Aniołek

Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Małgorzata Grabowska
McCullough współczesna powieść australijska literatura australijska

"Aniołek" autorstwa Colleen McCullough to druga przeczytana przeze mnie w tym roku książka tej pisarki.
Nie będę ponownie pisać, że ubolewam nad tym jak mało znana jest w Polsce twórczość McCullough, a jeśli już to kojarzona jest tylko jej nagłośniejsza powieść "Ptaki ciernistych krzewów"; choć uważam, że zasługuje ona na zdecydowanie więcej uwagi.
"Aniołek" może i nie został przeze mnie zaliczony w poczet książek mojego życia, ale ta książka również bardzo trafiła mi do serca, i zmotywowała mnie do polowania na kolejne książki autorki.
Książka opowiada historię dwóch lat życia (1960-1961) 21-letniej bardzo odważnej, zdeterminowanej i chcącej poznawać świat takim jakim jest Harriet Purcell, mieszkającej ze swoją rodziną w stolicy Australii.
Historia ta opowiedziana jest przez samą główną bohaterkę w formie pamiętnika.
Główna bohaterka, trochę znudzona swoim idealnym życiem i długoletnim związkiem, pozbawionymi kompletnie emocji, namiętności i w sumie nawet miłości podjęła decyzję o podjęciu pracy i wyprowadzce z domu rodzinnego.
Dzięki znajomości zawartej w pracy, znajduje mieszkanie w domu pewnej wróżbitki w jednej z najbardziej znanych dzielnic stolicy - Kings Cross. Dzielnicy znanej z burd, afer, prostututek, homoseksualistów, tranwestytów, narkotyków i alkoholu lejącego się strumieniami. Policjanci z obyczajówki są stałymi gośćmi każdego domu stojącego w tej okolicy 🙈
Nasza główna bohaterka, dzięki znajomościom zawartym z mieszkańcami domu, poszerza horyzonty i zaczyna dostrzegać to, na co nie było miejsca w idealnym świecie wykreowanym dla niej przez rodziców i narzeczonego. Harriet buduje swój charakter, poznaje prawdziwych przyjaciół, wreszcie udaje jej się odnaleźć w relacjach z mężczyznami to czego nie miała ze swoim narzeczonym - pasję i namiętność.
Oprócz tego zaznajomi się z medium, odkryje jedną z przemilczanych rodzinnych tajemnic, będzie w centrum wydarzeń brutalnego zabójstwa...
Bardzo wciągnęła mnie ta książka, czyta się ją cudownie, pomimo wcale przecież nielekkiej tematyki 😍

"Aniołek" może i nie...

„Aniołek” jest moim pierwszym spotkaniem z piórem australijskiej pisarki Colleen McCullough. W mojej ocenie pomysł na fabułę jest trafiony i cała historia poprowadzona sprawnie w niezwykle ciekawy sposób. Autorka wspaniale wykreowała bohaterów, którzy są wyraziści i nietuzinkowi. Główną bohaterką jest Harriet – młoda dziewczyna, która chce decydować sama o sobie. Jak potoczyły się losy Harriet – zainteresowanych odsyłam do lektury. Według mnie książka jest ciekawa, przyjemna i klimatyczna oraz napisana z poczuciem humoru i bardzo pozytywna. Opisuje również trudne tematy, nie mniej jednak lekkie pióro autorki sprawia, że powieść czyta się płynnie i szybko. Czas poświęcony na przeczytanie tej lektury nie jest czasem straconym, gdyż nie pozwala na żadną nudę. Polecam serdecznie.

"Aniołek" przenosi czytelnika do Australii lat sześćdziesiątych. Trudnych lat dla kobiet, które chciały decydować same o sobie. Taką kobietą jest Harriet.

Harriet jest młodą panienką z dobrego domu. Ma narzeczonego, który idealnie wpasowuje się w ówczesne kanony. Jednak dziewczyna nie chce takiego życia. Wbrew wszystkim przenosi się do zakazanej dzielnicy. Zamieszkuje w domu pełnym dziwnych ludzi. I znajduje tu prawdziwych przyjaciół. Oraz przekonuje się, że pewne rzeczy są zapisane w gwiazdach.

Książka jest bardzo przyjemna, klimatyczna. Nietuzinkowi bohaterowie sprawiają, że uśmiech nie schodził mi z ust. Nie sposób się nudzić. Z zaciekawieniem śledziłam perypetie Harriet i jej przemianę z nieśmiałej dziewczyny w pewną siebie kobietę gotową walczyć o swoje za wszelką cenę.

Książkę polecam wszystkim na poprawę humoru. Jest tak pozytywna, że bardziej już chyba nie można.

Mimo, że nie jest to literatura wysokich lotów, czyta się nawet przyjemnie. Historia jest dość ciekawa, akcja wartka, klimat pogodny, tylko to zakończenie już tak przekombinowane, … gdyby nie ten koniec byłaby mocna 4-ka.

Ciekawi,nieprzeciętni bohaterowie.Wciągająca historia pełna tajemnic i zwrotów akcji polecam:)

Książka napisana jakby w formie pamiętnika. Niestety nie mój klimat.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książka napisana jakby w formie pamiętnika. Niestety nie mój klimat.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Powieść w formie pamiętnika głównej bohaterki – Harriet Purcell, która zaczyna pracę na stanowisku szpitalnego radiologa, a w wyniku nawiązanej tam znajomości przeprowadza się do budynku położonego w cieszącej się złą sławą dzielnicy. W ogólnym rozrachunku książkę czyta się szybko i można się przy niej czasem uśmiechnąć, lecz nie jestem niestety zachwycona. Przede wszystkim nie zdołałam ani trochę polubić panny Purcell, która sama nie jest ideałem, a łatwo ocenia innych. Do tego jej erotyczne pragnienia zaszkodziły chociażby wątkowi tytułowego aniołka – kilkuletniej Flo, przez co losy zagadkowego dziecka nie zostały należycie wyeksponowane.

Obszerniejsza recenzja u mnie na blogu:

Kiedyś zaczęłam czytać jako ebook ale nie skończyłam, i gdy znalazłam ją w bibliotece od razu sobie o niej przypomniałam i bez wahania po nią sięgnęłam.
Czyta się ją lekko i przyjemnie. Myślałam, że jednak się nie wciągnę za bardzo ale jednak się udało :)

Pamiętam, że kilka lat temu po pierwszym przeczytaniu zamknęłam książkę, a za chwilę... otworzyłam ją na początku i zaczęłam czytać po raz drugi. :)

Bez bicia przyznaję, że z Colleen McCullogh nie miałam dotąd do czynienia, a to z powodu ekranizacji "Ptaków ciernistych krzewów", która mi obrzydziła tę autorkę niejako awansem. I kompletnie niesłusznie, jak się okazuje. Podchodziłam do tej książki jak pies do jeża, a tu się okazała całkiem fajna. Zabawna, niegłupia, z dobrymi dialogami i postaciami z krwi i kości oraz zakończeniem, które udowadnia, że Australia to mistyczna kraina, pełna nieodkrytych jeszcze cudów.;)

• Przeczytane w 2013
  • Obyczajowe