Trzy sekundy nieba

Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
Trys sekundės dangaus
Agnieszka

Opublikowana w 2002 roku powieść "Trzy sekundy nieba" Parulskisa szybko znalazła się na czele listy rodzimych bestsellerów literackich. Uznana została za jeden z istotnych głosów na temat litewskiej współczesności, a w ślad za tym niebawem przełożona na kilka europejskich języków. We wspomnieniach bohatera utworu ożywają zarówno młodzieńcze, potajemne wędrówki po zamkniętych na głucho lub zamienionych w magazyny barokowych kościołach wileńskich, jak i późniejsza, upokarzająca służba wojskowa w radzieckim garnizonie stacjonującym na terenie byłego NRD, a także wypadki roku 1990 – czasu Sajudisu i tzw. Śpiewającej Rewolucji. Kreśląc obraz człowieka zagubionego na krętych ścieżkach Historii, poszukującego swej tożsamości, Parulskis nie przebiera w środkach wyrazu, proponując czytelnikowi prozę surową, niestroniącą od drastyczności, szczególnie w opisach „męskiego” świata koszar i poligonu.

Ania | 2017-06-12
Dawid | 2017-04-29