Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora. Wprowadzono aparat badawczy (przypisy, bibliografię obejmującą kilkaset pozycji), przygotowany częściowo przez Aleksandra Gieysztora i zachowany w rękopisie, częściowo zaś opracowany przez Anetę Pieniądz i wydawcę na podstawie zachowanych notatek autora. Włączono niepublikow

książek: 1950
welesxxi | 2011-12-16

Najważniejsza książka w dorobku polskich badań (i najbardziej znana za granicami, a nawet tłumaczona na obce języki) nad religią Słowian - "Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora - w nowej, poprawionej i uzupełnionej wersji. Przez prawie trzydzieści lat jakie upłynęły do czasu nowego wydania praca prawie się nie zestarzała. Autor zastosował szerokie badania komparatystyczne wykorzystując najważniejszą światową literaturę i dorobek światowych naukowców swojego okresu. Wykorzystał pionierskie wnioski rekonstrukcji religii na podstawie analiz folkloru. Stworzył opracowanie religii Słowian, którego połączeniu rozmachu i zarazem mocnego warsztatu naukowego trudno po dziś dzień komukolwiek dorównać.

Co do samych materiałów Gieysztora to wszelkie nowości, na jakie natrafimy w tym wznowieniu zawdzięczamy pracy pani Anety Pieniądz, która specjalnie je wyszperała i zebrała. W samym tekście autora w stosunku do poprzedniego wydania niewiele jest uzupełnień; kilka poprawionych akapitów....

electric_cat | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Całość mojej opinii znajduje się pod tym adresem:

Historia potoczyła się tak, a nie inaczej, że mało kto potrafi cokolwiek na temat Słowian powiedzieć. Czasy przedchrześcijańskie na ziemiach polskich przedstawiają się jako czarne plamy, co jakiś czas przetykane wnioskami wyciąganymi na temat znalezisk archeologicznych.
O Słowianach w szkołach mówi się niewiele lub nic. Sama pamiętam, że zetknęłam się z nazwą tego ludu przez przypadek jako dziecko, chyba zasłyszałam ten termin w telewizji i uparcie wierciłam mamie w brzuchu, by mi powiedziała o co chodzi. Taki urok.

Nie wiem iloma osobami powoduje ciekawość odkrywania tego, co się działo przed nadejściem "światła na oświecenie pogan" na nadwiślańskie ziemie. Ostatnio tematyka "słowiańska" zrobiła się w mediach bardzo popularna dzięki zbiorowemu ubijaniu masła, co też "mama w genach dała". Grupka ładnych dziewcząt z głębokimi...

Trzeba przyznać, że "Mitologia Słowian" A. Gieysztora to książka napisana bardzo kompetentnie i z uwzględnieniem metod badawczych stosowanych w religioznawstwie, historii, archeologii i językoznawstwie. Autor uwzględnił szeroki kontekst mitologii porównawczej wzorując się na koncepcji trzech funkcji Dumézila. Warto wszakże zaznaczyć, że pomysłów tego francuskiego badacza nie traktuje dogmatycznie i nie stara się za wszelką cenę podporządkować im całej słowiańskiej mitologii. Dobrze, że uczniowie Autora uzupełnili pierwsze wydanie tej pracy o przypisy oraz aktualizujące pewne aspekty mitologii Słowian posłowie. Książka niewątpliwie dzięki temu zyskała i zwiększyła krąg swych odbiorców o kolejną grupę czytelników.

wolanka | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Absolutny klasyk... No właśnie, problem w tym, że jest tak klasyczny, że aż ciężko go przeczytać. Po pierwsze - informacje są bardzo rzetelne. Bardzo. To dobrze, doceniam to i uważam, że jest to podstawą pracy naukowej, jednakże w momencie, w którym na stronie jest więcej przypisów niż tekstu, zaczynam się czuć trochę nieswojo. Po drugie - informacje są szczegółowe, ale mam wrażenie, nie do końca uporządkowane. Szukając konkretnego zagadnienia, miałam problem, by znaleźć wszystkie dotyczące go wątki. Ponadto czasem ciężko mi znaleźć konkretny zamysł czy porządek informacji - dygresje czysto historyczne mieszają się z podaniami, ogólniki ze szczegółami i tak naprawdę nie do końca wiadomo o co chodzi.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedno z najlepszych opracowań tego typu, z jakimi się spotkałam. Polecam wszystkim, którzy już co nieco wiedzą o mitologii i kulturze Słowian.

Lenkaite | 2013-02-14
Przeczytana: marzec 2007

Niestety, temat jest na naszym gruncie tak niesłychanie ciekawy, jak mało zbadany:< możemy tylko pozazdrościć bibliografii mitologii bałtyckiej na czele z Greimasem, a nawet Dunduliene... Ta publikacja i książka Brucknera stanowią perełki, niestety samotne w całym morzu:]

Adonai | 2016-05-25
Na półkach: Słowianie, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016

Tyle już opinni padło, że moja kolejna nie wiele zrobi:)
Dzieło jest naprawdę rewelacyjne. Często przeglądając, czy czytając inne nietrudno natknąć się na odwołania bezpośrednio czy w literaturze do tej książki.

Mam za sobą przeczytaną obie wersje, tzn. wydaną w PRLu oraz poprawioną.
Opiszę ją według już przyjętego wg mnie kryterium.

Zalety
-wyczerpująco przedstawione zagadnienia
-ciekawa krytyka i odniesienia do innych naukowców
-olbrzymia bibliografia
-szeroki zakres zagadnień
-wyczerpuje temat mitologii słowiańskiej

Małe wady
-język naukowy - kiedy czytałem pierwszą wersje to ciężko mi było zabrnąć do końca, zwłaszcza w niektórych działach (np. o metodzie porównawczej i indoeuropejczykach), z czasem przyzwyczaiłem się:)
-czasami brakuje mi podrozdziałów, np. przy omawianym Perunie jest informacja o jego pochodzeniu, etymologia słowa, mity, etc. Może jakby bardziej podzielić rozdziały to książka stała by się bardziej przejrzystsza

Miroslaw Kowalski | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 października 2013

Świetne kompendium wiedzy o wierzeniach i mitologii prasłowian, szczególnie interesujące zwłaszcza ze względu na bogate tło etymologiczne.

Przeczytana: czerwiec 2007

Przeczytałem wiele książek w tej tematyce, ale tą uważam za najbardziej rzetelną i pełną.

Delirium | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Słowianie

Póki co chyba najbardziej wiarygodna książka odnośnie tematyki Słowian.

Edwardoo | 2016-01-26
Przeczytana: 02 stycznia 2016