Pigafetta

Nowatorska, na poły realna, na poły fantastyczna książka o morskich podróżach. W jednym z wywiadów Felicitas Hoppe powiedziała: "Chciałam pobawić się mitem morskiej podróży, ważyć się na to zużyte, stereotypowe terytorium morza i miłości, fal, burz, piratów, opasek na oczy, drewnianych protez zamiast nóg." "Przybrawszy postać ducha, Antonio Pigafetta znowu wsiadł na statek i znowu się wybrał...

"Przybrawszy postać ducha, Antonio Pigafetta znowu wsiadł na statek i znowu się wybrał w podróż dookoła świata. Ale już nie z Magellanem, bo co z tego, że kapitan piękny był jak słońce, dumny jak kogut i ubrany jak biskup, skoro nikogo nie kochał? Zamiast Magellana na pokładzie znalazła się więc tym razem Felicitas Hoppe. I całe szczęście, bo choć statek spod Felicitas notorycznie umyka, choć niejeden pasażer osuwa się w nicość wraz z talerzem i zupą, i choć szczęka tuńczyka w kieszeni wcale nie chroni przed śmiercią przez zniknięcie, to Felicitas przeżyła. A przeżywszy, napisała najpiękniejszy dziennik pokładowy od czasów Antonia Pigafetty."
Natasza Goerke

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Wiórek | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

'Ale od Pigafetty wiem, co naprawdę mnie czeka. Chociaż cofam zegar wiszący na ścianie mojej kabiny, dni są coraz krótsze. Słońce wpada do morza tuż po kolacji, ogarnia nas ciemność, a ja boję się, odwracają się do okna, bo ktoś zasłania mi oczy. Oficerowie z uprzejmości nie zdradzają się z niczym, ale wyraźnie czuję, że powoli zsuwamy się z półkuli północnej w nicość południowego morza, w drodze do rajskich wysp, gdzie przyjaciółki francuskiego hydraulika siedzą w słońcu, plotą wieńce i o nim zapominają.'
Fantasmagoryczny język, w którym można się wręcz pogubić i bez dostatecznej ciszy nie da się nawet zrozumieć krótkiego zdania. Ale warto włożyć wysiłek, by odkryć piękno tej książki. Autorka opisując zwykłe czynności, zdarzenia i przeciętnych ludzi, wyciąga na wierzch i eksponuje ich nadnaturalność, ich cudowność i nadprzyrodzoność, która w świecie tak niestałym objawia się powtarzalnością i rutyną. Warto.

Mario | 2012-03-28

Poetycka forma do malowania melancholii. To nie moje ulubione kolory, ale wielu mogą wygodnie otulać. Chwalę, ale nie wrócę do tego, co tu chwalę.

Sija | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Bardzo dziwna książka. Czyta się jakoś tak trudno, ale obrazy i sytuacje zostają w głowie.

demko | 2016-10-29
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane