Magiczny kamień

Wydawnictwo: Amber
The Magestone
magia, świat czarownic
Lisek_1986

Mereth, córka maga Elsenara, przybywa do Estcarpu w poszukiwaniu informacji o zaginionym klejnocie, który miał być jej darem zaręczynowym. Okazuje się jednak, że zaklęty kamień wpadł w ręce potężnego alizońskiego barona, odwiecznego wroga Estcarpu...

Mamerkus | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Siedemdziesięciopięcioletnia, niema, samotna handlarka z Krainy Dolin i dwudziestoletni Pies Alizonu jako główni pozytywni bohaterowie oraz narratorzy opowieści, czy to się mogło udać? Okazuje się, że tak. Po niezłym odświeżeniu konwencji w "Kluczu Keplianów" tutaj dostajemy po raz kolejny świeży pomysł, a przy okazji wciągającą i zaskakującą kilkoma zwrotami akcji fabułę (byłaby jeszcze bardziej zaskakująca, gdyby cudowny polski wydawca Amber nie zdradził w notce okładkowej jednego z kluczowych dla fabuły twistów). Do tego z nietuzinkowymi bohaterami, rzadko kiedy bowiem można oczekiwać powieści fantasy, której bohaterem jest starowinka zbliżająca się do kresu swojej ziemskiej przygody.
Niestety "Magiczny kamień" odznacza się podobnymi wadami, co "Klucz Keplianów" - jest nierówny, a świetna fabuła w końcówce robi się zbyt przewidywalna i jednocześnie jest jakby naprędce kończona.
Niemniej "Magiczny kamień" stanowi zasadniczy wstęp do "Na straży Świata czarownic", a sam...

Bartek Biedrzycki | 2015-12-22

Jedna z tych książek, które Norton chyba tylko redagowała. Z początku jest ciężko. Potem, w miarę rozwoju akcji, nieco lepiej. Podobnie jak w "Duke's Ballad" przeniesienia akcentu z Estcarpu tym razem do Alizonu i zaprezentowanie tamtego społeczeństwa dało dobry efekt, ale dużo tu skrótów i uproszczeń. W dodatku wygląda to jak przygrywka do "Zamknięcia bram" w zasadzie, chociaż broni się samodzielnie.

Więcej na ten temat w omówienie: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/12/26/quest-19-magiczny-kamien/

Caylith | 2011-02-07
Przeczytana: 1998 rok

Pierwsza z serii traktująca stricte o tradycjach i krainie Alizonu. Fajjjna..:)

sowidyl | 2016-10-24
Emi | 2016-06-19