Dzień "M"

Cykl: Lodołamacz (tom 2) | Seria: Historia współczesna
Wydawnictwo: Rebis
День «М»
historyczna

Swoista kontynuacja bestselleru "Lodołamacz". Autor, korzystając z ogromnej ilości dokumentów i materiałów z rosyjskich archiwów, dokonał analizy historii przygotowań związku Radzieckiego do wojny oraz przeanalizował przedwojenne plany strategiczne tego państwa. Główny i zaskakujący wniosek tej pracy mówi, że w czerwcu 1941 roku Hitler, nie zdając sobie z tego sprawy, wyprzedził atak Stalina o dokładnie o jeden dzień.

Adrian F | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Jeden z moich ulubionych autorów jak zwykle, po wnikliwej analizie i przytoczeniu mnóstwa logicznych argumentów przedstawia swoją tezę o planach ataku Stalina na Europę. Zabawne jest przeczytać jedną ze starszych książek pana Suworowa, który jeszcze wtedy chwali negatywną postać swoich późniejszych dzieł, Żukowa. "Dzień M" czyta się bardzo dobrze zapoznawszy się wcześniej z analogicznym dziełem p.Sołonina. Między tymi dwoma autorami występuje rozbieżność co do prognozowanego dnia M o jakieś dwa tygodnie. Osobiście bardziej przekonuje mnie argumentacja tego drugiego, co wcale nie umniejsza wielkości tej książce. Polecam gorąco.

Finkla | 2015-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2015

Nie zgadzam się z opisem. Jakie "nie zdając sobie sprawy"? Znacząca część książki twierdzi, że Hitler nie był gotowy do zaatakowania ZSRR. Ale na czekanie również nie mógł sobie pozwolić...
Główna teza znana z "Lodołamacza", więc opowieść nie zaskakuje. Suworow po prostu przytacza mnóstwo argumentów na poparcie swojego twierdzenia. Pamiętniki żołnierzy, artykuły z "Prawdy". Kto jak kto, ale oni chyba nie poddali się niemieckiej propagandzie?
Dowodów w książce znajduje się sporo, niekiedy powtarzają się niemal te same słowa, więc w końcu zaczęło mnie to nużyć, ale lektura niektórych fragmentów potrafi wzburzyć krew w żyłach.
Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/11/dzien-m-troche-nudno-troche-straszno.html

Adrian | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Bardzo dobra książka, ukazująca potęgę armii czerwonej przed operacją Barbarossa. Uzmysławia czytelnikowi jakim potężnym człowiekiem był Stalin i co czekałoby Europę gdyby Hitler nie wyprzedził go o te 2 tygodnie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Można się zastanawiać, na ile wizja Suworowa jest prawdziwa. Ale na pewno warto go czytać.

Natalia_94 | 2014-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Stalinizm
Przeczytana: 22 lipca 2014

Dzień "M" to kontynuacja Lodołamacza. Autor nadal stara się uzmysłowić czytelnikowi, że to Stalin rozpoczął II Wojnę Światową. Podaje wyliczenia uzbrojenia, pozycje wojska. Szczególną uwagę w tej części zwraca na powszechną mobilizację (ukrywaną częściowo przez władze ZSRR). Nadaje również znaczenia czystce, które odbyła się niedługo przed podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow. Jego zdaniem miała ona wiele wspólnego ze zbliżającą się wojną. Autor uzmysławia, że Stalin nie był niekompetentnym dowódcą lecz, że był swoistym intrygantem i spryciarzem - chciał dokończyć dzieło Lenina wojnę światową doprowadzającą do zwycięstwa proletariatu.

Bonifacius | 2012-05-06
Przeczytana: 09 marca 2010

Polecam jak całą serię książek tego autora - i wcale nie zachęcił mnie do przeczytania tej książki fakt, że nad autorem wisi jeszcze kara śmierci wydana przez władze rosyjskie...

Bartosz | 2015-04-28

Bardzo dobra książka dla wszystkich miłośników rzetelnej historii, w szczególności okresy II wojny światowej.

Alen | 2017-01-16

Co tu jeszcze pisać. Suworow, jak Suworow. Ja jak zawsze oceniam go i tu na BDB.

paul | 2016-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Podoba mi się styl Suworowa, oprócz zbytecznych rozwlekań i powtórzeń. Nieraz stosuje żart. Zafascynowała mnie treść; niektóre informacje dla laika są wprost szokujące. Mimo to pod koniec byłam zniecierpliwiona.

strikerg | 2013-04-20
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Obowiązkowa pozycja dla każdego kto interesuje się 2 wojną światową.