Wdowinek

Patronat LC
Anna Fryczkowska Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
literatura polska poszukiwanie prawdy relacje rodzinne samotność tajemnica wspomnienia
literatura piękna
2019-02-13

Ależ mi się przyjemnie czytało tę książkę! Autorka ma niebywały talent do snucia historii. A ta we "Wdowinku" jest taka słodko-gorzka. I sama już nie wiem, czy bohaterowie, w szczególności Sobótki, są silni czy wręcz przeciwnie.

Przeczytana w jeden dzień. Prosta, pomimo ciężkiego tematu nie naładowana nadmiernymi emocjami. Zdecydowanie daleka od thrillera, moim zdaniem powieść obyczajowa z nutką drastycznej tajemnicy. Tym, co najbardziej podobało mi się w tej książce jest sposób pokazania schematu, jaki działa w przypadku przemocy w rodzinie. Polecam.

Nie mogłam się przełamać, do połowy książki zero zwrotów akcji .. ciągnie się niemiłosiernie. Nie dotrwałam do końca. Zupełnie nie mój typ literacki, chociaz zważywszy na ocenę pewnie sporo osób się nie zgodzi.

Choć książka miała potencjał, tak okazała się zwyczajnie słaba. Papierowi bohaterowie, niezapadający w pamięć, banalny finał.

Prosta, niewymagająca, przewidywalna.

Wdowinek - miałam ogromne oczekiwania, myślałam, że dostanę naprawdę dobry thriller psychologiczny, a dostałam płaską książkę obyczajową, której nie udało się wywołać we mnie żadnych emocji. Bardzo przewidywalna i bardzo schematyczna. Andżelika opuszcza dom rodzinny jako nastolatka i nie pokazuje się w nim przez 10 lat. Wraca na pogrzeb brata, każe się nazywać Anielą i...

Po dziesięciu latach Aniela przyjeżdża do rodzinnego domu na pogrzeb brata. Przez dekadę nie utrzymywała kontaktu z matką ale pewien niefortunny wypadek sprawił, że dziewczyna nie mogła od razu wrócić do Warszawy. Atmosfera jest ciężka, pełna wzajemnych oskarżeń i niedomówień. Ale powoli dzień po dniu udaje się kobietom jakoś prostować swoją relację. Książka porusza ważne...

Ujmuje mnie styl autorki, jej sposób przedstawiania historii, przemawia do mnie i sprawia że chcę więcej. Bardzo lubię czytać o małych miejscowościach i ich mrocznych sekretach. Jest duszno, jest zimno i gorąco jednocześnie. Polecam.

Bardzo dobra, choć smutna, opowieść o domowym piekle, które wcale nie jest takie rzadkie i to nie tylko w małych miasteczkach. Ciężko z nią walczyć przy stereotypach, obojętności, złych wzorcach i zmowie milczenia. Przyjaciółki zwane Sobótkami poradziły sobie z problemami w radykalny sposób, jednak czy była to dobra droga? Oceńcie sami - polecam książkę!

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Mimo tego, że historia opowiedziana w książce jest bardzo smutna i przejmująca. Małomiasteczkowe piekiełko o kręgu przemocy domowej i sąsiedzkiej obojętności. Autorka ma dobre pióro, więc mimo, że temat jest niełatwy to książkę czyta się jednym tchem.

Dyskusje

• 2019