Kiedy Nietzsche szlochał

When Nietzsche Wept
83-85452-87-7
psychologia, filozofia,
Cathhhy

Bohaterami tej pasjonującej powieści są filozof Friedrich Nietzsche i słynny wiedeński lekarz Josef Breuer. Ci dwaj wielcy ludzie spotykają się w 1882 roku w Wiedniu w niecodziennych okolicznościach. Nietzsche jest ciężko chory i pogrążony w rozpaczy. Nad życiem Breuera coraz bardziej zaczyna ciążyć fascynacja pacjentką, Anną O., którą uwolnił od objawów histerii. Czy będą potrafili uleczyć siebie nawzajem? Ich rozmowy służą Yalomowi do przedstawienia w niezwykły sposób zarówno filozofii Nietzschego, podstaw psychoanalizy, jak i rozważań dotyczących kwestii egzystencjalnych: sensu życia, śmierci, miłości, wolności.

rosa | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Świetna ksiązka dla osób interesujących się psychoterapią, filozofią. Czyta się lekko, jest wciągająca i bogata w bogate uwagi, przemyślenia dotyczące życia. Gorąco polecam!

Lena | 2011-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

/czyta się bardzo łatwo i przyjemnie. styl jakby się smarowało świeży chleb ogrzanym masłem. ale pozostaje we mnie pewnien niedosyt. możliwe, że winą jest moje nastawienie. kiedy natknęłam się na tytuł tej książki zaczęłam o niej obsesyjnie myśleć i zapragnęłam ją od razu przeczytać. minęło jednak trochę czasu, zanim ją zdobyłam, a w tym czasie mój umysł sam zaczął tworzyć mit tej książki. nie sprostała ona moim wyobrażeniom, ale to przecież nie jej wina. obiektywnie mówiąc książka jak najbardziej warta polecenia, nie mam po niej uczucia straconego czasu i naprawdę daje do myślenia. nie jest pusta. dużo bardziej podobała mi się druga połowa - prawdopodobnie dlatego że wtedy już wytworzyła się wieź między dwoma głównymi bohaterami i ich rozmowy rzeczywiście były godne uwagi i analizy. podoba mi się taka struktura powieści - pierwsza połowa była dla mnie zdecydowanie słabsza, ale potrzebna. w końcu jesteśmy wciagnięci w proces wytwarzania więzi. poznajemy głównych bohaterów i dopiero...

jolasia | 2015-06-19

Yalom jak to Yalom, klasa sama w sobie, ale tę książkę, rekomendowaną mi z wypiekami na twarzach przez moje przyjaciółki, wielbicielki Autora, czytałam z wielkim trudem. Przedzierałam się raczej niż czytałam. Może ta książka potrzebuje czasu, żeby we mnie dojrzeć, może to ja muszę dojrzeć do jej głębokich sensów. Oczywiście zabawne jest to żonglowanie znanymi i tak nobliwymi postaciami jak Nietzsche, czy Freud, nie do przecenienia ciężar wiedzy na temat psychologii, filozofii i psychoterapii, fascynujące uczestniczenie w sesji Josepha Breuera i Friedricha Nietzschego, ale... no właśnie mam jednak jakieś nieoczekiwane i głęboko zakorzenione w centrum mojego Uniwersum "ALE". Chyba muszę o tym porozmawiać z moim psychoterapeutą ;-). A póki co jako kurację rozluźniającą zwoje mózgowe zalecam sobie lekturę jakiegoś kryminału, zaraz zanurkuję w odpowiednią półkę.

Beata | 2015-01-18

Bardzo ciekawa i inspirująca książka. Nietzsche jest postacią ciekawą i wartą głębszego zainteresowania. Poza tym spora dawka psychologii i razem efekt wart uwagi.

Paweł | 2017-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Dla mnie ta książka do bomba.
Masa emocji (pozytywnych i trudnych). Wiele razy przerywałem lekturę, żeby przejść się i jakoś ochłonąć.
Dawno czegoś takiego nie przeżyłem z literaturą. Od połowy książki co strona coś trafiało we mnie w punkt. Dziś zamawiam kolejne powieści Yaloma.

Izabela | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Powieść jest przystępnie napisana. Fabuła jest wciągająca. Książka posiada głębokie przesłanie i skłania do refleksji. Z pewnością nie należy do lekkiej literatury. Padło w niej wiele mocnych słów. Problemy głównych bohaterów są niezwykle ludzkie, arcyludzkie! Wypisywałam co ciekawsze cytaty, jednak ostatecznie trzeba by było przepisać całą drugą połowę powieści. Autor bazował na dwóch książkach Nietzschego: „Wiedza radosna” i „Ludzkie, arcyludzkie”. Teraz wiem, że warto sięgnąć również po nie.

Agnieszka Kochan | 2012-09-27

Warto przeczytać. Polecam - jeśli ktoś interesuje się psychologią i psychoterapia :))

Agnieszka | 2017-04-24
Konrad | 2017-02-26