Równonoc

Anna Fryczkowska Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach literatura faktu
Od deski do deski
literatura polska reportaż
literatura faktu
Na F/Aktach
literatura polska reportaż
Inne

Bardzo dobra książka z Serii Na faktach. Czyta się szybko, choć lektura jest emocjonalnie wymagająca. Chyba dużo prawdy w tym, że dla bliskich zaginięcie dziecka jest trudniejsze do przyswojenia niż jego śmierć.. Jak wynika z opisanych historii, tak naprawdę rodzinom nie udaje się próba pójścia do przodu w przypadku zaginięcia dziecka.
Jedna kwestia mnie uwierała- to, że z...

Książka, z której bije smutek i rozpacz rodziców, którzy stracili dzieci. Tutaj nie ma dobrego zakończenia. Jest tylko ból i niepewność czy można było zrobić coś więcej. Książka jest zgrabnie napisana, bardzo dobrze się czyta.

Strata. To słowo bardzo mi do tej książki pasuje. Jak pogodzić się z tym, że dziecko zaginęło, że nie ma ciała, wszystko jet jedną wielką niewidomą. Takie historię sprawiają że mam ciarki, bo tak wiele emocji przeżywam równocześnie. Jedynie co mi trochę zgrzytało to wątek księdza

Czytanie tej książki boli. Boli dusza, boli serce, ściska w dołku, a żołądek podchodzi do gardła. Wywołuje niepokój, strach. Niewyobrażalna trauma rodziców zaginionych chłopców. Ciągła niepewność, podejrzliwość, niemoc.....kompletna wszechobecna niemoc! Książka bardzo dobrze napisana, poruszająca, budząca mnóstwo emocji. Trudna, ze smutnym zakończeniem.

Smutna i przygnębiająca bez dobrego zakończenia. Oparta na faktach historia zaginięcia młodych chłopców w Zachodniopomorskiem, widziana oczami rodziców. Dramat rodziny, czasami nadzieja i kolejne zwątpienie przez lata towarzyszą bliskim chłopców. Obyśmy nigdy nie musieli przeżywać podobnego dramatu.

Trudny temat, książka trochę trochę jakby ku przestrodze dla rodziców. Dramatyzm akcji, jak pewnie należało się spodziewać, dość duży, może nawet trochę zbyt duży.

wciągająca pozycja ukazująca dramat rodziców zaginionych dzieci z punktu widzenia ich samych...z puentą trochę przewidywalną kto mógł to robić, niestety w naszym kraju jeszcze długo ci ludzie będą chronieni przez swą skostniałą instytucję

Zaginięcie kliku chłopców z zachodniopomorskiego z perspektywy ich rodzin. Co wydarzyło się ponad 20 lat temu, dlaczego chłopcy zaginęli i co się z nimi stało. Na te pytania próbuje odpowiedzieć autorka. A końcówka...oj ona daje mnóstwo do myślenia. Taki reportaż napisany jak powieść, bardzo dobrze się czyta.

Historia przerażająca, wstrząsająca, szczególnie z punktu widzenia rodzica. Najbardziej zaniepokoił mnie rozdział o księdzu, niestety nie jestem zaskoczona.
Jednak formuła reportażu średnio zagrała na moich uczuciach. Styl narracji dosyć irytujący. A opieszałość, nie tyle policji, co samych rodziców, niewiedza i ignoracja nie do przyjęcia. To już był 1998 rok, więc taka...

„Życie jest stratą – kiedy uświadomisz to sobie, wszystko staje się łatwiejsze do zniesienia. Straty i tak będą, cokolwiek robimy. Ale na razie możemy się cieszyć tym, co mamy, a mamy trochę, wystarczy spojrzeć przez okno”*.

Czterej zaginieni chłopcy, ich rodziny, cztery sposoby na radzenie sobie z dramatem, ze stratą. Czytelnik, który sięgnie po „Równonoc” musi liczyć się...

Dyskusje

• 2018