Fortepian we mgle

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Das Klavier im Nebel

"Fortepian we mgle" to prawdziwa czarna perła powieściopisarstwa. W znakomitej narracji godnej mistrzów gatunku wielkie problemy dziejowe przeplatają się z wszelkimi odcieniami miłości, upokorzenia i odwagi. Schlattner pewnym piórem kreśli wyrazistą panoramę dziejów Rumunii XX wieku, przemian społecznych i obyczajowych, zawirowań Historii, nieuchronnie wstrząsającej losem jednostki. Kolejna...

Schlattner pewnym piórem kreśli wyrazistą panoramę dziejów Rumunii XX wieku, przemian społecznych i obyczajowych, zawirowań Historii, nieuchronnie wstrząsającej losem jednostki. Kolejna po "Czerwonych rękawiczkach" siedmiogrodzka powieść ewangelickiego pastora to barwny kalejdoskop, który tworzą Sasi, Żydzi, Cyganie, zdeklasowane zamożne mieszczaństwo, zagubieni aktywiści, płomienni agitatorzy, piękne robotnice i przeintelektualizowane arystokratki. Śledząc pogmatwane losy Clemensa, wrażliwego młodzieńca z bogatej saskiej rodziny, poznajemy zależności i ukryte mechanizmy rządzące powojennym społeczeństwem rumuńskim. Przyglądamy się wszechobecnej niemocy i paraliżującej nieumiejętności odnalezienia się w nowych realiach, skrzętnie kamuflowanych zuchwałością i butą bohaterów po obu stronach społecznej barykady.

"Fortepian we mgle" jest kluczem do zrozumienia mieszkańców Transylwanii, ale w epickim zwierciadle Schlattnera swoje odbicie rozpozna także wielu Europejczyków wplątanych w ideologiczne intrygi XX wieku.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Montgomerry | 2010-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Ten, kto obecnie potrzebuje trochę dawki solidnej i ambitnej prozy, temu gorąco polecam powieść Eginald Schlattnera „Fortepian we mgle”. Fabuła książki jest bardzo rozwinięta. Autor zaprasza czytelnika do bliższego poznania Rumunii. Przenosi nas w świat dwudziestowiecznej Transylwanii. Często w powieści odwołuje się do wydarzeń historycznych: panowania króla Michała I, opanowania kraju przez Armię Czerwoną oraz proklamowania Republiki Ludowej Rumunii w roku 1948. Ukazuje jak formował się ustrój socjalistyczny w Rumunii i jak tą zmianę przyjmowali mieszkańcy kraju. W społeczeństwie tych terenów poznajemy między innymi barwną galerię Sasów, Żydów, Cyganów i Serbów oraz ich odmienne kultury. Autor zachęca do poznania zarówno historii kraju jak i społeczeństwa zamieszkającego Rumunię.

całość:http://slowemmalowane.blogspot.com/2010/06/eginald-schlattner-fortepian-we-mgle.html

Leszczu | 2015-02-07

Książka nierówna, potrafiąca wciągnąć, jak i odepchnąć. Główny bohater... dość dziwny, czy dokonuje się w nim jakaś przemiana? Pewnie tak, ale jaka. Jak dla mnie: gorzka, prawdziwa. Ale czego dotyczy? Czemu służą te wieczne wędrówki oraz postać kuzyna bohatera, który przez to może poczuć się, że choćby był pierwszy, zawsze będzie drugi (nic śmiesznego).
Przyznam, że nie rozumiem części przesłania utworu, może nawet dużej. Bo na pewno nie było tym przesłaniem tylko ukazanie Rumunii w czasie kilku lat po II wojnie światowej. Na pewno też ukazanie braku stabilizacji - ale te wędrówki nie wydają się wynikiem, tylko przyczyną tego braku. Kilka zamglonych kwestii, zwłaszcza z pewnym rozstaniem - znów nie zrozumiałem, choć przyznam szczerze, że cały wątek miłości sasko-rumuńskiej był zbyt wyidealizowany. Dlatego po przyzwoitym początku mamy pewną wyrwę, by potem bohater, doświadczony przez życie już w jakimś stopniu, znowu wydawał się dość intrygującą postacią.
Jest w tej książce...

Fox Mulder | 2012-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Chyba nie powinienem być zaskoczony treścią, skoro autorem jest Sas z arystokratycznej rodziny. Więc oczywiście sugestie, że klasy niższe zawdzięczają wszystko klasom uprzywilejowanym, że ci pierwsi to motłoch, któremu nie należy się odrobina luksusu, że komunizm przewartościowując stosunki społeczne zaszkodził nawet krowom w oborze (!), które nie chciały się przez to cielić i dawać mleko. A już najbardziej szokującym dyrdymałem było spokojne przyjmowanie ciosów przez Roma od Clemensa (Sasa), ponieważ "Sasi nie robią nic nieprzemyślanego".

Trithemius | 2016-07-27
Przeczytana: 06 kwietnia 2009