoletniego sąsiada Agaty, dziwaka i hipochondryka, który ma wrażenie, że słyszy ludzkie myśli. Musi nagle dopuścić do swego świata kilka obcych osób. Tomka, chirurga pracoholika, który po raz kolejny zapomina, że ma rodzinę. Powódź rozbija mu starannie skomponowany plan dnia.

"Trafiona - zatopiona" to poruszająca historia przepełniona ludzkimi pragnieniami i nadzieją. Opowiadana wielogłosowo, przez dwie kobiety i dwóch mężczyzn, powinna znaleźć czytelników wśród osób lubiących nieco ambitniejszą, ale płynnie napisaną prozę.

BeataBe | 2012-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Nic nie zapowiadało tak dobrej książki. Przeczytam parę stron, zobaczę o co chodzi i najwyżej rzucę w kąt - myślałam - pewnie kolejna banalna historia...
Błąd. Jak miło, że się myliłam. Książka nie jest banalna. Historia kilku osób poruszająca. Ciekawy, naprawdę niebanalny pomysł na umiejscowienie akcji powieści.
Niby nic ciekawego się nie dzieje, a historia wciąga niesamowicie. Dawno już nie zarwałam nocki z powodu książki, która mnie po prostu poruszyła i wzruszyła.
I mam nadzieję, że ta autorka opowie mi jeszcze wiele poruszających historii.

Kanarek | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Zupełnie nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce. Autorki nie znałam, z opisu na okładce zbyt wiele nie wynikało.
A jednak to całkiem udana lektura.

Akcja toczy się w Warszawie.
Pewnego czerwcowego upalnego dnia Wisła zalewa położone na Powiślu bloki.
Na skutek różnych zbiegów okoliczności w jednym bloku zostają uwięzieni:

Tomasz - lekarz onkolog, ojciec i mąż, który zdaje się nie pamiętać już o obowiązkach wobec rodziny, właściwie ogranicza się tylko do zapewniania im bytu materialnego, całkowicie skupił się na ratowaniu życia swoich pacjentów, w tym życiu nie ma miejsca dla Besi.

Agata - przyjechała do miasta ze wsi, bo chce zapomnieć o swojej rodzinie, a szczególnie o dziadku, któremu paradoksalnie zawdzięcza możliwość mieszkania w Warszawie, czy coś połączy Agatę i Tomasza?

Chudy - dwudziestoparolatek z kompleksami i rożnymi lękami, panicznie boi się zarazków, otaczają go głosy.

Matka karmiąca (Bożena) - wszystko wie najlepiej, ale czy jest szczęśliwa?

Pewnego...

Lenka | 2017-06-08
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2017

W sumie łatwo się czytało, w sumie mogłabym powiedzieć, że lekka, łatwa i przyjemna z happy endem, ale jest malutki minusik bo nie wiem co autorka chciała nam przekazać tą historią. Sama treść książki nie za ciekawa, taka nijaka i akcja zatrzymana w sumie w miejscu. Napisana dobrze bo przeczytałam ją bardzo szybko i to tylko na spacerach, jak Synek spał.

marola | 2012-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Są książki, które wpisują się w mój nastrój i ta do nich należy.
Cztery oblicza samotności i strachu przed życiem, bo ktoś kiedyś bardzo skrzywdził... W każdej z nich rozpoznać można jakąś cząstkę siebie. Besia sfrustrowana matka i żona, na pewno nie kochanka. Wtłoczona w kierat codziennych obowiązków żyje w poczuciu winy, że o czymś zapomniała, na coś nie wystarczyło jej czasu, coś zrobiła źle, a przecież powinna być szczęśliwa, bo nie musi pracować i mąż taki zaradny, bo na nią zarabia.
Agata obca w wielkim mieście. Tu nie dziwi tak jak w swojej wiosce, ale duchy przeszłości pojawiają się niespodziewanie i gnębią. Opieka, nadprogramowa, onkologa wyzwala skrywane głęboko pokłady bólu i samotności. Rozmowa pozwala jej zrozumieć, że coś, co dla rodziców było normalne, wcale normalne nie było, a ich oczekiwania wobec jedynej córki są bezpodstawne.
Tomek, onkolog, pracoholik, mąż, ojciec, nie kochanek, który jak mantrę zapisuje sobie "nie jestem Bogiem". Jego samotność jest wynikiem...

Melania | 2012-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Powódź ... powódź na Powiślu ... splata ze sobą losy czterech osób, w których następują zmiany... ich charakterów ... ich życia. Książka jest bardzo poruszająca ... autorka pokazuje nam jak z jednej strony bardzo łatwo zaginąć w tłumie ludzi w wielkim mieście, być anonimowym, chować się przed swoimi problemami ... a z drugiej strony jak łatwo się poddać, zredukować swoje życie do minimum ... poświęcić się ... dla dobra rodziny, męża, dzieci ... a własne ja? ... moja godność? ... moje życie?.

Beata zwana Besią, żona Tomka, mama dwóch dziewczynek ... jako młoda mężatka kobieta pracująca, odnosząca sukcesy, po narodzinach dzieci zepchnęła się do roli kobiety domowej ... mąż, dzieci, sprzątanie, zmywanie, pranie, zakupy itp ... przestała dbać o siebie ... bo po co ... skoro mąż zarabia a ja siedzę w domu muszę dbać o dom , dzieci i męża, a nie wydawać jego pieniądze na siebie ... ale kiedy jej mąż nie wraca na noc, a teściowa mówi że go widziała jak odjeżdżał spod szpitala z jakąś...

vixen39 | 2015-10-11

Fryczkowska należy do moich ulubionych autorów, ma bardzo fajny lekki styl narracji. Ją się po prostu pochłania, to taka literatura przy której się odpoczywa i czerpie radość z czytania.
Dzieje się we współczesnej Warszawie, więc łatwo nam zrozumieć bohaterów, ludzi takich jak my.
To jak rozmowa ze znajomymi, co dom to sekret i problemy takie zwykłe.
Ciekawa narracja z punktu widzenia różnych bohaterów, których niespodziewanie powódź w jakiś sposób połączyła mimo, ze żyją w zupełnie innych środowiskach.
relaksująca i dobra książka.

Kamila | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 października 2013

To było moje trzecie spotkanie z twórczością Anny Fryczkowskiej. Dwie poprzednie książki przeczytane przeze mnie to kryminały, i w moim odczuciu oferują trochę więcej aniżeli recenzowana tu książka.
Pod względem języka, książka nie zawodzi. Treść szałowa nie jest, ale czyta się przyjemnie i z zaciekawieniem. Dziwaczne ludzkie losy....

Marta566 | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Lubię tę autorkę.

ofka | 2011-05-19
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa historia, ciekawi ludzie, świetnie napisane, trzyma w napięciu. Warto przeczytać, pozostaje w pamięci.

Cathea | 2015-04-29