Czarodziej ze Świata Czarownic

Okładka książki Czarodziej ze Świata Czarownic Andre Norton
Okładka książki Czarodziej ze Świata Czarownic
Andre Norton Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cykl Estcarp (tom 4) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
Cykl Estcarp (tom 4)
Świat Czarownic
Warlock of the Witch World
Nasza Księgarnia
2014-02-12
1991-01-01
Ewa Witecka
czarodziej czarownice świat czarownic

Pierwsze 3 części były dobre, ale tutaj...
Książka nie jest zła, ale podobnie jak następna część jest taka średnia, płytka, przegadana, ma słaby zarys postaci (mimo ich ogromu),wszystko dzieje się zbyt szybko (dziwnie to brzmi w minusach, ale przy takim stylu pisania jakim zaprezentowała autorka tu i w „Czarodziejce...” nic nie wynika poza piętrzącymi się nowymi postaciami i rozmowami nic nie wnoszącymi do fabuły – krótko ujmując : nudnawo).
I jeszcze jedna rzecz wspólna tym dwóm powieściom : do pewnego momentu jest dobrze a potem jakby autorka nie miała dobrych pomysłów i posiłkuje się byle czym aby tylko pasowało do fabuły i koncepcji serii. Albo to jest powtórzenie, albo cudowny zbieg okoliczności, albo też naiwność czy wręcz głupota.
Może lepsze byłyby krótsze o ponad 100 stron opowiadania?
Po tych wszystkich minusach wydawać by się mogło, że książka jest do bani a moja ocena wynika tylko z sentymentu, ale tak nie jest. Jej wielkimi plusami jest początek (aż do wyruszenia w drogę Kemoka, ewentualnie do opuszczenia Mchowych Niewiast),przygody w kanałach, końcówka oraz pomysły autorki na zarys fabuły (plan akcji).

Pierwsze 3 części były dobre, ale tutaj...

Jest przyzwoicie, choć bez rewelacji. Poznajemy dalsze losy trojaczków z poprzedniego tomu. Akcja skupia się na osobach Kathtee i Kemoca, ukazując walkę tego drugiego o porwaną siostrę. Narracja prowadzi nas serialową modą do takiego momentu historii, w którym aby dowiedzieć się co dalej, trzeba sięgnąć po kolejny tom. Na szczęście - przynajmniej ja - nie czuję się do tego zniechęcony.

Trochę gorzej niż pierwsze 2 tomy serii, trochę lepiej niż tom 3. To co razi (w całym cyklu, nie tylko tutaj) to Dobro i ZŁo, Jasność i Ciemność (pisane koniecznie z Wielkich Liter) bez żadnego odniesienia na czym to Zło / CIemność polega. Enklawy Dobra itp. Mimo wszystko nienajgorsze czytadło.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/12/175-czarodziej-ze-swiata-czarownic.html
Kemoc, Kyllan i Kathttea Tregarhowie wciąż przebywają na ziemiach Escore. Wciąż grozi im niebezpieczeństwo. Tym razem jednak - znana nam już nieco historia z "Trojka ze Świata Czarownic" przedstawiona jest z punktu widzenia Kemoca. Pierwszoosobowa narracja i zagubiony, młody człowiek, który usilnie chce uratować swą siostrę... czy to aby przepis na sukces?
[...]

calkiem spoko ksiazka. szalu ni bylo ale czyta sie ogolnie dobrze

calkiem spoko ksiazka. szalu ni bylo ale czyta sie ogolnie dobrze

Zastanawiałam się, jak najdelikatniej ująć moje wrażenia po przeczytaniu taj książki. Krótko mówiąc: nie porwało mnie. I nie chodzi mi tylko o typ narracji (pierwszoosobowa nigdy nie była moją ulubioną i nic nie zapowiada zmiany). W "Czarodzieju ze Świata Czarownic" dzieje się raczej niewiele. Rozmowy (w niektórych nawet nie wiadomo, o co tak dokładnie chodzi) przeplatają się z wędrówką i następnymi rozmowami, po których bohaterowie znów wędrują. Zdecydowanie nie jest to opowieść dla miłośników akcji. Bohaterowie książki też jacyś... sztuczni, z braku lepszego określenia.
Zapewne na moje mało pochlebne zdanie ma wpływ to, że nie czytałam poprzedniej książki "Troje przeciw Światu Czarownic" (znajomemu "wcięło"). Różnica pomiędzy początkowymi opowieściami o Estcarpie a tą książką jest zbyt duża - zupełnie inny świat, do którego trzeba się przyzwyczaić, nowe rasy istot, nie wspominając już o bohaterach. Przy czytaniu serii Estcarp zdecydowanie odradzam omijanie książek - mi to na dobre nie wyszło.

Kolejny tom lubioanej przez mnie sagi, wyczekiwany. I..drobny zgrzyt. Przeczytałam, podobał się, tylko jakby mniej. Czyta się świetnie, nie ma dłużyzn, nie zniechęca do następnych tomów, tylko wrażenie, że to już nie to. Jednak literatura rozrywkowa pierwsza klasa, dla fanów z wyobraźnią:)

Drugi tom trylogii o dzieciach Tregartha. Omawiam w swoim podcaście poświęconym Światu Czarownic: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/05/16/quest-04-czarodziej-ze-swiata-czarownic/

Dobra dawka klasyki gatunku.

Dobra dawka klasyki gatunku.

• Audiobooki
  • Andre Norton