Książka Roku 2018
832350234X
religia

Książka przybliża mitologię Słowian, rozumianą jako system alegorii, symboli, personifikacji, wyrażających stosunek człowieka do świata. Od ponad 20 lat służy jako pomoc dydaktyczna na wielu kierunkach uniwersyteckich. Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora. Zawiera ono: aparat badawczy (przypisy,...

aparat badawczy (przypisy, bibliografię obejmującą kilkaset pozycji), przygotowany częściowo przez Aleksandra Gieysztora i zachowany w rękopisie, częściowo zaś opracowany przez Anetę Pieniądz i wydawcę na podstawie zachowanych notatek autora.
niepublikowane dotąd teksty dotyczące mitologii, ilustrujące różne obszary działalności badawczej i popularyzatorskiej autora (referaty konferencyjne, zapisy audycji telewizyjnych i radiowych).

Zamieszczono także:

Wstęp Karola Modzelewskiego, prezentujący sylwetkę A. Gieysztora jako badacza i znaczenie jego porównawczych studiów nad mitologią dla rozwoju mediewistyki polskiej, a zwłaszcza jego rolę we wprowadzaniu nowych propozycji metodologicznych inspirowanych osiągnięciami językoznawstwa, antropologii kulturowej, etnologii itp.
Posłowie Leszka P. Słupeckiego poświęcone rozwojowi studiów nad mitologią słowiańską w ciągu ostatnich 20 lat i aktualnym perspektywom badawczym w tej dziedzinie; pozwalające czytelnikowi zapoznać się z nowymi odkryciami archeologicznymi i postępem badań nad mitologią porównawczą, a także spojrzeć na tezy Aleksandra Gieysztora z perspektywy dzisiejszego stanu badań.
Wprowadzenie Anety Pieniądz przedstawiające warsztat badawczy autora, przygotowany na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/product-pol-796-Mitologia-Slowian.html

źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-796-Mitologia-Slowian.html

Najważniejsza książka w dorobku polskich badań (i najbardziej znana za granicami, a nawet tłumaczona na obce języki) nad religią Słowian - "Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora - w nowej, poprawionej i uzupełnionej wersji.

Przez prawie trzydzieści lat jakie upłynęły od czasu pierwszego wydania praca prawie się nie zestarzała. Autor zastosował szerokie badania komparatystyczne wykorzystując najważniejszą światową literaturę i dorobek światowych naukowców swojego okresu. Wykorzystał pionierskie wnioski rekonstrukcji religii na podstawie analiz semiotycznych i folklorystyczych, najnowsze (ówcześnie) odkrycia archeologiczne. Stworzył opracowanie religii Słowian, którego połączeniu rozmachu i zarazem mocnego warsztatu naukowego trudno po dziś dzień komukolwiek dorównać.

Co do samych materiałów Gieysztora to wszelkie nowości, na jakie natrafimy w tym nowym wydaniu zawdzięczamy pracy pani Anety Pieniądz, która specjalnie je wyszperała i zebrała. W samym tekście autora w stosunku do...

Dociekliwy_Kotek | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: wrzesień 2017

Creme de la creme. Wzorzec do Sevres. Probierz jakości.
Nie wiem, co tu bardziej chwalić - interdisciplinary podejście? Piękne ujecie mitów i wierzeń nie jako pewnego monolitu, ale raczej żywego, ewoluującego konstruktu, który należy rozpatrywać na tle historii i zmian społecznych? Wspaniały warsztat naukowy? Imponujący aparat badawczy?

Kto szuka słownika mitologii słowiańskiej w wersji szczątkowej, poczuje się rozczarowany. Jeśli Gieysztor pisze o Perunie, to opisze go w różnych miejscach słowiańszczyzny, w różnych momentach dziejów, pieczołowicie rekonstruując jego obraz, funkcje, znaczenie. Trudno streścić taki ogrom wiedzy w kilku słownikowych hasłach, to prawda, ale śmiem twierdzić, że dopiero tak szczegółowy i uwzględniający różne aspekty mitu obraz daje pewne pojęcie o roli i funkcji tego boga.

Polecam nie tylko miłośnikom słowiańszczyzny i fascynatom religioznawstwa. To książka dobra dla wszystkich, którzy szukają pozycji naukowej, ale fascynującej i wciągającej jak...

electric_cat | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całość mojej opinii znajduje się pod tym adresem:

Historia potoczyła się tak, a nie inaczej, że mało kto potrafi cokolwiek na temat Słowian powiedzieć. Czasy przedchrześcijańskie na ziemiach polskich przedstawiają się jako czarne plamy, co jakiś czas przetykane wnioskami wyciąganymi na temat znalezisk archeologicznych.
O Słowianach w szkołach mówi się niewiele lub nic. Sama pamiętam, że zetknęłam się z nazwą tego ludu przez przypadek jako dziecko, chyba zasłyszałam ten termin w telewizji i uparcie wierciłam mamie w brzuchu, by mi powiedziała o co chodzi. Taki urok.

Nie wiem iloma osobami powoduje ciekawość odkrywania tego, co się działo przed nadejściem "światła na oświecenie pogan" na nadwiślańskie ziemie. Ostatnio tematyka "słowiańska" zrobiła się w mediach bardzo popularna dzięki zbiorowemu ubijaniu masła, co też "mama w genach dała". Grupka ładnych dziewcząt z głębokimi...

Kryanka | 2017-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2017

W filmie Jurassic Park jest taka scena, w której naukowcy uzupełniają DNA tyranozaura genami żaby. Miejmy nadzieję, że w przypadku mitologii Słowian nie wyszłaby żaba wielkości teriera, co najwyżej z zębami.

Z obszernej części na temat warsztatu naukowego dowiedziałam się, że słowiańska mitologia to właściwie twórczość historyków, z racji braku źródeł. Metoda przyjęta przez profesora Gieysztora opiera się głównie na badaniach lingwistycznych, socjologicznych, etnologicznych i porównywaniu skąpych informacji z mitologiami lepiej znanymi, z kultury indoeuropejskiej lub innych rejonów o podobnych zwyczajach. Sam autor podkreśla, że takie metody nie dają najmniejszej pewności, że wnioski są poprawne, ale z braku lepszych można albo uznać te, albo zdecydować, że żadnej mitologii nie było.

Ale do rzeczy. Opracowanie odwołuje się do innych opracowań oraz metod badawczych, jakby czytelnik miał je znać. Jest obszerne, szczegółowe, napisane trudnym językiem, i przy wszystkich wariantach,...

Mateusz | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Księgi tej nie czyta się łatwo - jest napisana trudnym, naukowym językiem. Mimo to przedstawia ona niesamowicie żywy i wyrazisty obraz wierzeń, bogów i tradycji naszych praprzodków.

Gieysztor w wyczerpujący sposób opisuje główny panteon bogów słowiańskich, podając informacje o nim pochodzące od Rosji aż po Słowian Połabskich, przedstawia też pomniejsze bóstwa oraz tzw. "demonologię", czyli wszelkiego rodzaju byty złe i dobre, nieraz żyjące tuż przy człowieku, pod jednym dachem. Skupia się również nad posągami i miejscami kultu. Podchodzi do wszystkiego w sposób bardzo naukowy, skrupulatny, popełniając tylko niewielkie błędy.

Absolutna perła w badaniach mitologii słowiańskiej, w rozszerzonym wydaniu, zawierającym przebogatą bibliografię, dodatki, rysunki/zdjęcia oraz komentarze badaczy, którzy pracowali nad tą odświeżoną wersją.

Gorąco polecam wszystkim interesującym się mitologią słowiańską, chcącym zdobyć wiele nowych informacji.

wolanka | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Absolutny klasyk... No właśnie, problem w tym, że jest tak klasyczny, że aż ciężko go przeczytać. Po pierwsze - informacje są bardzo rzetelne. Bardzo. To dobrze, doceniam to i uważam, że jest to podstawą pracy naukowej, jednakże w momencie, w którym na stronie jest więcej przypisów niż tekstu, zaczynam się czuć trochę nieswojo. Po drugie - informacje są szczegółowe, ale mam wrażenie, nie do końca uporządkowane. Szukając konkretnego zagadnienia, miałam problem, by znaleźć wszystkie dotyczące go wątki. Ponadto czasem ciężko mi znaleźć konkretny zamysł czy porządek informacji - dygresje czysto historyczne mieszają się z podaniami, ogólniki ze szczegółami i tak naprawdę nie do końca wiadomo o co chodzi.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedno z najlepszych opracowań tego typu, z jakimi się spotkałam. Polecam wszystkim, którzy już co nieco wiedzą o mitologii i kulturze Słowian.

Trzeba przyznać, że "Mitologia Słowian" A. Gieysztora to książka napisana bardzo kompetentnie i z uwzględnieniem metod badawczych stosowanych w religioznawstwie, historii, archeologii i językoznawstwie. Autor uwzględnił szeroki kontekst mitologii porównawczej wzorując się na koncepcji trzech funkcji Dumézila. Warto wszakże zaznaczyć, że pomysłów tego francuskiego badacza nie traktuje dogmatycznie i nie stara się za wszelką cenę podporządkować im całej słowiańskiej mitologii. Dobrze, że uczniowie Autora uzupełnili pierwsze wydanie tej pracy o przypisy oraz aktualizujące pewne aspekty mitologii Słowian posłowie. Książka niewątpliwie dzięki temu zyskała i zwiększyła krąg swych odbiorców o kolejną grupę czytelników.

Krytykowanie negatywne przychodzi łatwo. Co innego jeśli chcesz ocenić utwór kultury, który albo wad jest zupełnie pozbawiony, albo posiada nieliczne. Tak jest w przypadku Mitologii Słowian według prof. Aleksandra Gieysztora.

Wydana pierwotnie w ’82 roku pozycja podzielona jest na szereg rozdziałów. Pierwsze otrzymujemy historię badań i perspektywę religioznawczą wobec ludów indoeuropejskich, w dalszej kolejności autor opisuje bóstwa (dzieląc je na bóstwa główne, solarne i pomniejsze) wraz z ich hipostazami, później następują rozdziały dotyczące wspólnoty ludzkiej w kontekście mitologicznym oraz zagadnienie rytuałów, natomiast końcowe rozdziały poświęcone są demonologii.

Na szczególną pochwałę zasługują rozdziały o bogach, które stanowią niemal 1/3 książki. Zostały zanalizowane dogłębnie pod względem historycznym, etnograficznym, językoznawczym i religioznawczym. Autor korzysta z szeregu teorii, w tym próbuje przełożyć na Słowiańszczyznę dumezilowską trójfunkcyjność (nie...

comafan | 2017-05-13

Mitologia Słowian Gieysztora z aparatem naukowym!!! Rewelacja!!! No i kapitalny jest tekst wprowadzający pióra Karola Modzelewskiego. Bardzo podoba mi się praca którą włożyła w wydanie tej książki Aneta Pieniądz.

Lenkaite | 2013-02-14
Przeczytana: marzec 2007

Niestety, temat jest na naszym gruncie tak niesłychanie ciekawy, jak mało zbadany:< możemy tylko pozazdrościć bibliografii mitologii bałtyckiej na czele z Greimasem, a nawet Dunduliene... Ta publikacja i książka Brucknera stanowią perełki, niestety samotne w całym morzu:]