Niskie pobudki. Wiersze 2006-2009

EMG
2009-01-01
2009-01-01
978-83-925583-6-1
poezja poeta wiersze literatura piękna

Wyruszyłem na poszukiwania efektów twórczości Świetlickiego do biblioteki, bo jak dotychczas mimo moich zachwytów nad autorem, zorientowałem się, że znam to co najnowsze oraz grane przez zespół Świetliki. Natrafiłem na ten cienki tomik, wydany w 2009 roku. Co prawda mógłbym skompletować większość z twórczości autora w sieci, aczkolwiek lepiej przemawia do mnie papier. Nie mogę utaić, iż w porównaniu do znanych przeze mnie "Jeden" czy "Delta Dietla" opiniowane "Niskie pobudki" wypadają przy nich odrobinę blado. Jednakże byłem w stanie odnaleźć parę odpowiadających mi wierszy jak np. "Papier" o czytaniu i pisaniu wierszy. Czułem się lekko zawiedziony rzadko występującym motywem miłości. Nie byłem w stanie wyłapać sensu wierszy kierowanych do innych poetów/dziennikarzy. Bez wielkich uniesień, ale ...

co najważniejsze, po raz kolejny zostałem zaproszony do słownych gier, które przez pewien czas będą huczały w mojej głowie. I niech broją oraz rozbrajają mnie z letargu.

Poezji się nie ocenia.
Poezje się czyta.

Poezji się nie ocenia.
Poezje się czyta.

Te niemal aforystyczne wiersze aż się proszą, by je zapamiętać i zalśnić w towarzystwie tą znajomością. Znacznie więcej humoru i ironii, niż ostatnio, niestety nie wystarczyło to, aby stworzyć książkę dobrą. Znać trzeba, lubić niekoniecznie.

Niskie, a czasem trochę za niskie.
" A to jest zwyczajnie historia o człowieku,
który uparcie pisze, chociaż wszystkie klisze
już prześwietliły się."
No właśnie - to czasem daje ciekawe rezultaty, czasem wręcz przeciwnie, męczy.
Pozytywne jest, że coraz więcej w Świetlickim samoświadomości.Z niej chyba powstały najfajniejsze wiersze w tym tomiku.

Niskie, a czasem trochę za niskie.
" A to jest zwyczajnie historia o człowieku,
który uparcie pisze, chociaż wszystkie klisze
już prześwietliły się."
No właśnie - to czasem daje ciekawe rezultaty, czasem wręcz przeciwnie, męczy.

Niskie pobudki. Wysoki lot.

Niskie pobudki. Wysoki lot.

Autor obniża loty

Autor obniża loty