Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera

Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Dark Lord: The Rise of Darth Vader
Spooky

Republika została przekształcona w Galaktyczne Imperium rządzone przez nikczemnego Imperatora Palpatine`a, wspomaganego przez swoją prawą rękę - Dartha Vadera. Galaktyka wraca do normy po zakończeniu wojny domowej oraz po wstrząsającej eliminacji Rycerzy Jedi. Niektóre ze światów są jednak przeciwne Nowemu Ładowi i z pełną determinacją wstępują przeciwko tym nowo wprowadzonym, wielkim zmianom.

Jednym z pierwszych zadań Lorda Vadera jest stłumienie tych wczesnych objaw buntu. To właśnie dzięki tej misji odkryje swą prawdziwą siłę i stanie się w pełni niezależną, żelazną pięścią Imperatora...

Piotrek | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Nie tylko jest ich dwóch - mistrz i uczeń. Co ciekawe w tej Galaktyce wszystko zaczyna się od Sithem(Bane) i nim kończy (Vader). Dobrnąłem do 26 tomu "głównego wątku" Gwiezdnych Wojen. I muszę przyznać, że teraz wiem o wiele lepiej o co chodzi i jak to się zaczęło. A tak przechodząc do konkretów, James Luceno znów nam zaserwował fajną książkę. Konkretna akcja, taka sama jak w "Labiryncie zła" czyli bez dłużyzn. Co ważniejsze poznajemy pierwsze dni Lorda Vadera jako prawej ręki Dartha Sidiousa, czego nie uświadczymy w żadnej ekranizacji. Sami zdecydujcie czy pod czarnym pancerzem kryje się jeszcze człowiek czy już maszyna. Polecam.

jackob1985 | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Jak na narodziny Dartha Vadera to mało o nim w tej książce. Prędzej historia grupki Jedi prześladowanych przez Vadera. Czyta się dobrze ale liczyłem na coś lepezego i bardziej mrocznego.

Virek | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Książka obowiązkowa dla każdego fana Star Wars. Tytuł moim zdaniem powinien być inny bo trochę mało Vadera w książce o nim. Ale przynajmniej tekst wyjaśnia dlaczego ten strój podtrzymuje mu życie i dlaczego stał się taki "powolny" :)Choć powiem, że nie do końca gdyż generał Grievous również był przemieniany w tej samej sali operacyjnej co Vader, ale był za to bardziej zręczniejszy.
Fabuła w książce nie usypia , ciągle akcja.

red | 2016-03-13
Przeczytana: 09 marca 2016

Całkiem przyzwoite uzupełnienie sagi, dzięki któremu parę rzeczy nie do końca jasnych i zrozumiałych z cz. IV staje się czytelniejszymi. Ogólnie kawałek dobrej literatury SF ale raczej dla miłośników SW. Warto przeczytać, uzupełnić wiedzę i może nieco łaskawszym okiem spojrzeć na Vadera.

Michał | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Miałkie opowiadanie, które moim zdaniem, zostało napisane trochę na siłę. Niby wyjaśnia kilka rzeczy, ale też zamyka parę wątków. Jak już poznaliśmy Chewbacce, to można by też byłoby poznać Hana Solo. Ale to oczywiście moje własne przemyślenia.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I kolejna książka Jamesa Luceno, ta mniej obfita w nawiązania do EU, ale wcale nie gorsza przez to! Jedyne czego jej brakuje to ustalenia czasu wydarzeń przy późniejszych sytuacjach. To może być komplikujące jeśli się czyta 'Czystkę' czy "Mroczne Czasy". Ale cóż. Darth Vader ma rozterki i problemy związane z nowym ciałem, nie jest tak pewny siebie jak dawniej i jeszcze się waha czy aby przejście na Ciemną Stronę było dobrym pomysłem. Wspaniale jest to ukazane. Jego obsesja na punkcie Jedi się pojawia i pojawia się także niezadowolenie Imperatora Palpatine z tego powodu, co niestety nie zostało wytłumaczone. A szkoda. Chociaż z drugiej strony może to dobrze, gdyż trzeba samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie. Do tego Vader jest jeszcze bardziej niezadowolony faktem, że musi wykonywać zadania od Imperatora, mające charakter czysto polityczny czy propagandowy, co nakręca Vadera do jego hobby w wolnym czasie jakim jest zawodowe mordowanie Jedi. (możemy się domyślić, iż bycie...

Antoniuss | 2016-02-22
Przeczytana: 2014 rok

,,Czarny Lord" to historia rozgrywająca się pomiędzy filmową ,,Zemstą Sithów" a ,,Nową nadzieją". Zasadniczo, nie opisuje ona wydarzeń szczególnie ważnych dla losów galaktyki - ot, grupka ocalałych Jedi próbuje przetrwać polowanie prowadzone przez siły Imperium. Nie jest to również wybitne dzieło literackie, jednak każdy fan tego uniwersum przeczytać ją zwyczajnie MUSI. Przede wszystkim, doskonale przedstawia ona problemy i rozterki towarzyszące Anakinowi (który bynajmniej nie jest jej głównym bohaterem!) w jego pierwszych krokach w służbie ciemnej strony mocy, jego rozgoryczenie, żal i bezsilność po utracie bliskich, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć, jak dobry, chociaż niesforny Jedi stał się bezduszną maszyną do zabijania. Książka ta zawiera również mnóstwo interesujących wątków pobocznych: okoliczności powstania rebelii, losy ocalałych Jedi oraz historię w jaki sposób Chewbacca został najemnikiem, zatem po jej przeczytaniu historia galaktyki staje się znacznie bardziej...

Daniel | 2013-07-28
Przeczytana: 24 lipca 2013

Można przeczytać, wyjaśnia czemu z Anakina super-zręcznego powstaje Darth Vader super-powolna-niemota.

Kriz | 2016-03-31
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Pierwsza książka Jamesa Luceno jaka wpadła mi w ręce od razu sprawiła, że stał sie on moim ulubionym autorem piszącym o SW. Za sprawą klimatu, barwnych i konkretnych postaci oraz nieszablonowej fabuły, jego ksiażki wybijają się poziomem ponad resztę literatury SW. Ta jest tego doskonałym przykładem.

Acsaroth | 2015-10-10

Tak jakoś wyszło, że pomimo iż jestem wielkim fanem Gwiezdnych Wojen i wiedza o tym uniwersum daleko wybiega poza znajomość dwóch filmowych trylogii, to póki co samych książek pisanych pod szyldem "Star Wars" nie przeczytałem zbyt wiele. Ta była moją pierwszą.