Imię w ciemności

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Vardas tamsoje
838975536X

W najnowszej powieści Renaty Šerelyté (1970) „Imię w ciemności” czytelnik odnajduje ulubione we współczesnej prozie wątki kryminalne (martwa piękna siedemnastolatka w hotelowej wannie), zaś narratorka jest prowincjonalnym detektywem. Smakowita intryga służy jedynie jako pretekst do wędrówki w przeszłość, która nieoczekiwanie splata się z dniem dzisiejszym. Dawny nauczyciel i hojny kochanek pojawia się nagle po latach w gabinecie swojej byłej uczennicy, prowadzącej właśnie śledztwo. Ślady przestępstwa prowadzą nieuchronnie w jego kierunku...Spomiędzy innych bohaterów tej powieści nie sposób nie wymienić kotki Jin Jang, niezależnej towarzyszki życia narratorki, wszędobylskiej sekretarki Atalie oraz... alkoholu w wszelkich odmianach, którym narratorka próbuje wypełnić samotność. „Imię w ciemności” to znakomita, pełna humoru powieści, która uwodzi poetyckim językiem i wciąga jak wytrawny kryminał.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Książka przeciętna o mało wciągającej fabule. Zbyt wiele retrospekcji z różnych lat życia mieszających się z pogmatwanymi scenami z teraźniejszości. Nie wiem czy to zabieg celowy autorki, że wypowiedzi bohaterki brzmią czasem jak bełkot pijanej, którą w sumie bohaterka zazwyczaj jest, czy zwykły bełkot. Dla mnie książka ta jest ponurym obrazem małomiasteczkowego życia.

Alibi | 2015-06-13

Książka faktycznie dość przeciętna, litewska autorka dość dużo uwagi poświęca na retrospekcje i opisy, a dodatkowo pojawia się mętny motyw kwiatów i przeplatanie akcji właściwej kryminału z życiem prywatnym głównej bohaterki i innymi sprawami kryminalnymi... Nie zachwyca, lecz warto obyć się z innym typem literatury kryminalnej.

Abigail | 2016-08-04
hrabinantonina | 2013-10-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 27 października 2013
Bliska zagranica

Całkiem niedawno uświadomiłem sobie, że „bliską zagranicę” (jak mawiają rosyjscy dyplomaci) od lat traktowałem (inaczej niż oni) bardzo obojętnie. Podobnie moi znajomi. Wprawdzie od zawsze zdecydowanie preferowałem Anglosasów, ale żeby aż tak zaniedbać najbliższych sąsiadów?