Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Tłumaczenie: Małgorzata Słota
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mind over mood. Change how you feel by changing the way you think.
Divian

Długo oczekiwane polskie tłumaczenie bestsellerowego podręcznika dla pacjentów i terapeutów, które w Stanach Zjednoczonych i Europie rozeszło się w kilkuset tysiącach egzemplarzy. „Rzadko pojawia się książka, która może naprawdę zmienić życie. Podręcznik Umysł ponad nastrojem właśnie taki jest. Dennis Greenberger i Christine Padesky zawarli esencję mądrości i warsztatu psychoterapii w nareszcie zrozumiałym podręczniku. Terapeuci, pacjenci i osoby pragnące poprawy jakości życia będą tę książkę czytać, powracać do niej i polecać ją innym.(...) Podręcznik Umysł ponad nastrojem z pewnością będzie kamieniem milowym w rozwoju terapii poznawczej. Po raz pierwszy wyjaśnia jej mechanizmy w sposób niezwykle klarowny, stopniowo wprowadzając laików w tajniki terapii. Greenberger i Padesky zawarli w nim liczne wskazówki i podpowiedzi oraz ćwiczenia, które opracowali w czasie własnej praktyki klinicznej. Podręcznik będzie narzędziem i wskazówką dla wszystkich tych, którzy pragną wprowadzić fundamentalne zmiany w swoim życiu. Jest to rzadka i wyjątkowa książka, którą z łatwością można wykorzystać jako poradnik lub uzupełnienie terapii” (Z Przedmowy prof. Aarona T. Becka – twórcy i największego autorytetu w dziedzinie terapii poznawczej).

źródło opisu: http://www.wuj.pl/

źródło okładki: http://www.wuj.pl/

eduko7 | 2016-05-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Uporządkowana, ugruntowana wiedza przekazana w przystępny sposób. Warto zapoznać się z tą publikacją i zobaczyć własne zasoby i obszary do dalszej pracy.

livrer | 2015-01-05
Na półkach: Przeczytane, Psyche i logia
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Nieco sceptycznie podchodzę do poradników, gdyż rynek pełen jest „wybitnych pozycji” obiecujących zmianę życia w weekend. Kto z nas - skuszony zachęcającym tytułem - nie sięgnął po jeden z nich, by po kilku dniach odłożyć go na półkę? „Umysł ponad nastrojem” jest w tym obszarze pozycją wyjątkową. Mniej niż poradnikiem jest bardziej podręcznikiem do codziennej pracy. Bardziej podręcznikiem, dlatego również, że opiera się na rzetelnej, weryfikowanej naukowo i spójnej metodzie pracy w nurcie behawioralno- poznawczym.

Podstawowe założenie tego nurtu mówi, że nasze emocje i wynikające z nich zachowania nie biorą się znikąd lecz zależą od sposobu w jaki myślimy o otaczającej nas rzeczywistości. Nasz sposób myślenia jest z kolei pewnym nawykowym opracowywaniem tego, co nam się przydarza. Niekiedy to, jak myślimy działa na naszą korzyść dodając nam otuchy i wzmacniając samoocenę, innym razem podcina nam skrzydła a rzeczywistość odmalowuje w czarnych barwach. Mamy zatem wpływ na to, jak...

Daje bardzo wysoką ocenę, bo jest to książka na wysokim poziomie. W obecnych czasach jest masa pseudoporadników o Pozytywnym Myśleniu , NLP, Rozwoju duchowym, Medytacji i tym podobnym totalnym afirmacyjnym śmietniku.
Człowiek się dziwi, dlaczego książki nie działają skoro są to takie proste techniki. Końcowa myśl - lektura była super, taka prosta, uduchowiona, ale skoro nie działa, to pewnie nasz wina. Nie dość się staraliśmy, książka to światowy bestseller, więc się nie myli to tylko z nami jest coś nie tak. Jesteśmy tępi i do bani.
Zniechęceni, w kolejnym kroku szukamy następnej światowej pozycji pod tytułem jak w "5 minut zmienić swoje żucie" - w końcu autor nie może się mylić.
Swojego czasu wpadłam w takie rozwojowo duchowe błędne koło. Czemu mi nie wyszło - bo proponowane w pseudoporadnikach rady to tylko łatanie dziur, czy dokładanie kolejnej warstwy farby na ścianę toczoną np. grzybem - zabieg tymczasowy - grzyb i tak wyjdzie a na ścianie powstaną z farby mozajkowe...

Aleksandra | 2014-09-14

To książka, którą warto mieć - a czasem po prostu "trzeba".

Podręcznik napisany w sposób jasny, przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich. Ćwiczenia w nim zawarte oparte są na przykładach, które znacznie ułatwiają całą pracę, dlatego tak naprawdę sięgnąć po tę pozycję może każdy, kto uzna, że jest mu ona potrzebna. "Umysł ponad nastrojem" zawiera schematy terapii poznawczo-behawioralnej, która w wielkim skrócie - pomaga nam wymienić nasze uporczywe, często irracjonalne zachowania i przekonania na nowe, bardziej rozsądne i przede wszystkim przemyślane reakcje.
Książka pomaga zmienić myślenie, wyzbyć się utrudniających funkcjonowanie odruchów i automatycznych (z reguły mocno błędnych) interpretacji.

Jednak aby cokolwiek poskutkowało, trzeba poświęcić jej trochę czasu. Czytać dokładnie, wyciągać wnioski i nie robić niczego "po łebkach", jak to zrobiłam za pierwszym razem. Na każdy rozdział należy przeznaczyć tydzień, dwa lub więcej, w zależności od potrzeb. Sukcesywne wykonywanie...

wildfemale | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Znakomita książka. Zdecydowanie jeden z najlepszych podręczników dotyczących CBT na rynku polskim. Jest przejrzysta, łatwa do zastosowania w pracy z pacjentem. Nawet takim, który o takiej terapii w życiu wcześniej nie słyszał.
Jedynym minusem książki są fragmenty dotyczące farmakoterapii. Padesky powinna była skonsultować się z lekarzem, gdy pisała te części książki, bowiem jej rozumienie zasad działania tabletek nie odpowiada współczesnej wiedzy z tego zakresu.

Ciekawa publikacja dotycząca regulacji nastroju.
Autorzy całą treść skupiają wokół myśli, reakcji ciała, nastrojów prowadzących do zachowań z nich wynikających. Zachowań niekorzystnych dla człowieka, podtrzymujących negatywny nastrój np. depresję, lęk, wstyd. Autorzy opisują błędnie interpretowane zdarzenia, proponując ich prawidłową ocenę.

Książka zawiera dużo gotowych ćwiczeń opartych na teorii w niej przedstawionej, czyli na podstawie CBT. Początkowo podchodziłem do ćwiczeń trochę sceptycznie. Jednak gdy się nad nimi zastanowiłem, stwierdziłem że mogą być przydatne.
Przykładowo ćwiczenie dotyczące oceny nasilenia nastroju w % prowadzi do poszerzenia samoświadomości i regulacji negatywnego nastroju, poprzez wyłapywanie czynników wywołujących nastrój(często negatywnych automatycznych myśli) oraz porównywanie obecnego stanu z poprzednimi.

Książka jest napisana prostym językiem. Wymaga znajomości jej zawartości aby skorygować własne zachowanie na jej podstawie. Samo jej...

Michał | 2015-04-15
Przeczytana: 26 marca 2015

Książka jest napisana prostym i spójnym językiem. Ma naprawdę fajne wprowadzenia oparte o metafory lub przykłady z życia i nie pompuje w nas sztucznego szczęścia, ale to tyle, co mi się w niej spodobało. Reszta to wypełnianie multum kwestionariuszy, które nie ma co się łudzić, ale nie zmienią myślenia i przekonań. Mogą pomóc osiągnąć panowanie nad ciałem, jednak nietrwale i na krótką chwilę. Bardziej polecałbym tutaj książki Alexandra Lowena, w które się zagłębłem - one dają prawdziwy obraz tego, co jest przyczyną, skutkiem i jak to zmienić.

Mówiąc krótko - spodziewałem się fajnych ćwiczeń, dostałem do wypełnienia suchą teorię na kartce.

Sanna | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Książka napisana niezwykle przystępnie. Przedstawiona w niej metoda (behawioralno-kognitywna) jest wyłożona jasno i dość przekonująco. Myślę, że może być skutecznym sposobem postępowania w niektórych przypadkach, jeżeli oczywiście jest przeprowadzona prawidłowo i konsekwentnie, najlepiej pod kierunkiem fachowca. Nie znalazłam w tej książce odniesienia do swoich własnych problemów, więc w sposób bezpośredni nie będzie dla mnie pomocna, ale uważam, że to ciekawa pozycja, z którą warto się zapoznać.

tyagaraja | 2016-03-02
Przeczytana: 20 lutego 2016

Nie wiem jak wyrażać swoją wdzięczność za powstanie tej książki. Poleciła mi ją psychiatra i muszę się z nią zgodzić, że takich umiejętności powinno się uczyć w szkołach.

Książka pisana w prosty, klarowny i konkretny sposób. Właśnie dzięki temu jest to pozycja polecana chyba każdemu człowiekowi, by mógł lepiej zrozumieć siebie oraz innych.