Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Get Me Out of Here. My Recovery from Borderline Personality Disorder
8372781925
Cathhhy

Pograniczne zaburzenie osobowości. "Co to, do diabła takiego?" - wściekała się Rachel Reiland, kiedy znalazła tę nazwę w papierach, które dostała, opuszczając szpital psychiatryczny. Miała wtedy dwadzieścia dziewięć lat, męża, dwoje dzieci i pracowała jako księgowa. Wkrótce okazało się, że ta diagnoza pomogła wyjaśnić jej wcześniejsze niekonwencjonalne zachowania, takie jak wybuchy gniewu, próby manipulowania innymi, myśli samobójcze, a także używanie narkotyków, anoreksję i częste zmiany partnerów seksualnych.

Rachel Reiland z zaskakującą szczerością opowiada, co oznacza i jak wygląda "od środka" choroba psychiczna. Pokazuje, jakie ona miała szczęście, zostając pacjentką znakomitego psychoterapeuty. Jest to niezwykle poruszająca, ale jednocześnie przynosząca nadzieję historia - Rachel dzięki intensywnej terapii i wsparciu najbliższych zdołała pokonać tę bardzo poważną chorobę.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2010

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/526/Uratuj-mnie

książek: 2089
Marago | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Niezwykła książka. Bardzo dobra. Rzecz o stawaniu się samą sobą, o dojrzewaniu, o gniewie, o walce z demonami przeszłości. Wreszcie o przebaczeniu - bliskim i ...samej sobie. Wspomnienia pacjentki - autorki - cierpiącej na pograniczne zaburzenie osobowości. Z Rachel Reiland przemierzamy krok po kroku długą i bolesną drogę ku wyzdrowieniu, w procesie psychoterapii psychoanalitycznej. Ku wyzdrowieniu dzięki dobremu psychoterapeucie, mądremu księdzu i wreszcie - a właściwie przede wszystkim - samej sobie. Dowiadujemy się jak od środka wygląda choroba psychiczna, o cierpieniu jakie ze sobą niesie. W trakcie czytania możemy przejrzeć swoje własne życie, nasze dzieciństwo, dzieciństwo naszych rodziców, by życie nas wszystkich było lżejsze i szczęśliwsze. Polecam nie tylko chorym i ich opiekunom. Warto przeczytać.

Dia | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz spotykam się z książka o chorobie psychicznej napisanej przez osobę, która przeszła to wszystko i przedstawia swoją drogę i terapię w formie autobiografii. Jest przy tym niewyobrażalnie szczera i wiarygodna.
Autorka ma borderline – pograniczne zaburzenie osobowości i trafia na świetnego terapeutę, który podejmuję się leczyć Rachel. Na początku terapia jest formą walki, zarówno z doktorem jak i ze sobą.
Choroba zbiera żniwo Rachel zaczyna być anorektyczką, traci kontakt z rodziną, ze sobą, ma myśli samobójcze i autoagresję, jest skrajnie samotna- mimo iż ma wielkie oparcie w rodzinie,wyżywa się na swoim doktorze.
Później pojawiają się pytania czy osoba po terapii jest nadal sobą , skoro przez całe życie buduje „piękne fasady, niezwykłe wieże, konstrukcje z kutego żelaza, stanowiące maski, które zakładała. By móc funkcjonować w społeczeństwie”. Czy człowiek, który zaleczy w sobie gniew i nauczy się odpuszczać zostanie tym samym człowiekiem, będzie miał to samo...

Libro | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Długo moje palce wisiały w bezruchu nad klawiaturą .
Co napisać ?
Wywód, opis, elaborat ? Krótko - dosadnie, Długo i wrażliwie...?
Nie będę pisać o Rachel bo jak sami dobrze wiecie - jest chora.
Nie będę pisać o Doktorze Padgett'cie bo jak możecie przeczytać - jest bardzo dobrym psychoterapeutą. Całą esencję reszty musicie pochłonąć i przetrawić sami. :)

Ta książka jest tak bardzo prawdziwa, że sprawia niemalże fizyczny ból.
Nie mówię tutaj o empatii. ( większość która sięgnęła po książkę będzie wiedziała o co chodzi) . Słuchając spowiedzi Rachel byłam wściekła i rozgoryczona . Wszystko co zostało zawarte w książce jest otwierającą oczy pigułką nie tylko dla tych którym stwierdzono ZO ,czy też ich bliskich.... ale dla wszystkich tych którzy sami jeszcze nie potrafią się pogodzić z usłyszaną diagnozą .

Ta książka pozwoliła mi wreszcie połknąć " pigułkę " ,oraz przygniotła ciężarem odpowiedzi- na pytania które mnie dręczyły- który będę musiała na nowo przeanalizować i przyswoić...

izabela81 | 2014-06-05
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Choroba psychiczna wciąż jest tematem tabu. Autorce udało się w sposób bardzo rzetelny przedstawić obraz choroby jaką jest pograniczne zaburzenie osobowości borderline i walki z nią. Autorka pisze wprost, bez zbędnego owijania w bawełnę o swoich problemach psychicznych, o depresji, próbach samobójczych i autoagresji. Jest przy tym szczera i rozbrajająca. Książka zdecydowanie nie należy do tych z gatunku lekkich.

Kinia | 2013-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2013

,,Uratuj mnie'' to naprawdę poruszająca historia osoby, która cierpiała na pograniczne zaburzenie osobowości, a jednak poradziła sobie w walce z tak trudną do wyleczenia chorobą psychiczną. Z każdą stroną coraz bardziej współczułam autorce, ale także trzymałam kciuki za to, aby jej opowieść skończyła się dobrze. Rachel Reiland to chyba jedna z najsilniejszych, a także najbardziej wytrwałych osób o jakich miałam okazję przeczytać. Zdecydowanie polecam.

Joanna | 2010-12-19

Aż niewiarygodne jak szczerze autorka przedstawia swoje zaburzenia, proces terapii, porażki, kryzysy, destrukcyjne zachowania. I jak bardzo wierzy w miłość i więź, która ratuje ją z piekła borderline. Szczere, mocne i dobrze napisane świadectwo walki z chorobą psychiczną.

mantra | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

"Nigdy wcześniej nie byłam tak zadowolona. Miałam rodzinę. Dom. Przyszłość. Spełnił się mój amerykański sen. Pomyślałam, że może mimo wszystko potrafię być normalna.
Niestety, nie"*

Gdybyście poznali Rachel na jakimś przyjęciu, zobaczylibyście gwiazdę, która lubi utrzymywać uwagę wokół siebie. Gdy znalibyście ją nieco bliżej zauważylibyście że w chwilach kryzysu lubi biegać, nawet jeżeli jest to druga nad ranem. Gdyby podsłuchać jak ocenia świat wokół siebie, spostrzeglibyście, że istnieją na nim ludzie całkowicie źli lub anielsko dobrzy. Gdybyście się z nią związali, mówiłaby wam, że jej nie kochacie, że to niemożliwe że chcecie z nią być, a czasem wyrzucałaby wam, jak możecie zostawiać ją samą w domu podczas gdy ona zajmuje się domem i dziećmi i ledwie wiąże koniec z końcem. Później znów bałaby się odrzucenia, przez to że użyła tak ostrych słów i uznałaby się za najgorszą żonę świata.

"(...) istnieje pewna ciekawa teoria grzechu pierworodnego, o której chciałem ci opowiedzieć...

Agata | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rachel ma 29 lat, kochającego męża i dwójkę dzieci. Za sobą walkę z anoreksją, narkotykami, przygodnym seksem i nierozumiejącymi rodzicami. Boi się odrzucenia, często czuje wstręt do samej siebie. Pierwsze poważne załamanie i towarzyszące mu myśli samobójcze skończyły się dla Rachel pierwszą wizytą w szpitalu psychiatrycznym. Zainteresowany jej przypadkiem dr Padgett postanowił jej pomóc, jednak od razu poinformował Rachel, że terapia będzie bardzo długa, kosztowna, bardzo ciężka, a przede wszystkim nie ma żadnej gwarancji, że uda jej się pomóc.
Pograniczne zaburzenie osobowości - diagnoza brzmiąca jak wyrok. Jednak dzięki żmudnej, trudnej i niebywale bolesnej terapii, zaangażowaniu terapeuty i wsparciu rodziny udało się zabić demony przeszłości.

Książka Rachel jest zapisem jej przeżyć i uczuć z okresu terapii. Opowiada o wyczerpujących sesjach, odkrywaniu elementów z przeszłości, które głęboko ją skrzywdziły. Przeszłości, którą częściowo wyparła, nie chciała pamiętać.
Autorka...

xxmagdaxx | 2015-03-13
Przeczytana: 08 marca 2015

Tę książkę powinien przeczytać po prostu KAŻDY. A już zwłaszcza ludzie cierpiący na zaburzenia i choroby psychiczne oraz ich bliscy, a także ci, którzy myślą, że ich sytuacja jest tak beznadziejna, że nigdy z niej nie wyjdą. Temat BPD jest mi szczególnie bliski, a autorka w prostych słowach opisuje to, co działo się w jej głowie, dzięki czemu łatwo było mi się w nią wczuć (co przy czytaniu jest dla mnie bardzo ważne). Ta książka dała mi nadzieję, że dam radę zmienić swoje życie i wyjść na prostą. Aż sobie chyba zakupię własny egzemplarz.

Endemonidia | 2014-04-27
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Ta niezwykła książka jest nie tylko fascynującą opowieścią o terapii, ale przede wszystkim o miłości i sposobach w jaki może się przejawiać, o tym jak jej siła może zmienić życie jednostki. Widzimy jak przez kolejne strony zmienia się jej miłość do psychoterapeuty, od zaborczego uzależnienia do dojrzałego uczucia. Analizujemy różne aspekty miłości rodzicielskiej i odpowiedzialność jaką z sobą niesie. A przede wszystkim czytamy o tym, jak ważna w życiu jest miłość do samego siebie. Ta ważna książka przypomina, że "miłość jest znacznie potężniejsza niż nienawiść".