Grimus

Wydawnictwo: Rebis
Grimus
samotność, baśniowość, mity
Vianne

Grimus - błyskotliwa powieść o samotności człowieka we współczesnym, wrogim mu świecie i tęsknocie do własnego miejsca na ziemi. "Książka piękna, śmieszna i nieskończenie zadziwiająca" - Ursula K. Le Guin Grimus, powieść zarazem zabawna i zmuszająca do refleksji, prześmiewcza i dotykająca najpoważniejszych ludzkich bolączek, jest jak wielka stara komoda z mnóstwem szufladek i tajemnych...

"Książka piękna, śmieszna i nieskończenie zadziwiająca" - Ursula K. Le Guin
Grimus, powieść zarazem zabawna i zmuszająca do refleksji, prześmiewcza i dotykająca najpoważniejszych ludzkich bolączek, jest jak wielka stara komoda z mnóstwem szufladek i tajemnych schowków. Salman Rushdie ze zręcznością prestidigitatora wyciąga z niej a to archaiczny mit, a to lusterko, w którym możemy dojrzeć nasze śmieszności i słabostki, a to magiczne zaklęcie czy rekwizyt rodem z kultury masowej. Za tymi błyskotkami kryje się jednak coś głębszego - samotność człowieka we wrogim mu świecie i tęsknota do własnego miejsca na ziemi.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

atimere | 2015-08-26

Jak dla mnie absolutnie genialna. Była to chyba trzecia książka Rushdiego po którą sięgnęłam. I patrząc na tę małą książeczkę, muszę powiedzieć, że nie spodziewałam się niczego szczególnego. A książka mnie zachwyciła, zaczarowała. Absolutnie genialna. Z pewnością jeszcze kiedyś po nią sięgnę.

Mario | 2015-12-23

Powieść młodzieńcza, debiutancka, no i jak to często bywa, udziwniona do granic możliwości, i doskonale kosmopolityczna, ukrywająca indyjskie korzenie autora. Zmęczyła mnie niemiłosiernie, szczególnie na początku, potem jednak czytałem ją inaczej, trochę tak, jak się patrzy na obrazy impresjonistów, z daleka, ogarniając wzrokiem całe płótno i nie starając się rozumieć szczegółów. Wtedy coś zobaczyłem, a mianowicie jednocześnie parodię tzw. duchowości, drogi duchowej, i tęsknotę do niej, którą w jakimś stopniu odczuwa większość z nas. Przeczytam kolejne jego książki, czekające na to na moich półkach już od lat :-).

Roman Godlewski | 2014-08-21
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Przeczytałem kolejno powieść "Grimus" Salmana Rushdiego (1975). To pierwsza jego powieść. Nie jest to może żelazna klasyka, ale autor ma jedną żelazną pozycję na koncie, uległem więc namowie mojej niespokojnej znajomej. Dziękuję Ci, Agnieszko.

Jest to książka całkiem niezła 5/10, początkowo naprawdę intrygująca i napisana z wdziękiem, potem jakby nieco znudziła autora przygniecionego koniecznością doprowadzenia przedsięwzięcia do końca. Trzecia część ciężkawa i chwilami nudna, obniża to znacząco ocenę całości.

Zaliczana jest przez fachowców do gatunku science-fiction, i jest to o tyle irytujące, że tyle jest tam science, co w parapsychologii lub w kościele. Przykro mi, ale idea podróży do światów równoległych, stwarzanie światów przy pomocy myśli, telepatia a także przeniknięcie osobowości z jednego ciała do drugiego w żadnym razie nie mają nic wspólnego z nauką. Można by powieść tę nazwać fantastyczno-teologiczną (theological-fiction). To, co odróżnia ten gatunek od zwykłych...

iwangrozny3 | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Nie zrozumiałem tej książki. Rozczarowanie zakończeniem upewnia mnie w przekonaniu, że na pewno nie rozumiem tej książki. Momentami bardzo zabawna. Zupełnie inna, niż to, co czytałem dotychczas. Z chęcią sięgnę do Rushdiego ponownie, licząc, że inne pozycje będą mniej "zakręcone".

mwoznicaur | 2010-12-14
Przeczytana: 2010 rok

Jak to często u Rushdiego - baśniowy, niesamowity świat a w nim tajemnicze postaci, których celów i motywów działania możemy się tylko domyślać.

Komaga | 2012-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2012

Wielkie rozczarowanie. To nie jest Salman, którego lubię. Według mnie za bardzo przekombinowana.

Magdalena Czupryńska | 2011-11-17

Dziwaczne! Ale nawet wciągające. Choć to zdecydowanie jeszcze nie Wersety...

Permanentna | 2011-04-04
Przeczytana: 01 marca 2011