Pierwsza osoba liczby mnogiej

Okładka książki Pierwsza osoba liczby mnogiej Agnieszka Topornicka
Okładka książki Pierwsza osoba liczby mnogiej
Agnieszka Topornicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2009-01-01
2009-01-01

Ależ to była słaba książka. O niczym. Poległam w połowie. Moim zdaniem nie warto nawet poświęcić jej minuty. Nuuda!!

Historia Agnieszki opisującej swoje życie, u boku przyszłego męża Ksawerego, przyziemne problemy większości par a tu jeszcze okazuje się że wkrótce pojawi się na świecie ktoś trzeci.
Miało być śmiesznie, zabawnie, z dużo dawką humoru,a niestety na dłuższą metę wyszło trochę nudno. Niektóre fragmenty już kartkowałam aby tylko przejść dalej do kolejnego momentu "akcji". Można, ale czy warto?
Zachęcam jednak do wyrobienia własnej opinii

Niestety poległam. Nie dałam rady skończyć tej książki. Czytałam i czytałam aż doszłam do wniosku że ta książka jest o niczym. Rozwleczone dialogi bardzo męczące. Lepiej odpuścić sobie od początku tę książkę niż męczyć się czytając.

Preczytałąm do końca, choć bardzo pobieżnie, począwszy od sto dwudziestej strony kartkowałam raczej. Niznośne maniery językowe, spolszczoe anglizmy. Brak napięcia, myśli przewodniej. Zapowiadało się ciekawie, jednak treść rozmyła się dość szybko w powodzi rozwlekłych, banalnych dialogów, kolokwializmów, odniesień do kultury i popkultury, lecz płytkich. Na pewno potrzebna jest cierpliwość, by to przeczytać uważnie.
Bardzo trafnie skomentowała tę powieść pani dzjustyna: "Książka słaba... jest o niczym. Przegadana, rozwleczona, można byłoby napisać to samo na 200 stronach a nie prawie 500! Bardzo denerwuje mnnie język współczesnej polskiej książki. Krótkie, uproszczone zdania. Zupełnie jakby był wyjęty z prywatnej korespondencji dwóch nastolatek, które próbują być cool i równocześnie nieudolnie bawią się słowem.
Może lepiej nie pisać książki, jeśli nie ma się na nią pomysłu?"
Na pewno nie sięgnę po żadną inną książkętej autorki.

Książka napisana z wielkim poczuciem humoru. Pełna obaw, bez poczucia sensu i celu kobieta nagle pozostaje postawiona przed wielkim zadaniem - byciem mamą. Kochający mąż, mnóstwo przyjaciół, pomocni rodzice ... Jednak to od kobiety wszystko zależy, od jej myślenia, samopoczucia.
Bohaterka mimo lekkiej depresyjności okazuje się pełną humoru i niespodzianek, silną kobietą. Ukazującą kobiecą moc! :)
Na plus również miejsce powieści - Kraków!

Zastanawiałam się dłuższą chwilę, jaką opinię jej wydać. Bo historia ciekawa, język przystępny i łatwy w obsłudze, ale... No właśnie - to "ale" w postaci zbyt dużej ilości przemyśleń głównej bohaterki odjęło sporo z przyjemności czytania. Niestety..

część 1 - cała zawartość damskiej torebki
część 2 - pierwsza osoba liczby mnogiej

część 1 - cała zawartość damskiej torebki
część 2 - pierwsza osoba liczby mnogiej

Dobry humor, lekkie czytanie.

Dobry humor, lekkie czytanie.

Związek Agnieszki i Ksawerego- bohaterów ,,Całej zawartości damskiej torebki”- wkracza na kolejny etap. Para przeprowadza się do wynajmowanego mieszkania w Krakowie i poznaje nawzajem swoje rodziny.
Wkrótce potem potwierdzają się słowa pewnej czarownicy i okazuje się, że tych dwoje czeka wielka, życiowa rewolucja- pojawi się dziecko.
Z poczuciem humoru i dystansem do siebie Agnieszka opisuje zmagania ze swoim zmieniającym się ciałem, obawy o zdrowie maleństwa, kolejne próby napisania bestsellera a także codzienne życie z Ksawerym. Nie uniknie przy tym zwątpienia w swoją kobiecość, instynkt macierzyński i talent literacki. A wszystko to pod czujnym okiem nowej teściowej i męża, przygotowującego się do obrony pracy doktorskiej…
Ale od czego ma się przyjaciół? To oni potrafią zamienić porażkę w sukces i cieszyć się szczęściem Agnieszki!

Kolejna część perypetii Agnieszki i Ksawerego -oprócz ciąży -nie wnosi niczego spektakularnego do akcji. Znów prawie pięćset stron o niczym szczególnym.
Przeczytałam z osobistego obowiązku czytania książek seriami.

Z poczuciem humoru i dystansem do...

Książka lekka, napisana z polotem, przyjemnie się czyta. Momentami wywoływała uśmiech na mojej twarzy. Generalnie jednak nie wniosła wiele do mojego życia, opisana jest w niej zupełnie normalna egzystencja kobiety, matki, rodziny, przyjaciółki. Dobra do poczytania dla zrelaksowania się ;)

• 2011
  • Wypożyczone z biblioteki