Gwiazdy epoki lodowcowej

Wydawnictwo: Czarne
Ledynmečio žvaigždės
83-89755-05-X
Litwa, prowincja, dorastanie

Debiutancka powieść Renaty Šerelyté (ur. 1970) "Gwiazdy epoki lodowcowej", przedstawia losy dziewczyny z małego litewskiego miasteczka, tonącego w oparach alkoholu i w bezsensie zsowietyzowanej rzeczywistości. Prowincja litewska w oczach Šerelyté nie pozostawia wielu złudzeń: jest to świat zmierzający w kierunku zupełnej degradacji. Granice między fikcją a rzeczywistością bywają rozmyte, głosy, zwidy i duchy są na porządku dziennym. Bohaterka tęskni za życiem w wielkim mieście, które z daleka wydaje się przybytkiem sztuki i spełnieniem ideałów. Wędrówka młodej dziewczyny labiryntami odkrywanego przez nią "wolnego", już postkomunistycznego świata nierzadko prowadzi na manowce. Praca w redakcji nie obfituje w podniety intelektualne. Powieść obfituje w wątki surrealistyczne, a jej język – w piękne liryczne metafory.

"(...)'Gwiazdy epoki lodowcowej' traktują o tym, co dzieje się w głowie i co gra w duszy młodej, lirycznie usposobionej dziewczyny, którą świat społeczny i jego przemiany niewiele raczej obchodzą. Żadnych widoków na spotkanie z tą odmianą inności, o jakiej mowa w nocie na skrzydełku książki ('odkrywanie nowych, nieznanych, choć geograficznie nieodległych lądów'). A jednak powieść Šerelyte czyta się z podziwem i przejęciem".
Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

"Książka Litwinki Renaty Šerelyté, wydana w serii 'Inna Europa, inna literatura', jest naprawdę inna. Wymaga jasnego umysłu i nastroju".
Agnieszka Freus, "Angora"

źródło opisu: Czarne, 2004

źródło okładki: www.czarne.com.pl

| 2014-06-30
Przeczytana: luty 2014

Gdyby nie sposób narracji, byłaby to pewnie jedna z wielu historii o poszukiwaniu drogi życiowej przez inteligentną i wrażliwą dziewczynę, która próbuje dostać się do „lepszego świata”. Jednak przeplatanie się świata realnego z rzeczywistością surrealną, gdzie przejścia pomiędzy nimi są tak płynne i naturalne, że czasem trudno się zorientować, czy to jeszcze opis jawy, tworzą wyjątkowy, ulotny, baśniowo-oniryczny klimat. Zarówno ten klimat, jak i poetycki, przepiękny język powieści zapadają w pamięć i są wyznacznikiem stylu autorki. Lektura dla miłośników rzeczywistości nieoczywistych.

Mario | 2012-05-08

Nie. Dojmujące wrażenie, że awangardowość, że "strumieniowość" stylu ma - przepraszam za psychoterapeutyczną wycieczkę - ochronić autorkę przed bólem przesycającym rzeczywistość tu opisywaną (a może zamazywaną). Jednak to dobre pióro, może z czasem nabierze odwagi, żeby widzieć i opisywać, co widzi. Nawet strumieniem, ale odważniej.

Michał | 2012-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Możecie się ze mną nie zgodzić, ale trąci mi to Bułhakowem. I jest to całkiem ciekawa wariacja dla miłośników gatunku, zwłaszcza, że Autorka ma własny styl, który jednak nie każdemu może odpowiadać (zresztą nie tylko ona cierpi na taka przypadłość, ale w tym wypadku wydaje mi się, że trzeba szczególnie uczulić potencjalnych czytelników) - surrealizmu i abstrakcji można nabierać garściami, przez co łatwo można się pogubić. Książka jest napisana pięknym językiem - dla tych lirycznych metafor, które Autorka świetnie wkomponowała w całość, gotów jestem po nią sięgnąć jeszcze nie raz!

Warto zajrzeć do tej lektury, może męczyć, niemniej jest warta poświęconego jej czasu.

ouLIPOgram | 2012-07-11

Nihil novi.