Kenobi
star wars, kenobi

Republika upadła. Lordowie Sithów rządzą galaktyką. Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi stracił wszystko. Wszystko oprócz nadziei... Tatooine - nieprzyjazny pustynny świat, gdzie farmerzy harują w żarze dwóch słońc, usiłując chronić siebie i swoich najbliższych przed grasującymi wokół Jeźdźcami Tusken. Zacofana planeta na obrzeżach cywilizacji. Miejsce, gdzie nikt nie spodziewałby się znaleźć...

Tatooine - nieprzyjazny pustynny świat, gdzie farmerzy harują w żarze dwóch słońc, usiłując chronić siebie i swoich najbliższych przed grasującymi wokół Jeźdźcami Tusken. Zacofana planeta na obrzeżach cywilizacji. Miejsce, gdzie nikt nie spodziewałby się znaleźć ukrywającego się Mistrza Jedi ani osieroconego dziecka, na którego słabych barkach spoczywa przyszłość galaktyki.
Znany miejscowym jedynie jako „Ben”, brodaty, odziany w płaszcz przybysz z innego świata trzyma się z boku i nie ujawnia niczego ze swojej przeszłości. Kiedy jednak konflikt między farmerami a plemieniem Ludzi Pustyni i jego bezwzględną przywódczynią nasila się, Ben zostaje wciągnięty w wir walki, narażając losy misji, która sprowadziła go na Tatooine.
Ben - Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi, bohater Wojen Klonów, zdrajca Imperium i obrońca ostatniej nadziei galaktyki - nie może pozostać obojętnym na zło, tak jak nie może zapomnieć nauk Jedi. I gdy przelewana jest krew, zagrożone jest życie niewinnych, a bezwzględny przeciwnik zostaje zdemaskowany, Ben nie ma innego wyjścia, jak tylko przywołać mądrość Jedi - i niezwykłą potęgę Mocy - w swojej niekończącej się walce o sprawiedliwość.

źródło opisu: amber.pl

źródło okładki: gwiezdne-wojny.pl

Grzegorz Ryld | 2017-02-01
Na półkach: Star Wars
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Książka opowiada historię Obi-Wana Kenobiego po opanowaniu Galaktyki przez Imperatora. Szczerze powiedziawszy spodziewałem się w tej historii więcej spraw dotyczących Mocy oraz ścieżki Obi-Wana do odkrywania ścieżki Quin Gona w sposobie zachowania świadomości. Nie za bardzo to otrzymałem. Jest kilka fragmentów z medytacji Obi-Vana jednak mam trochę niedosytu. Mimo, że nie otrzymałem tego czego się spodziewałem dobrze oceniam tą książkę i polecam nie tylko fanom Star Wars. Fabuła podzielona jest na cztery części, w których napięcie narasta. Końcówka jest zaskakująca (nie będę więcej pisał żeby nie zdradzać tajemnicy) akcja się rozwija, jest sporo zwrotów akcji. Plusem jest pokazanie Obi-Wana od innej, ludzkiej strony. Polecam jak ktoś ludzi dobre, ciekawe fantasy.

Marek Adamkiewicz | 2015-03-18
Na półkach: Posiadam

Kenobi to jedna z ostatnich, jeśli nie ostatnia, książka należąca do starego książkowego kanonu Gwiezdnych Wojen, czyli tzw. Legends. Przez szereg lat, w ramach Expanded Universe, ukazały się dziesiątki różnych jakościowo pozycji, zazwyczaj w konwencji przygodowej rąbanki, czasami jednak zahaczając o inne gatunki. Mieliśmy już np. do czynienia z egzotyczną, jak na Star Wars, otoczką, czyli survival horrorem. I właśnie w nietypową stronę postanowił pójść Miller. Kenobiego można śmiało określić jako próbę westernową, kierunek, jak na Gwiezdne Wojny, dosyć specyficzny. Jak to wyszło w praktyce?

Już po zdziesiątkowaniu Jedi przez Rozkaz 66, Obi-Wan Kenobi trafia na pustynną Tatooine. Tutaj zamierza ukryć dziecko swojego byłego ucznia, Anakina Skywalkera, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Ben, bo takie imię postanowił przyjąć Obi-Wan podczas wygnania, ma w planach zaszyć się na odludziu i stamtąd mieć baczenie na rozwój małego Luke’a. Jednak spokój nie będzie Kenobiemu dany....

| 2013-12-15
Na półkach: E-booki (posiadam)

Bardzo, ale to bardzo fajna książka, pokazująca początki życia Obi-Wana na Tatooine. Przedstawione są problemy jego pustelniczego życia i życie farmerów. Wbrew pozorom akcja jest bardzo wartka i ciekawa, obfitująca w ciekawe zwroty.

Przemek | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Od połowy ta książka spokojnie zasługuje na 8/10, ale pierwsza połowa, w której Ben nie ujawnia swoich zdolności ciągnie się tak powoli... Jest to jednak konieczne, żeby zbudować atmosferę sennego życia na Tatooine, przerywanego czasami tylko atakami Tuskenów, żeby zbudować zaufanie czytelnika do postaci, z których niektóre to zaufanie zawiodą.
W książce poznajemy bardziej ludzki obraz Bena Kenobiego - już nie rycerza Jedi bez skazy, ale człowieka, który ma swoje uczucia i którego uczucia odwzajemnia właścicielka miejscowego sklepu w Oazie--ośrodka życia w okolicy. Oczywiście nie przestaje on być Jedi i wie do czego prowadzi związek z kobietą, więc stawia temu opór.

"Może i potrafił zatrzymywać znarowione dewbacki i rozmawiać z Tuskenami, ale kiedy przychodziło do omawiania spraw sercowych, Ben Kenobi trafiał wyraźnie na obcy dla siebie grunt" (s. 231)

"Ben pokiwał głową.
[...]
- Wskazała na kaptur, przyszyty do kołnierza jego koszuli. - Na przykład jeśli masz zamiar pracowac na...

Rohnin1997 | 2015-04-10
Na półkach: Star Wars

Kenobi to książka, która jako jedna z niewielu, które czytałem wciągnęła mnie do takiego stopnia, że nie byłem w stanie przerwać czytania aż do samego końca, a po jej przeczytaniu przez długi czas została w głowie i nie dała się wyprzeć przez inne myśli lub zajęcie.
Jedna z moich ulubionych książek z całego uniwersum Gwiezdnych Wojen. Idealna dla każdego kto zastanawia się co Obi Wan robił po dotarciu na Tatooine zaraz po wydarzeniach z Zemsty Sithów i ma nadzieję na historię, która nie pozwoli mu się oderwać aż do samego końca.

Cross | 2016-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę mocy. Obi-wan Kenobi udał się na wygnanie. Na pustynnej planecie Tatooine gdzie wszystko się zaczęło, zadaniem mistrza Jedi będzie chronić małego Luke'a przed oczami Imperium, aż do czasu kiedy nadzieja znowu zaiskrzy w galaktyce...

Ostatnia scena z Zemsty Sithów, jest zarazem prologiem niezwykle udanej powieści Johna Jacksona Millera, w której ukazane zostają pierwsze miesiące pobytu Obi-wana na Tatooine. Autor jak sam zresztą zaznacza w posłowiu, popłynął z tematem Gwiezdnych Wojen dość nietypowo - mianowicie stworzył klimat klasycznego westernu. Akcja toczy się więc powoli i spokojnie, a kolejne wydarzenia choć niezwykle intrygujące poprzedzane są mnóstwem dialogów i scen cechujących się pozornie małą dynamiką.

Miller poświęcił mnóstwo czasu na prezentację i skrupulatne prowadzenie swoich postaci. Głównych bohaterów jest więc kilku, a każdy z nich ma swoje motywacje, marzenia i obawy. W tej realności, autor nie zapomina o wzajemnych...

Michał | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Kolejna książka z uniwersum Gwiezdnych Wojen i jedna z ostatnich, które dotyczą tak zwanego starego (już niekanonicznego) Expanded Universe. Trzeba przyznać, iż zdecydowana większość pozycji Star Wars jest przeznaczona głównie dla fanów, niewiele natomiast tytułów można zaproponować szerszemu gronu wielbicieli sci-fi czy szeroko pojętej fantastyki. O dziwo "Kenobi" J.J.Millera jest moim zdaniem jedną z lepszych lektur jakie powstały pod egidą LucasBooks. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim postać tytułowego bohatera - Obi-Wana, którego przedstawiać nie trzeba. Ponadto przyciągającym elementem jest kanwa westernu. Autor znakomicie nawiązuje do klasyki gatunku, mamy "ostatniego sprawiedliwego", niewielkie miasteczko na Tatooine położone gdzieś na uboczu oraz konflikt interesów, jakiego nie powstydziłby się pewnie Sergio Leone. Należy także dodać, że książka jest świetnym przedstawieniem pierwszych chwil Bena na piaszczystej planecie, gdyż akcja rozgrywa się przed...

Natalia Anna | 2016-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Po książkę o Kenobim sięgnęłam, bo... lubię tę postać w wersji filmowej (Ewan McGregor!). Nie zawiodłam się. Autor świetnie oddał jego charakter - spokój, opanowanie, pewną nieśmiałość i sympatyczny uśmiech. Powieść tę czyta się sprawnie, może się wydawać nawet, że wcale jej nie czytamy, a oglądamy film.

Anatharien | 2016-07-04
Na półkach: Posiadam

Bardzo przyjemnie się czyta, zwłaszcza, jeśli jest on ulubionym bohaterem gwiezdnej sagi. W połowie książki akcja nabiera rozpędu. Końcówka zaskakująca. Polecam wszystkim, szczególnie fanom.

pumkq | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Bardzo dobra książka dla wszystkich tych którzy chcą wiedzieć co działo się Kenobim jak przybył na Tatooine.