Druss Legenda - pierwsze kroniki

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Saga Drenajów (tom 6)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The First Chronicles of Druss the Legend
powieść łotrzykowska

Druss Legenda. Zbawca Przesmyku Skelen. Obrońca Dros Delnoh. Najsławniejszy i najgroźniejszy z drenajskich bohaterów. Niemniej, zanim wszyscy o nim usłyszeli, był tylko młodym małżonkiem, ścinającym drzewa - przeważnie - a nie wrogów, trzymanym w ryzach przez ukochaną żonę, Rowennę. Jednak kiedy zostaje ona porwana przez handlarzy niewolników, Druss zmienia się w maszynkę do zabijania, pragnąc tylko jednego - odzyskać Rowennę.

słoneczko | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Pomimo lekkiego oporu zdecydowałem się sięgnąć po kolejny tom czekający na półce, bo nie lubię mieć zaległości w domowej biblioteczce.
Dalej czytam tę serię według chronologii.
Po bohaterskim Waylanderze przyszedł czas na Drussa.
Książka o trochę lepsza niż poprzednie.
Plusy:
- czyta się szybko, dobre, solidne heroic fantasy;
- ciekawe przedstawienie losów Drussa w latach jego młodości;
- przeobrażenie Drussa ze zwykłego drwala w „maszynę do zabijania”, ale zarazem w wielkiego bohatera;
- dążenie Drussa do odzyskania porwanej ukochanej Rowenny;
- potyczki i postacie opisywane są zdecydowanie lepiej niż w Waylanderze;
Minusy:
- brakuje mi jednak bardziej szczegółowego opisu wykreowanego świata, do czego przyzwyczaiła nas współczesna fantasy;
- niby niczego nie brakuje, ale jednak nie do końca utożsamiałem się z wykreowanym światem.
Ogółem książka dobra.

Yrr | 2016-06-09

Cała seria w miarę równa. Jest to kawał dobrego heroic fantasy i jeśli ktoś pokochał Drussa w Legendzie, ten przeczyta wszystkie części sagi, bez kręcenia nosem, bo nie da się inaczej. Jeśli ktoś trafił tutaj przez przypadek, niech przeczyta recenzje Legendy.

| 2013-09-26
Przeczytana: 08 września 2013

Recenzja pochodzi z: http://zzyciafantastycznychswiatow.blogspot.com/2013/09/26-druss-legenda-pierwsze-kroniki-david.html#more

Kapian topora - Druss, znów zawitał na mojego bloga tym razem, jednak nie jako 60-letnia legenda, a jako 17-letni chłopak. Ku zdziwieniu w tak młodym wieku jest już żonaty i kocha swoją żonę nad życie, przy niej całkowicie się wycisza, uspokaja. Na co dzień młody Druss pracuje jako drwal, co wyjaśnia jego krzepę. Pewnego dnia gdy chłopak zajmował się wycinką drzew daleko od domu na wioskę napadli łowcy niewolników, zabijając wszystkich mężczyzn i dzieci, a kobiety biorąc w niewolę. Druss dowiedziawszy się, że porwano Rowenę, bo tak nazywała się jego żona, zaczął odrąbywać łby każdego napotkanego wroga. Od tej chwili pragnął tylko jednego - odzyskać Rowenę. W czasie gdy Druss odzyskuje swoją żonę, a wierzcie mi to bardzo długi i zawiły okres możemy go lepiej poznać, polubić bo nie da się tegoż drenaja nie lubić i zobaczyć proces w wyniku, którego stał się...

Jola | 2015-06-02
Przeczytana: 31 maja 2015

Druss, młody krzepki drwal, jako jeden z niewielu uchodzi z życiem z napadu na wioskę. Jego żona zostaje porwana wraz z innymi kobietami, ma zostać sprzedana na targu niewolników. Porywacze są liczni i dobrze uzbrojeni, a Druss jest jedynym mężczyzną z wioski, który może ruszyć w pościg za napastnikami. Podejmuje podróż w celu uratowania ukochanej, w trakcie której znajdzie nieoczekiwanych sprzymierzeńców, zrobi sobie nowych wrogów (a jakże) oraz stanie się nieubłaganym wojownikiem, którego znamy z innych części sagi o Drenajach.

Z kolei Rowenna, jego ukochana, musi nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości, gdzie nie jest już wolnym człowiekiem, a niewolnicą, własnością innego człowieka. W najciemniejszej chwili swojego życia znajduje w sobie dar widzenia przyszłości, który będzie dla niej zarówno wsparciem, jak i przekleństwem. Wie, że mąż podąża jej śladami. Wie też, jakim człowiekiem się staje - żądnym krwi zabójcą. Żadne z nich już nigdy nie będzie takie samo. Czy miłość...

Nahya | 2013-10-20
Przeczytana: 27 października 2013

Aż ciężko mi się rozstać z Drenajami...

RAFWOLO9027 | 2018-05-02

Moim zdaniem słoneczko się czepia że brakuje z solidnie opisanego świata to już jest któraś część z kolei ogólnie bardzo dobrze pochłonołem podczas jednego popołudnia

Przemysław Czapski | 2013-08-23
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Całkiem nieźle się czyta , ale to wszystko już było.

admfotad | 2018-05-21
Przeczytana: 26 marca 2016