Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Okładka książki Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia Dennis Greenberger, Christine Padesky
Dennis GreenbergerChristine Padesky Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psychiatria i psychoterapia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychiatria i psychoterapia
Mind over mood. Change how you feel by changing the way you think.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2004-01-01
2004-01-01
Małgorzata Słota
psychologia psychoterapia nastrój terapia poznawcza

Okładka książki Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty Dennis Greenberger, Christine Padesky
Umysł ponad na... Dennis Greenberger,...
Okładka książki Terapia poznawcza dla par małżeńskich Frank M. Dattilio, Christine Padesky
Terapia poznaw... Frank M. Dattilio, ...

To nie jest książka to jest podręcznik z ćwiczeniami do pracy wraz z wyjaśnieniami. Praktyczne narzędzie dla osób, które chcą wprowadzić w swoim życiu dyscyplinę umysłową.

Książka reklamowana jest jako hit sprzedażowy w USA... Dla mnie jest to zastanawiające dlaczego - podejrzewam, że była jedną z pierwszych, albo pierwszą napisaną w nurcie cbt dla "zwykłych" ludzi. Pokrótce przedstawiono w niej podstawowe założenia do pracy własnej tj. zachowania, uczucia i myśli automatyczne, zniekształcenia poznawcze i przekonania, obszerne przykładowe pytania do samego siebie (dialog sokratejski),a także podział na pracę z depresją, lękiem, złością i wstydem.

Co mi się nie podoba? Bardzo pobieżnie ujęcie powyższych tematów odnośnie podziału na pracę z... Zwłaszcza 'po macoszemu' ukazano tematykę wstydu. Książka pisana jest w starym, amerykańskim stylu niczym poradniki Dale Carnegie, a przykłady 'z życia' bohaterów książek obejmują np. grę w brydża. Mam nadzieję, że czytelnicy mojej opinii potrafią już sobie wyobrazić tę książkę. :)

Książka jest dosyć ciężko dostępna, a używane egzemplarze osiągają horrendalne ceny. Czy warto? Wg mnie w obecnych czasach na polskim rynku są o wiele, wiele dokładniej napisane poradniki (również polskich autorów!). Podstawy CBT (praca z myślami automatycznymi, zachowaniem, przekonaniami) nie zmieniła się, ale wszystko to można przedstawić przyjemniej dla oka niż w tej książkce. Niemniej jednak myślę, że książka może być pomocna dla osób szukających informacji do pracy w nurcie cbt dlatego też ma ona całkiem pozytywne opinie.

Bardzo praktyczna i konkretna, bez zbędnych powtórzeń. Dobrze napisana i ułożona w przemyślany sposób.

Podstawowe narzędzie w pracy psychoterapeutycznej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zarówno dla terapeuty jak i dla pacjenta. Kompendium wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem.

Mi pomogła! Co prawda nie po pierwszym czytaniu (wtedy wydało mi się wszystko bez sensu). Drugie i następne podejścia, jak zaczęłam robić te ćwiczenia tak na poważnie i uczciwie, zaczęłam odczuwać poprawę (na początku wstydziłam się nawet sama przed sobą przyznać do niektórych rzeczy). Oczywiście nadal książka leży pod ręką i ciągle do niej zaglądam zwłaszcza jak nachodzą mnie gorsze myśli. Prawda niestety jest taka, że chcąc coś zmienić w życiu musimy wziąć się za prawdziwe działanie, gdyż niestety samo przeczytanie książki nic nie zmieni. A ta książka to super alternatywa dla bardzo drogiej terapii. Jest napisana w łatwy do zrozumienia sposób a podane przykłady bardzo pomagają wykonywać samemu ćwiczenia.

Polecona przez moją psychoterapeutkę książka stanowi dobre narzędzie do pracy nad swoimi myślami, a tym samym i nad swoim zdrowiem psychicznym.

Książka oferuje doskonałe narzędzie do pracy nad sobą.
Zdecydowanie do przestudiowania z namysłem.

Książka oferuje doskonałe narzędzie do pracy nad sobą.
Zdecydowanie do przestudiowania z namysłem.

Książka bardzo mi pomogła. Jest to zbiór narzędzi pozwalających przeformułować negatywne i najczęściej nieprawdziwe schematy myślowe, napisana bardzo przystępnie, skłaniająca do naukowego podejścia do własnych myśli i systematycznej pracy na poziomie poznawczym.

Książka nie za bardzo przydatna dla mnie. Okazała się zbyt oczywista, niczego nowego się nie dowiedziałam. Za mało naukowej teorii, a za dużo przykladów z życia "realnych osób". Mnie nie pomogła.

Jeżeli jesteście dla siebie ważni i chcecie osiągnąć stan spokoju, w tym niespokojnym świecie, to czytajcie to Dzieło. Inaczej nie daje się tego nazwać. To wspaniały podręcznik pozwalający odzyskać władze psychiczne i umysłowe, coś bardzo potrzebne nam jako jednostkom. Pomóż sobie przeczytaj to.

• Psychologia
  • Poradniki
  • Psychoterapia

Christine Padesky Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia Zobacz więcej