Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie

Okładka książki Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie Rachel Reiland
Okładka książki Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie
Rachel Reiland Wydawnictwo: Media Rodzina biografia, autobiografia, pamiętnik
Get Me Out of Here. My Recovery from Borderline Personality Disorder
Media Rodzina
2010-06-03
2010-06-03
9788372781925
Krzysztof Puławski
psychologia borderline psychoterapia pograniczne zaburzenie osobowości zaburzenie osobowości z pogranicza

Rachel Reiland przepisuje na nowo swój świat myśli, emocji na kartce którą jest stawiający granice terapeuta.

Książka rzeczywiście "rzuca światło", ale jest to jedynie nikłe światelko, gdyż choroba ta ma tyle oblicz ilu cierpiących na nią. Opowieść snuta przez Rachel moze dawać nadzieję na wyleczenie, na udaną walkę z tą straszną chorobą, ale to jakiś niewielki procent takiej możliwości. Ważna i warta sięgnięcia pozycja, choćby dlatego, że mocno uswiadamia jak wielkie cierpienie dotyka osoby z zaburzeniami natury psychicznej, pokazuje tez jak bardzo odbija sie to na bliskich i jak wiele czasu, samozaparcia,wiary i cierpliwości trzeba aby powoli wychodzić na prostą. Nielatwa lektura, wyczerpująca i męcząca, w połowie musialam "odstawić" na jakiś czas.

Bardzo dobre żetelne studium napisane w osobie pierwszej kogos kto boryka sie z borderline disorder oraz wplyw choroby na czlonkow jej rodziny. Jej terapia oraz walka o normalne zycie. Polecam w 100%.

Szacuje się, że na świecie na zaburzenie to cierpi około 1-2 proc. osób. Osobowość typu borderline, czyli tak zwana osobowość z pogranicza ( BPD) wiąże się z dużym cierpieniem nie tylko dla osób dotkniętych zaburzeniem, ale także dla najbliższego otoczenia. Objawy zaburzenia silnie rzutują bowiem na relacje tworzone przez osoby z borderline, utrudniając budowanie i utrzymanie stabilnych związków.

BPD to grupa zaburzeń, którą specjaliści od zdrowia psychicznego umieszczają pomiędzy nerwicą a psychozą.

Rachel Reiland była stypendystka National Merti, studentka z wyróżnieniem, kapitan drużyny w hokeju na trawie ma prawie 30 lat i ogrom przeżyć i związków partnerskich za sobą. Kiedy poznaje Tima Reilanda nic nie zapowiada, że to właśnie będzie ten mężczyzna, który zostanie z nią na dobre i na złe, a właściwie przez kilka lat w większości na złe.
Do tej pory był tylko seks, kolejny facet, narkotyki, ciągłe ryzyko, więc może małżeństwo będzie kolejną jazdą bez trzymanki.

Rachel wychodzi za mąż, rodzi dzieci: Jeffreya i Melissę.
W pewnym momencie przestaje zupełnie radzić sobie ze sobą, traci kontrolę nad wszystkim, sięga dna. Wtedy ksiądz Rick sugeruje jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym ,dokąd Rachel udaje się i poznaje lekarza psychiatrę Johna Padgetta.
Zaczyna się 4,5 letnia pełna bólu, trudu, wyrzeczeń, walki ze sobą, swoimi słabościami, anoreksją, nieobliczalnością, wulgarnością, przeżyciami z przeszłości, szczególnie z okresu dzieciństwa terapia. Droga przez mękę.

Manipulująca ludźmi, uwodzicielska, rozpustna, dramatyzująca, chcąca być ciągle w centrum uwagi, podatna na bodźce, przesadnie reagująca, histeryczna, mająca duże wahania nastrojów i myśli samobójcze. Taka była wstępna ocena Rachel przez doktora Padgetta.
Rachel jest załamana, ale nie poddaje się.

"Uratuj mnie" to powieść napisana przez pacjentkę po zakończeniu leczenia. Zawiera przebieg całej terapii, oraz ukazuje wnętrze osoby chorej psychicznie i jej niesamowitą walkę o powrót do zdrowia, walkę z demonami.
To świadectwo dające nadzieję wszystkim chorym, że jest o co walczyć, że choroba nie dyskwalifikuje ich z życia w społeczeństwie, w rodzinie, choć osoby przebywające na co dzień z osoba z BPD mają istny armagedon wokół siebie.
W tym miejscu trzeba wspomnieć o mężu i dzieciach Rachel, którzy dzielnie znosili jej wszystkie nienaturalne, destrukcyjne zachowania i pomagali w terapii.

Sama Rachel pisze, że miała dla kogo walczyć. Dla rodziny, przyjaciół, Kościoła i Boga.

Ta książka stanowi wspaniałe świadectwo, że cuda się zdarzają, miłość potrafi uleczyć wszystkie rany, a ludzie obdarzeni odwagą i wytrwałością mogą liczyć na zwycięstwo.
Może nie jest idealnie napisana. Prosty język, liczne powtórzenia, płytkie dialogi, dużo wulgarnych słów obniżają wartość przekazu. Jednak chodzi tu bardziej o to wielkie świadectwo, o ofiarowanie nadziei tym, którzy ją utracili, o pokazanie nam zwykłym ludziom często borykającym się może nie z samym BPD, ale z wieloma różnymi problemami, chorobami, uzależnieniami, że warto walczyć, warto wierzyć w zwycięstwo, warto poddać się terapii, bo można WYGRAĆ NOWE ŻYCIE !!

Niebezpieczna książka, tworząca w głowie przeciętnego czytelnika fałszywie pozytywny obraz osób z zaburzeniem osobowości typu borderline, stanowiącym jedno z najbardziej niebezpiecznych dla psychiki bliskich i partnerów osób zaburzonych. Czytając ją należy cały czas mieć z tyłu głowy świadomość, że border cechuje się bardzo niskim poziomem samoświadomości, przez co każda autobiografia i samoopis takiej osoby nie jest godzien zaufania. Najbardziej szkoda mi było męża protagonistki - nie był wytrwałym bohaterem w imię miłości, tylko enablerem.

Nie jest to łatwa pozycja, ale rzeczywiście rzuca dobre światło na borderline i ułatwia zrozumienie wielu kwestii.

Książka idealna dla ludzi które myślą o terapii i nie tylko...
Polecam każdemu!

Książka idealna dla ludzi które myślą o terapii i nie tylko...
Polecam każdemu!

Fantastyczna podróż w głąb psychiki zaburzonej kobiety. Bardzo trafnie i realistycznie ukazane stany emocjonalne osoby
borykającej się z problemami zdrowia psychicznego. Autorka opisała część swojego życia i zrobiła to wybitnie.

Książka pozwoliła mi zobaczyć jak wygląda psychoterapia psychoanalityczna, do której mam trochę sceptyczny stosunek. Czasami miałam wrażenie, że terapeuta implikuje klientce swoje przypuszczenia, które ta po czasie przyjmuje (co było krytykowane w podejściu psychoanlitycznym) i chyba (mam nadzieję) w tym nurcie już się nie stosuje kozetki (?). Ciężko mi wyrazić się o książce, bo bardziej skupiałam się na samym nurcie. Mimo wszytko czuję się usatysfakcjonowana,.bo wiem trochę więcej o psychoanalizie (ale chyba w jej starym wydaniu ).

Pozycja bardzo terapeutyczna, a jednocześnie pokazująca świat osób z zaburzeniami psychicznymi. Pozwala ich przytulić.

• Psychologia
  • Psychologiczne

Rachel Reiland Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie Zobacz więcej