Światowidz

Wydawnictwo: W.A.B.
83-88221-61-2
podróże
Kaja

Książka jest zbiorem opowieści z podróży. Eseje o Indiach, Nepalu i buddyzmie, katolickiej Hiszpanii, islamie, Australii i kulturze aborygenów, Chinach i taoizmie odzwierciedlają widzenie świata przez autorkę. W każdym szkicu obecna jest ona – Europejka, która odwiedzając inne kontynenty, przyglądając się innym kulturom i religiom, szuka jedności wbrew całemu bogactwu, obcości i różnorodności oglądanych światów. Hasło "Podróżuj, módl się i kochaj" streszcza pragnienie, by własna wrażliwość i wyobrażenia zmierzyły się z doświadczeniami podróży. Manuela Gretkowska przemierza świat, by ocalić przekonanie, że mimo wielości kultur człowiek zachował potrzebę sacrum i wewnętrznego ładu; że mimo różnic cywilizacyjnych, obyczajowych i religijnych istnieje jedność ludzkiego odczuwania.

m_ght97 | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

Kolejna warta docenienia propozycja Gretkowskiej. Cenię tę autorkę, w wydaniu eseistki stała się interesująca. Kiedyś obawiałem się literackich rozczarowań, lecz nie wobec pani Manueli - każdą jej książkę mogę brać w ciemno i wiem, iż się nie zawiodę.

Marysia | 2011-12-19

W moim przypadku to czytelniczy orgazm! Chyba najlepsza książka, jaką czytałam w życiu!

Pietia | 2011-02-23
Przeczytana: styczeń 2010

moim zdaniem jedna z jej najlepszych książek! Niesamowity dar obserwacji!

FromNorwayWithLove | 2011-07-03
Przeczytana: 2002 rok

Jedna z najlepszych książek napisanych przez Gretkowską. Bardzo klimatyczna.
Jest tam fragment (pod koniec, gdy mowa o Chinach) o jedzeniu zwierząt. W tekście pojawia się myśl, że ptaki nie mają twarzy więc można je jeść. Przytaczam to jako wymówkę dla samej siebie, ilekroć jakiś drób ląduje na moim talerzu. Pokrętne, ale - podobnie jak zielony groszek - chroni przed anemią.

Jelonek | 2012-11-29

Urocze relacje Manueli Gretkowskiej z egzotycznych podróży. Uroczy bon mot goni bon mot. Zazdroszczę podróży, zazdroszczę talentu do formułowania zgrabnych finezyjnych zdań. Mimo to książka, jak niemal wszystkie pozostałe publikacje pisarki, zupełnie pozbawiona jest treści.

Permanentna | 2011-05-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2011

Fantastyczna książka.Błyskotliwe spostrzeżenia, dosadne określenia cięte riposty..a książka mimo to kobieca, delikatna, dotykająca tak intymną sferę jaką jest wiara.
Styl , język zupełnie w moim typie.

Lubieklimko | 2012-02-26

dobra literatura podroznicza z "przemysleniami"

Karolina | 2016-08-16
Przeczytana: 30 sierpnia 2000