Wizyta arcybiskupa

Wydawnictwo: Czarne
Az érsek látogatása
83-87391-53-0
Bukowina, tranformacja, władz

"Wizytę arcybiskupa" można potraktować jako luźną kontynuację poprzedniej powieści Ádáma Bodora. Podobnie jak w przypadku "Okręgu Sinistra", autor osadził akcję w mistrzowsko opisanej, niewielkiej, odciętej od świata, zagubionej gdzieś w samym sercu Karpat, na pograniczu Ukrainy, Rumunii i Węgier, osadzie, stawiając pytania, przed którymi staje dziś każdy myślący mieszkaniec naszego zakątka Europy – a mianowicie, czy istotnie w wyniku ostatnich przemian doszło do wymiany elit, jaka była natura zmian, które w ostatnich latach nastąpiły w tym regionie, na czym polegała transformacja i... czy w ogóle coś się zmieniło?

W Bogdanskiej Dolinie, gdzie rozgrywa się akcja powieści, doszło do zmiany systemu; dawnych strzelców górskich i podległych im szarych gąsiorów zastąpili teraz popi i seminarzyści. Chodzą jednak słuchy, że zmiany były to tylko pozorne – że doszło jedynie do zamiany kostiumów i dekoracji – żołnierze zrzucili mundury, wdziali sutanny, zapuścili brody i wrócili, by nadal niepodzielnie rządzić miasteczkiem. Mieszkańcy Bogdanskiej Doliny, leśnicy i okoliczni wieśniacy, szykują się na przyjęcie arcybiskupa, który ma ponoć odwiedzić ich z duszpasterską wizytą. Nikt nie wie dokładnie, kiedy przyjedzie, dlatego przed każdą niedzielą miasteczko ogarnia gorączka przygotowań. Ludzie przystrajają ulice, pieką ciasta, fryzują się, wypożyczają odświętne ubrania, piszą podania i prośby kierowane do jego eminencji. Popi natomiast organizują masowe badania i izolują chorych, zamykając ich w barakach zlokalizowanego koło wysypiska śmieci sanatorium dla gruźlików – nie można przecież narażać dostojnego gościa na ryzyko zarażenia się właśnie w ich miasteczku. Ludność znów dzieli się na równych i równiejszych, na zaufanych i tych, którzy pod byle pretekstem mogą wylądować w sanatorium. Znów wszystko jest po staremu.

"Wizyta arcybiskupa" może być interpretowana jako głos w dyskusji, jaka rodzi się dziś w Europie Środkowej, jako próba samookreślenia się w nowej sytuacji, jako uniwersalna refleksja nad naturą władzy i relacją rządzący – rządzony. Jednocześnie, dzięki mistrzostwu języka, dostarcza niezapomnianych przeżyć estetycznych, pozwalając zarazem polskiemu czytelnikowi na pełniejsze zapoznanie się z twórczością wybitnego węgierskiego pisarza, Ádáma Bodora - tegorocznego laureata Węgierskiej Nagrody Literackiej (za książkę "Zapach więzienia"). Nagrodę tę (jest to nagroda Fundacji "Węgry w Europie") przyznano po raz drugi; w ubiegłym roku jej laureatem był Peter Esterházy. Jest to najważniejsza nagroda literacka na Węgrzech.

Bartosz | 2016-11-19
Przeczytana: 18 października 2016

Adam Bodor to autor o wyjątkowym stylu, wyróżniający się na tle pisarzy Europy środkowowschodniej umiejętnością tworzenia światów na granicy jawy i surrealistycznych, niepokojących wizji.
W jego książkach nierealne, niewytłumaczalne motywy i zdarzenia sąsiadują z postaciami z krwi i kości, psychologicznie prawdziwymi, w których widzimy ludzi takich jak my. Pozornie wchodzimy w życie realnych, prowincjonalnych miasteczek, gdzieś w rumuńskich Karpatach, ale czujemy, że to miejsca jak z niepokojącego, a momentami koszmarnego snu.
Jest w książkach A. Bodora coś z wizji obecnych w obrazach H. Boscha. Jest też sporo gorzkich obserwacji na temat hierarchii, relacji, etycznej kondycji mieszkańców postkomunistycznych krajów, które A. Bodor dzieli z twórcami nowej, rumuńskiej kinematografii, nie przypadkiem obsypywanej nagrodami na europejskich festiwalach.
Na prywatny użytek nazywam twórczość Bodora karpackim realizmem magicznym, przy czym od latynoamerykańskiego pierwowzoru odróżnia go...

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 09 października 2011

Książka krótka, ale treściwa. Historia osadzona w dziwnej krainie, gdzie nic nie jest takie, jakim się zdaje. Arcybiskup nie jest arcybiskupem, a prewentorium przypomina zupełnie inny rodzaj miejsca odosobnienia. Niektórzy tu giną w tajemniczych okolicznościach, ktoś ucieka, ktoś inny kogoś poszukuje... Miejsce jak ze snu, ale mało przyjemnego.

Bardzo ciekawe spotkanie z lit. węgierską.

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Może nie tak świetna jak Okręg Sinistra, ale bawi i zdumiewa jak inne dzieła Bodora.

Poranekmaja | 2016-08-28
reptar | 2016-02-13