Mitologia starożytnego Egiptu

GJu

Inne wydania

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 października 2012

Seria jest fatalna pod względem wydania i formatu tekstu, co utrudnia czytanie konkretnych pozycji. Boli to zwłaszcza, gdyż autorzy gęsto cytują tłumaczenia tekstów starożytnych, które nie są w jakikolwiek sposób wyróżnione od właściwej treści książki. Psuje to w sposób wybitny narrację, gdy nagle z wywodu naukowego zostajemy wrzuceni w starożytny tekst i orientujemy się o tym po kilku zdaniach.

Sama treść jest bardzo dobra. Dużo tłumaczonych tekstów starożytnych, które nawet do dnia dzisiejszego nie zostały wydane całościowo w języku polskim (pozostają tylko fachowe wydawnictwa źródłowe w językach: angielskim, niemieckim i francuskim, co stanowi problem nawet dla zawodowych egiptologów, nie mówiąc o zwykłych zjadaczach chleba). Autorzy, jako fachowcy, profesjonalnie przybliżają znaczenie każdego przytaczanego mitu/legendy i w sposób zrozumiały starają się wytłumaczyć specyfikę kultury egipskiej jako całości. Świetna zarówno do rozpoczęcia przygody ze starożytnym Egiptem podczas...

Ania Kęska | 2011-07-01
Przeczytana: styczeń 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rewelacja, ale obrzydliwa. Do tej pory podejrzliwie patrzę na sałatę,bo myślę o tym co wujek Secik zrobił Horuskowi. brrr

Abee | 2014-11-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 03 listopada 2014

Spodziewałam się czegoś innego. Czegoś podobnego mniej więcej do "Mitologii" Parandowskiego. A tutaj mity sauté: teksty źródłowe, cytaty. Żadnych ułatwień. Żadnej interpretacji.
Dlatego jest to moim zdaniem trudna pozycja. Wymagająca skupienia, uwagi. Dla uważnych. Dla koneserów. Nawet wciągające legendy, przytaczane z rzadka, gmatwają się w wieloznaczności. Uważam, że forma narracji odstaje od współczesnych książek popularnonaukowych. I nie sądzę, że przebrnęłabym przez tą ilość surowych danych, gdyby nie audio.
Audiobook czyta Mirosław Utta. Minus słuchania: nie widać tekstów źródłowych (zlanie treści); niełatwe wracanie do poprzedniej treści (mitologia Egipcjan tonie w zawiłościach i zagmatwaniach, tutaj papierowa wersja wygrywa); czytane tabele czasowe (tutaj także papier wspomaga lepiej).

Ensui-Szyszka | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Książka jest bogato ilustrowana, rozdziały (stworzenie świata i ludzi, misterium Ozyrysa, panowanie nad światem, mity i czary, spis ważniejszych bóstw i demonów) opisują podstawy egipskiej mitologii. Dobra pozycja na początek, dla kogoś, kto mniej więcej chce się zorientować w tym świecie. Same mity są zawikłane, ale autorzy wielokrotnie wyjaśniają w jakich rejonach Egiptu obowiązywała jaka wersja i jaką rolę dany mit odgrywał w świadomości starożytnych. Jednakże po przeczytaniu mam wrażenie, że to tylko wierzchołek góry lodowej...

Ocena książki wypada słabo, ale dotyczy raczej przedmiotu, a nie treści, której zarzucić nic nie można. Mitologia egipska w stosunku do tego, czego Egipcjanie dokonali w architekturze, sztuce rzeźbiarskiej, czy choćby sztuce pisania, jest zaskakująco uboga. To głównie przepisy dotyczące życia pozagrobowego. Spore rozczarowanie.

Kattowitz | 2015-05-31
Przeczytana: 30 maja 2015

Niestety, w książce tej niewiele jest o mitach samych w sobie, natomiast za dużo o przypowieściach i historiach, bardzo sprzecznych, co wynika zresztą z tychże wierzeń i ich rozwoju.

She-wolf | 2011-08-05

Wszystko to, czego spodziewam się po dobrej mitologii. Czasem trochę zagmatwane, ale w końcu są to tłumaczenia oryginalnych tekstów, więc nie ma się do czego przyczepić :)

Zajefajna książeczka. Jedna z moich ulubionych z tej serii. Przedstawione najciekawsze mity, świetnie opracowane/opisane, przy jednoczesnej dokładnej analizie religii egipskiej. Miodzio:) Obowiązkowo do przeczytania!

Amarcord | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Ot, przebieżka po wierzeniach dawnych Egipcjan. Warto dla rozbudzenia apetytu.

Spursmaniak | 2016-11-10