Niskie pobudki. Wiersze 2006-2009

Wydawnictwo: EMG
978-83-925583-6-1
poezja, poeta, wiersze, literatura, piękna
poezja

Od Marcina Świetlickiego wymaga się już od dawna, żeby był wciąż taki sam. A on nie chce. Bowiem był już kiedyś taki sam i wystarczy. Lektura Niskich pobudek będzie zatem zaskoczeniem dla czytelników jego poezji. Choć czasem będzie to zaskoczenie miłe, a czasem niemiłe. Wiersze Świetlickiego nie są po to, żeby sprawiać przyjemność.

krzysiek | 2015-07-17

1. Najsłabszy tom z całej twórczości autora „Schizmy”
2. Głównie potyczki personalne, i monologowanie do innych poetów
3. Gdyby Świetlicki debiutował „Niskimi pobudkami”, o żadnym kulcie nad Wisłą, nie byłoby mowy
4. A nazwanie w jednym z wierszy Sławomira Sierakowskiego „telewizyjnym działaczem młodzieżówki komunistycznej”, to delikatnie mówiąc, intelektualne faux pas.

Łukasz Witt | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Wyruszyłem na poszukiwania efektów twórczości Świetlickiego do biblioteki, bo jak dotychczas mimo moich zachwytów nad autorem, zorientowałem się, że znam to co najnowsze oraz grane przez zespół Świetliki. Natrafiłem na ten cienki tomik, wydany w 2009 roku. Co prawda mógłbym skompletować większość z twórczości autora w sieci, aczkolwiek lepiej przemawia do mnie papier. Nie mogę utaić, iż w porównaniu do znanych przeze mnie "Jeden" czy "Delta Dietla" opiniowane "Niskie pobudki" wypadają przy nich odrobinę blado. Jednakże byłem w stanie odnaleźć parę odpowiadających mi wierszy jak np. "Papier" o czytaniu i pisaniu wierszy. Czułem się lekko zawiedziony rzadko występującym motywem miłości. Nie byłem w stanie wyłapać sensu wierszy kierowanych do innych poetów/dziennikarzy. Bez wielkich uniesień, ale ...

co najważniejsze, po raz kolejny zostałem zaproszony do słownych gier, które przez pewien czas będą huczały w mojej głowie. I niech broją oraz rozbrajają mnie z...

Delur | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

ten tomik
jest tak pusty
że trzeba go było wypełnić
rysunkami króliczków.

Fox Mulder | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Te niemal aforystyczne wiersze aż się proszą, by je zapamiętać i zalśnić w towarzystwie tą znajomością. Znacznie więcej humoru i ironii, niż ostatnio, niestety nie wystarczyło to, aby stworzyć książkę dobrą. Znać trzeba, lubić niekoniecznie.

ŁuP | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Niskie pobudki. Wysoki lot.

Hiram | 2012-08-15

Autor obniża loty

Poezji się nie ocenia.
Poezje się czyta.

bezczas | 2014-09-06

Prawdopodobnie łudziłam się.

Karolina | 2010-07-20
Na półkach: Poezja, Przeczytane

Niskie, a czasem trochę za niskie.
" A to jest zwyczajnie historia o człowieku,
który uparcie pisze, chociaż wszystkie klisze
już prześwietliły się."
No właśnie - to czasem daje ciekawe rezultaty, czasem wręcz przeciwnie, męczy.
Pozytywne jest, że coraz więcej w Świetlickim samoświadomości.Z niej chyba powstały najfajniejsze wiersze w tym tomiku.

asnna | 2016-05-25
Na półkach: 2016, Przeczytane