Miś, czyli rzecz o Stanisławie Barei

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7255-888-4
Miś, Stanisław Bareja, film
Pistacia

Pasjonująca, ilustrowana zdjęciami z planu i z domowego archiwum, opowieść o perypetiach twórczych (i nie tylko) Stanisława Barei - jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów komediowych, autora takich filmów jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Nie ma róży bez ognia", a także seriali telewizyjnych "Kapitan Sowa na tropie", "Alternatywy 4", "Zmiennicy". Jego "Miś" osiągnął rangę filmu kultowego i dzieła ponadczasowego - dziś śmiejemy się tak samo, jak przed dwudziestoma laty, nadal stanowiąc nieocenione źródło wiedzy o absurdach rzeczywistości PRL. Dodatkowym walorem opowiadanej ze swadą historii przedwcześnie zmarłego reżysera są relacje jego żony, Hanny Kotkowskiej-Barei oraz jego najbliższych współpracowników i przyjaciół, współtwórców filmów - Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma.

Samson Miodek | 2014-02-03
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Książka o moim ukochanym filmie!
Momentami nie mogłem powstrzymać śmiechu! Rewelacja.
Pamiętam jak czytałem ją na przerwie śniadaniowej, i reakcję kolegów gdy rykłem śmiechem, akurat przy fragmencie o kryzysie mięsnym! Partia postanowiła się tym zająć, i przydzieliła na każdego polaka ćwierć świni rocznie, A KOMU SIĘ TO NIE PODOBA, MOŻE DODATKOWO DOSTAĆ PO RYJU !
Zaraz im to zacytowałem i śmiali się wszyscy.

MaciekWroc | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2008

Kto lubi polskie komedie, ten powinien sięgnąć po tę pozycję. Doskonale udokumentowana i zilustrowana biografia S.Barei, reżysera niedocenianego przez krytyków za życia.
Nadzieję powinni mieć również studenci,którzy mają problem z obroną pracy mgr. Reżyserowi zajęło to jakieś 20 lat od ukończenia szkoły filmowej,bo kolejnych filmów nie chciano mu uznać jako pracy dyplomowej ;)
Bareja był człowiekiem trochę oderwanym od życia, marzycielem, ale skromnym i przyjacielskim, jakże różnym od wielu "gwiazdorów" dzisiejszego kina. Kiedyś termin "bareizm" był obraźliwy (zdaniem ówczesnych "znawców" kina), dziś to komplement.
"A wiesz czym jest ta inwestycja (w oryginale miś) ? To jest nasze, przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo !" Taki tekst rzuciłem kiedyś na naradzie u szefa. Wszyscy obecni z uznaniem pokiwali głowami...

Z tą książką jest jak z Antologią beatlesów. Dla fanów absolutna 10, bo jakże to przyjemnie usłyszeć numer, który słyszało się tysiące razy na innej płycie, a tu nagle Paul z Johnem dostają śmiechawki. Dla tych którzy nie są fanami - to jakaś niedorobiona kocia muzyka bez ładu i składu.
Tak samo jest z tą książką. Jak ktoś (tak jak ja) uwielbia Misia i pana Stanisława, to jest to skarbnica wiedzy, ciekawostek, żartów i fantastycznej rozrywki. Dla pozostałych - pewnie takie tam ględzenie.
Tak to już jest z publikacjami dla fanów.

Ula | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Miało być "pasjonująco" i miało być "o Stanisławie Barei". Nic się nie zgadza. Co prawda, o S.B. jest, ale nic nowego, a większość książki to streszczenia jego filmów/seriali. Książka jest strasznie nudna, momentami czułam się, jakbym czytała jakiś referat szkolny (ten w stylu, żeby "się poprawić na 6"). Tytuły rozdziałów mają niewiele wspólnego z ich zawartością! Ja książkę pana Łuczaka pożyczyłam, ale na tylnej okładce jest cena 39 zł - taki mały absurd :)
Nie polecam, są inne książki na ten temat, które warto przeczytać (np. o wiele fajniejsza autorstwa M. Replewicza).
I jeszcze jedno - autor przez całą książkę dąży do tego, żeby w końcu wyrzucić z siebie, że "Miś" to najlepszy film Barei, efekt "nauki na błędach" przez wszystkie poprzednie filmy. Zdaje mi się też, że autor utożsamia słowo "kultowy" z określeniem "najwybitniejszy".

ems | 2013-01-06

Dosc belkotliwe i niespojne, niestety.

AnnaSz | 2012-12-30

Wspomnień czar... Fantastyczna lektura!

Margitt | 2016-07-31
Przeczytana: 04 września 2016