Samarkanda

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Srebrna seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Samarcande
Persja, Omar Chajjam
Feanor

Samarkanda 1072 roku. Do miasta przyjeżdża uczony i poeta Omar Chajjam - piewca miłości, radości życia i wina. Burzliwe losy jego oraz tajemniczej księgi, którą stworzył, a która na początku naszego stulecia stała się obiektem sensacyjnych poszukiwań, aż wreszcie - odnaleziona - trafiła na pokład "Titanica", wypełniają karty pasjonującej powieści.

[Amber, 1994]

filipinka | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Przyznaję, że po książkę siegnęłam ze względu na jej tytuł. I bardzo się z tego cieszę, bo jej lektura okazała się prawdziwą gratką.
„Samarkanda” to wspaniała podróż w klimaty Orientu początku pierwszego 1000-lecia na terytorium historycznej krainy w Azji Srodkowej zwanej Chorasan oraz w czasy perskiej rewolucji początku XX wieku. Akcja została osnuta wokół manuskryptu wybitnego uczonego i poety Omara Chajjama (jest on m.in. autorem dość frywolnych jak na tamte czasy i wywrotowych czterowierszy zwanych rubajjatami oraz wielkim reformatorem kalendarza muzułmańskiego). Wszystkie wątki są po mistrzowsku wkomponowane w tło historyczne i obyczajowe. Moga stanowić świetny materiał do poszerzenia wiedzy o regionie tamtych czasów (najbardziej zainteresowal mnie wątek dotyczący założenia zakonu asasynów i zbudowaniu twierdzy Alamut).
Gorąco polecam i już szukam innych pozycji tego autora.

chezmollard | 2016-04-19

To kolejna książka, po którą sięgnęłam po przeczytaniu tekstu Pauliny z miastaksiążek. Kolejna, która mnie zachwyciła, pomimo tego, że miałam wobec niej tak duże oczekiwania, że istniało ryzyko wielkiego rozczarowania.
Samarkanda to opowieść o Omarze Chajimie i jego rubajatach, jego miłości do nauki, do kobiety, wina i słowa. To historia pełna pasji, intryg, przygód oraz wojen. Przepełniona unoszącym się wokół złotym piaskiem, zapachem świeżych fig, suszonych owoców. Pięknymi słowami, poetyckimi opisami, które nie odrealniają opowieści, ale nadają jej smaku i lekkości. Sprawiają, że chcemy jak najdłużej zachwycać się ich brzmieniem. Chociażby zdanie, do którego wracałam z tysiąc razy w myślach "Czas ma dwie twarze, myśli Chajjam, dwa wymiary: jego długość mierzy się rytmem słońca, lecz gęstość mierzona jest rytmem namiętności"* - dla mnie jest kwintesencją całej historii. Oczywiście te namiętności opisane przez Maaloufa są różnorakie, objawiają się w różnych dziedzinach życia....

Feanor | 2010-05-19
Przeczytana: 2007 rok

Świetna powieść. Akcja toczy się głównie w XI wieku w Persji. Polecam wszystkim,którzy chcą poczuć chociaż nutkę orientu i wgłębić się w ten świat. Dzieje jednego z największych perskich poetów (na marginesie - polecam jego wiersze!!!) wplątanego w politykę i romanse.

Gra_ce | 2013-05-27

Bohaterowie tej powieści istnieli. Niemal wszyscy. Sprawdziłam w Wikipedii ;-)
Historia wielkiej połaci Azji średniowiecznej napisana w rozkroku między umysłowościami i emocjonalnościami Wschodu i Zachodu. Tożsamość autora Francuza libańskiego pochodzenia znakomicie to uwiarygadnia. Warto.

Mega | 2017-05-23
Przeczytana: 15 lutego 2017