Religia Słowian

Seria: Mała Biblioteka Religii
Wydawnictwo: WAM
8373182055
religia

Praca krakowskiego religioznawcy podejmuje nadzwyczaj trudne zadanie. Mimo braku jakichkolwiek słowiańskich zbiorów tekstów mitycznych, a przy widocznej tęsknocie za słowiańską mitologią, autor przedstawia własną hipotezę na temat religii Słowian. Dzięki wykorzystaniu wielu najnowszych metod naukowych, udało się zrekonstruować jej podstawy światopoglądowe. Erudycyjna hipoteza Autora wciąga i zaciekawia, zwłaszcza że w polskiej literaturze naukowej z pracami na ten temat spotykamy się wyjątkowo rzadko.

Przemek | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Bardzo fajna pozycja. Jeśli przyjąć za punkt odniesienia "biblię" Aleksandra Gieysztora (o której z nabożnością autor się wyraża w omówieniu zalecanej literatury jako o "najbardziej dojrzałej polskiej książce, poświęconej mitologii słowiańskiej"), to ta książka zdecydowanie bardziej nadaje się dla zwykłego czytelnika, który nie jest zaprawiony w czytaniu literatury badawczej.
Nie ma tutaj całego tego męczącego aparatu Dumezila i upakowywania bogów słowiańskich w trójpodział funkcji czy jawnego przywoływania analogii irańskich. Autor właściwie zdaje się tu na pracę wykonaną przez Gieysztora. Ale też dodaje nowe szczegóły oparte na przekazach ludowych. Dowiadujemy się na przykład, że Weles w jednym z podań powstaje z odbicia Peruna w wodzie, dowiadujemy się jak Perun utworzył Drzewo Życia, dowiadujemy się jak Weles mógł utworzyć gwiazdozbiory Oriona i Wielkiego Wozu; jak zaczął się być może konflikt po którym Weles został strącony do wody; jak Perun nie wiedział w jaki sposób...

Jarmila | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Dawno nie spotkałam takiej książki, która ma przekazać wiedzę, ale mimo to potrafi jednocześnie wciągnąć jak najlepsza powieść.

Autorowi udało się przedstawić temat w sposób przejrzysty, bez zamęczania czytelnika głębszym wnikaniem w niektóre kwestie. Z pewnością niektórych zainteresują bardziej poszczególne aspekty religii Słowian, ale i to pragnienie czytelnika jest zaspokojone interesującą bibliografią (mało kto by w ogóle pomyślał, że bibliografia może być interesująca, a już na pewno nie inspirująca przy natłoku obcojęzycznych tytułów o długich, odpychających nazwach).

Jednak pomimo traktowania niektórych kwestii dość pobieżnie książka jest napisana w sposób zwięzły, konkretny, przejrzysty i przede wszystkim intrygujący. Czytając opisy demonów Słowian miałam wrażenie, że trzymam w rękach wciągającą powieść fantasy.

Ogromną zaletą książki jest również odwoływanie się do badań znanych religioznawców. Pomaga to zrozumieć, że religia Słowian nie jest na tyle znana, by móc...

Adonai | 2015-11-23
Na półkach: Słowianie, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

W dużym skrócie;
zalety:
-Książkę czyta się dobrze, łatwo przyswajalny tekst pozwala prosto pojąć trudne zagadnienia związane z pochodzeniem i obyczajowością Słowian.
-Kompendium wiedzy, autor zebrał najważniejsze fakty z kluczowych książek
-Dużo opracowanych zagadnień (mit powstania, mitologia, demonologia, obrzędowość, etc)
-Ciekawie opracowana bibliografia (zamiast listy książek, mamy krótkie recenzje)
-Dużo ciekawych analogii, wskazywanie połączeń oraz pochodzenia wyrazów, zwyczajów, mitów, etc.

Wady
-Podczas czytania można natknąć się na rożne odwoływania do chrześcijaństwa (zamiast imion bóstw powtarza słowo: Bóg, Diabeł)
-Łączenie ideologii chrześcijańskiej z religia Słowian (np. w micie o stworzeniu, autor opisuje, że śpiące bóstwo było toczone przez diabła po ziemi w różnych kierunkach, przez co nakreślił znak krzyża na ziemi, błogosławiąc je... Choć w innych źródłach podkreślone jest, że ten incydent pozwolił na wyznaczenie kierunków świata)

Podsumowując:

Książka...

Akashiya Viv | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Bardzo przyjemne w odbiorze studium nad wierzeniami Słowian. Porównania niezwykle ciekawe. Temat rzeka, więc jak zwykle nie wyczerpany.

Ania | 2013-01-27
integaah | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Założeniem jest, że człowiek nieobeznany z, na przykład, pojęciami języka praindoeuropejskiego czy ludów sotemowych - nie sięgnie po tę książkę. Być może. Ostatecznie - jeśli autor nie założyłby z góry paru rzeczy, musiałby wszystko pisać od podstaw. Książka ta wtedy zawierałaby się nie w dwustukilkudziesięciu stronach, lecz w wielokrotności tej wartości. Pomimo jednak naukowego tonu, w którym ta pozycja jest zachowana - da się, moim zdaniem, potraktować ją również w sposób czysto rozrywkowy: jest mnóstwo przypowieści, opisów praktyk i rytuałów oraz odniesień do codziennej rzeczywistości (dlaczego wnuki się często nazywa po dziadkach? czemu kobieta w ciąży nie powinna zaglądać do studni? etc).
Wielkim plusem jest ostatni rozdział "zamiast bibliografii" - to po prostu skarbnica wiedzy dla kogoś, kto chciałby wiedzieć więcej.. a "Religia Słowian" na pewno do tego zachęca.

Tonia | 2016-10-24
Marcin Lachowicz | 2016-10-11