Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-640-2
literatura faktu
Dzieckokwiatu

"Ucieszne przygody wesołych ludzi, którzy bawią się życiem". Tak o parze kultowych bohaterów polskiej komedii - Zdzisławie Maklakiewiczu i Janie Himilsbachu - opowiada Andrzej Kondratiuk, drugi obok Marka Piwowskiego reżyser, który starał się wykorzystać wielki potencjał komiczny tkwiący w tym niezapomnianym duecie. Tytuł najsłynniejszej komedii Kondratiuka - "Wniebowzięci" - oddaje postawę życiową Maklaka i Himilsbacha, którzy dzięki sile woli, inteligencji, poczuciu humoru oraz setce wódki, potrafili wznieść się ponad beznadziejną, szarą i nudną PRL-owską rzeczywistość. Byli idolami, bo potrafili robić to wszystko, o czym inni mogli tylko marzyć. Książka opowiada nie tylko o popularnych filmach - tym razem Andrzeja Kondratiuka: "Wniebowzięci", "Jak to się robi" i "Hydrozagadka". Pokazuje także to, co działo się poza kadrem, przedstawiając barwny pejzaż cyganerii artystycznej lat 70., wśród której prym wodzili Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach. Po "Misiu..." oraz "Rejsie..." kolejna pozycja dopełniająca trylogię Macieja Łuczaka poświęconą kultowym komediom.

AnnaSz | 2012-12-30

Kultowa książka o kultowych artystach :-)

Dzieckokwiatu | 2010-06-24
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Polecam najpierw przed lekturą obejrzeć "Wniebowziętych". Książka zawiera smaczki, anegdotki, jest napisana zabawnie, z polotem. Za duży minus biorę pod uwagę fakt, że autor poświęca za dużo uwagi osobom mi nie znanym, o których nie miałam ochoty czytać. Podejmuje wiele wątków nieciekawych, zamiast skupić się tylko na tych aktorach. Daje do zrozumienia czytelnikowi, że oni jednak nie są aż tak ciekawi, skoro musiał opatrzyć książkę też innymi życiorysami.

Marek | 2016-06-28
selectaz | 2016-02-15