Emancypacja Mary Bennet

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Independence of Miss Mary Bennet
978-83-08-04475-9
Ag2S

Napisana z rozmachem, wielowątkowa kontynuacja jednego z największych bestsellerów wszechczasów - "Dumy i uprzedzenia" Jane Austen. Autorka z dużym poczuciem humoru opisuje absurdy świata romantycznych ideałów, uwikłania towarzyskie, wnikliwie przygląda się jakie możliwości rozwoju miały kobiety w XVIII-wiecznej Anglii. Główną bohaterką jest Mary, jedna z sióstr Bennet. Po śmierci matki,...

Główną bohaterką jest Mary, jedna z sióstr Bennet. Po śmierci matki, postanawia wreszcie zrealizować pragnienia, o których spełnieniu przez lata mogła jedynie marzyć. Mimo sprzeciwu środowiska postanawia samotnie wyruszyć w podróż po Anglii , aby zobaczyć jak naprawdę wygląda rzeczywistość...

Pełna dynamizmu, nieprzewidzianych zwrotów akcji i romantycznych wzruszeń dalsza historia rodziny Bennet, której losy opowiedziane ponad 200 lat temu przez Jane Austen dziś znajdują ciągle nowe pokolenia czytelników.

Grażyna | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Spotykamy się tu ze wszystkimi siostrami Bennet-Mary,Jane,Elizabeth,Kitty,Lydia...Powieść rozpoczyna sie gdy umiera ich matka.Od chwili gdy nie myślałam o tym ,że jest to kontynuacja "Dumy i uprzedzenia" czytałam to z większą przyjemnością.
Jane Austen -to moja ulubienica wśród tych ,które mnie zachwycają...swoim pisaniem no i jest tylko jedna...taka Jane....

książek: 1991

'Duma i uprzedzenie' to jedna z tego rodzaju powieści, która po latach zbiera coraz nowych czytelników, którzy czytają losy uczucia bystrej Lizzie i wyniosłego pana Darcy'ego. I, jak często w takich wypadkach bywa, współcześni autorzy piszą ich kontynuacje - z jakim skutkiem? Zaraz o tym napiszę.
Po latach zainteresowała mnie postać Mary Bennet, będącej gdzieś pośrodku między ślicznymi Jane i Lizzie, a rozpieszczonymi Kitty i Lidią. Co się z nią mogło stać? 'Emancypacja Mary Bennet' ma czytelnikowi to pokazać.
Trochę dziwię się tak niskiej oceny tej książki - pewnie to z powodu zupełnie odmiennych bohaterów, niż znamy wcześniej. Pan Darcy był starsznym snobem, Jane coraz bardziej naiwna, a panna Bingley to... panna Bingley. Osobiście przyjęłam taktykę nie porównywania pierwowzoru do tej części, przez co o wiele lepiej czytało mi się ze świadomością, że to coś nowego, jednak często kiwałam głową z dezaprobatą przy momentach z Darcym. Za to Mary Bennet od razu wzbudziła moją...

Jaguś | 2011-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 05 maja 2011

"Duma i uprzedzenie" to moja ulubiona książka.. Zabierając się za czytanie "Emancypacji.." założyłam, że książka nie spodoba mi się, gdyż nic nie może być lepsze od oryginału. Ostatecznie książka bardzo przyjemna do przeczytania, ale już w trakcie czytania jej zorientowałam się, że nie traktuję tego jako kontynuacji. Dla mnie to po prostu ciekawa, przyjemna do przeczytania powieść "na raz". Niekoniecznie trzeba znać treść oryginału, by odnaleźć się w akcji. 4/5 za postać Mary Bennet, która mimo głupiego pomysłu na swobodę, koniec końców wyszła na tym nie najgorzej:)

Rozczarowująca.

Po wcale dobrym początku w klimacie Jane Austen autorka mnoży nieprawdopodobieństwa. Język książki daleki jest od ciętego acz subtelnego dowcipu Jane.
Na końcu liczba wątków pospiesznie rozwiązanych happy endem przekracza ludzkie pojęcie! A do tego wątki wyzwolenia seksualnego, obrzezanie i czego tam jeszcze nie ma!

Zatrważające.

Mandarynka | 2015-02-19
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane

Uwielbiam Jane Austen i jej "Dumę i Uprzedzenie", z ciekawością więc sięgnęłam po tą pozycję, gdy znalazłam ją na bibliotecznej półce.
Książka okazała się ciosem w twarz. Tylko szokiem jaki u mnie wywołała mogę tłumaczyć fakt, że przeczytałam więcej niż dziesięć stron. Być może z jedenaście.
Każdy czytelnik Jane Austen zdaje sobie sprawę, że jej książki kończą się szczęśliwie i w jej przypadku to nie jest żaden banał. Historia tej autorki nadal ma swoje tajemnice, ale kto nie słyszał o jej nieszczęśliwej miłości? Nie mogła sama zaznać szczęścia i spędzić życia z ukochanym, więc dała tą możliwość przynajmniej swoim bohaterkom. Nie są to udowodnione akty z jej życia, ale ja głęboko wierzę, że tak było, a jej książki są bardzo osobiste.
Jak więc może ktokolwiek przyjść i zniszczyć całe to szczęście, choćby było jedynie szczęściem fikcyjnych postaci literackich? Cieszę się, że Jane nie miała okazji zobaczyć tej powieści. Nawet jeśli historia Mary miała szczęśliwe zakończenie, nawet...

Anetka | 2014-06-17

Gdy zobaczyłam nagłówek ” kontynuacja „Dumy i uprzedzenia” Jane Austin” myślałam, że umrę z radości. Kocham tą historię i byłam mega szczęśliwa, że mogę przeczytać ciąg dalszy. Zapomniałam tylko o najważniejszym… Nikt nie powiedział, że ciąg dalszy będzie się pokrywał z moją wizją ;D No i tu zaczęłam się troszkę rozczarowywać… Nie dlatego, że książka jest zła, bo jest naprawdę świetna ;D Czyta się ją z zapartym tchem, nie mogłam się oderwać, bo tak bardzo chciałam wiedzieć, co będzie dalej. Autorka fenomenalnie zbudowała napięcie, pomimo tego, że przecież to romans ;D Postacie są tak wyraźne, świetnie pokazane emocje towarzyszące różnym sytuacjom i bardzo wyraźnie uwypuklone cechy charakteru specyficzne dla konkretnej osoby. Wyraźnie pokazane są też relacje pomiędzy rodzeństwem, w małżeństwie, między Ojcem a synem. To pozwalało całkowicie wejść w emocje, w sytuacje i tym bardziej zrozumieć i wczuć się w książkę. Uważam, że Collen pisze naprawdę wybitnie ;D Chętnie przeczytam jej...

Lily76 | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Z jednej strony autorka, że się tak kolokwialnie wyrażę, zarżnęła bohaterki "Dumy i uprzedzenia" (oraz bohaterów). Z drugiej - da się to czytać, jeśli się zapomni, jak pisała Jane Austen.
Dość ciekawie rozkręcająca się opowieść o samotnej wyprawie Mary zamienia się w całkowitą fantazję, aby na koniec trącić potwornym kiczem. A bohaterki mdleją, piją, przeklinają i rodzą dzieci po czterdziestce.

Ewcia123450 | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Oczywiście uwielbiam książki, których akcja rozgrywa się w dawnych czasach. Bardzo fajne jest to, że poznajemy losy wielu osób. Wiele wątków robi powieść ciekawą. Czuć że jest to powieść nowoczesna ponieważ poruszane tam są wątki, których nawet tak postępowa kobieta jak Jane Austen by nie napisała.

Scarlett | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Książka bardzo mi się podobała,być może dlatego,że nie czytałam "Dumy i uprzedzenia", więc "Emancypacji Mary Benett" nie postrzegam w kategorii kontynuacji. Czyta się bardzo szybko!

SlumberGirl | 2010-09-17
Przeczytana: 17 września 2010

Zabierając się do czytania tej książki (jak zwykle mam w zwyczaju) najpierw przeczytałam opis z tyłu. A czytamy w nim, że „(…)Rodzina, zgorszona jej pomysłem i niezależnością, która nie przystoi młodej damie, jest przeciwna niebezpiecznej wyprawie. (…)” A tu, ku wielkiemu mojemu zaskoczeniu okazuje się, że Mary Bennet nie można nazwać już młodą damą, ponieważ nasza bohaterka ma już swoje 38 latek. Dlatego i okładka i opis wprowadzają nas w błąd. Poza tym po pierwszych 18 stronach miałam wręcz chęć natychmiastowego rozliczenia się z autorką tej książki, za to co zrobiła Elizabeth i Darcy’iemu. Nie mieści mi się w głowie jak można z kultowej wręcz pary ( a przynajmniej jednej z moich najulubieńszych) zrobić coś tak strasznego. Niby już pod koniec historii ich relacje uległy poprawie, jednakże i tak nieźle się nawściekałam. Co do naszej Mary, cóż jako postać, była jak najbardziej rozbrajająca, ale przygoda wymyślona przez autorkę byłam moim zdaniem śmieszna i nie pasowała do tej...