Dziewczyna

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Girl
czytamchopina

"Łapałam się na tym, że gadam z nim w myślach... Tak bardzo chciałam się z nim zobaczyć, ale co mogłam zrobić? Iść do jego domu? A co, jeśli to był tylko jednorazowy numerek? A tak prawdopodobnie było. Jednak czy nie moglibyśmy zostać przyjaciółmi? A gdybyśmy byli, to może znów moglibyśmy się kochać?... Czy nie byłam za młoda?". To rozmyślania Andrei Marr, nastolatki łatwo przystosowującej...

To rozmyślania Andrei Marr, nastolatki łatwo przystosowującej się do rzeczywistości. Książka Nelsona jest kroniką jej podróży z podmiejskiego centrum handlowego do pulsującej życiem undergroundowej sceny rockowej Portland, podczas której bohaterka odkrywa seks, zdradę i... miłość.

"Dziewczyna" to debiutancka powieść Nelsona, która natychmiast stała się kultowa (jej fragmenty publikowało wiele m.in. muzycznych czasopism), określana jest jako "'Buszujący w zbożu' dla pokolenia 'grunge'".

"Ta powieść rozśmieszyła mnie do łez, ale też śmiertelnie przeraziła".
Wally Lamb, autorka "She's Come Undone"

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1991

źródło okładki: Zysk i S-ka, 1991

pavel_sz | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Książa nie trudna, wręcz można powiedzieć, że łatwa. Czytałem ją dość opornie, ponieważ nie wciągnęła mnie. Poruszone w niej problemy z mojego punktu widzenia nie są aż tak poważne jak np. w "My, dzieci z dworca zoo", a zdawało mi się, że autor miał na celu stworzenie czegoś podobnego, jednak opartego na scenie muzycznej. Książka sama w sobie nie skupia się na używkach. Dominującym motywem są zespoły rockowe, metalowe Portland oraz młodzież, która fascynuje się, tworzy, bierze udział i obcuje z muzyką.

Zuzanna Suszka | 2013-07-12

Dobra. Opowiada o fenomenie nastolatek, tych głupich i zepsutych. Po przeczytaniu pozostało mi się tylko cieszyć, że sama nie wpadłam w złe towarzystwo, jak główna bohaterka, ale też współczuć, bo opowieść jest prawdziwa, nie odbiegająca od rzeczywistości, porywającej młodych ludzi w wir tego "złego świata".

k_s_96 | 2012-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Szczerze mówiąc taka sobie. Postać Andrei jest dość zwyczajna. Nie spodobała mi się ta książka.

Alexandra Kurowska | 2013-11-21
Przeczytana: 2003 rok

Ksiązka pisana przez męzczyzne i niestety dośc wyraznie czuc, że za bardzo nie idzie mu wczuwanie się w role dziewczyny ( głównej bohaterki)
jest to jedna z pierwszych ksiązek, które czytałam będąc w Gimnazjum, czytałam, bo wracałam do niej niejednokrotnie!! mam do niej więc sentyment.
Mocna, szczera, nieprzyzwoita, ja, jako niedojrzała istota byłam w szoku, ze można w takim języku pisac.
Spodobało mi się życie głównej bohaterki.. może az za bardzo, bo zapragnełam miec takie zycie jak ona.

Agatia | 2012-03-11

Porzuciłam czytanie jej w połowie. Durna i beznadziejna, bez sensu i jakichkolwiek przemyśleń. Po prostu tragedia. Zmarnowałam tylko czas na jej czytanie

Kostka87 | 2016-03-14

Czytałam ją jak byłam nastolatką, pamiętam,że byłam nią zachwycona i dobrze się przy niej bawiłam.

dreamer08 | 2012-08-14

Ta książka przeraziła mnie bezmyślnością głównej bohaterki. Odebrałam ją jako osobę bez perspektyw na przyszłość. Odniosłam wrażenie, że seks i płeć przeciwna są jedynymi priorytetami w jej życiu. Nic poza tym. Jedyne, co mi się w niej podobało, to okładka z jakże pięknym Martensem. Treść? Nie wywarła na mnie nawet raz pozytywnego wrażenia. Język prosty. Powiedziałabym nawet, że momentami ubogi. Jak najbardziej jestem na NIE.

Marta | 2012-06-30
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: 03 lipca 2012

Książka jest dość ciekawa, jednak mam wrażenie, że jest napisana w dość specyficzny sposób. Nie czytałam innych książek tego autora, więc nie wiem czy taki jest Jego styl, czy też może ta książka ma być tak napisana. :)

Gofka | 2011-11-29
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Głupia jak but, tak a propos okładki.
Swoją drogą piękne martensy, czego niestety nie można powiedzieć o książce.

majkey | 2011-07-25

Książka mojej młodości, którą bardzo chciałabym mieć u siebie na półce.